17 Aralık 2009 00:00

DARISI BAŞIMIZA!

AVRUPA Birliği’nde siyanürle altın madenciliğini ilk yasaklayan ülke Macaristan oldu.

Paylaş

AVRUPA Birliği’nde siyanürle altın madenciliğini ilk yasaklayan ülke Macaristan oldu.
Macaristan Parlamentosu geçtiğimiz hafta yaptığı toplantıda topraklarında her türlü siyanüre dayanan madenciliği yasaklama kararı aldı. Geleceği Koruyalım, Macaristan Greenpeace, Friends of the Eart (Dünya Dostları) ve Macaristan Yeşiller Partisi gibi örgütlerin oluşturduğu, “Siyanürsüz Macaristan” koalisyonunun verdiği yasa önergesi Macaristan Ulusal Meclisi oturumunda yer alan 357 milletvekilinden 356 sının oyu ile kabul edildi.
SU ALTINDAN DEĞERLİDİR
Macaristan Parlamentosu’nun bu kararı ile ilgili açıklamalarda bulunan Yeşiller Partisi Sözcüsü Javor Benedec, kararın sembolik olmadığının altını çizdi. Greenpeace sözcüsü Szegfalvi Zsolt, kararı, “Macaristan için tarihi bir gün” olarak yorumlarken, kararın diğer AB ülkeleri için de örnek olması gerektiğine dikkat çekti. Zsolt, “Bu nehirlerimizin daha temiz kalmasını sağlayacak. Çünkü su altından değerlidir” diye konuştu. Macaristan’ın siyanürlü altın madenciliğini yasaklayan ilk AB ülkesi olduğunu belirten Friends of the Earth - Dünya Dostları adlı kuruluşun sözcüsü Friedrich Robert ise, kararın iyiye doğru değişimin mümkün olabileceğini de gösterdiğini söyledi.
Macaristan Parlamentosu’nun kararının son derece yerinde olduğunu vurgulayan çevreciler ise ‘Darısı bizim başımıza” dediler. (İzmir/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

TEKEL işçilerine vahşi saldırı

SONRAKİ HABER

HAYATIN İÇİNDEN

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...