18 Aralık 2009 00:00

TEKEL işçilerine vahşi saldırı

İşyerleri kapatılan TEKEL işçilerinin özlük hakları korunarak başka kamu kurumlarına nakil hakkı için Ankara’da başlattığı direnişe polis vahşice saldırdı.

Paylaş

İşyerleri kapatılan TEKEL işçilerinin özlük hakları korunarak başka kamu kurumlarına nakil hakkı için Ankara’da başlattığı direnişe polis vahşice saldırdı. Aralarından Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel’in de bulunduğu onlarca işçi gözaltına alınırken, polisin saldırısı nedeniyle fenalaşan işçilere, ambulanslara zor yetiştirildi.
Günboyu çok sayıda sendika, meslek örgütü ve siyasi partinin destek ziyaretinde bulunduğu Abdi İpekçi Parkı’na gaz bombaları, biber gazı ve su sıkarak giren polisler, işçileri yaka paça gözaltına aldı. Polislerin yoğun gaz bombası ve biber gazı kullanması nedeniyle aralarında basın mensuplarının da bulunduğu çok sayıda kişi fenalaştı. İşçilerin üstüne yürüyen polisler buz gibi havada işçileri parkın havuzuna sürdü.
SENDİKA BAŞKANI GÖZALTINDA
Fenalaşan arkadaşlarını sağlık kuruluşlarına götürmek isteyen işçilerin yardım çağrıları ise yanıtsız kaldı. Müdahale öncesinde polis ziyarete gelen milletvekillerini dışarı çıkardı. Ancak müdahale sırasında parkta olan milletvekilleri de saldırıdan nasibini aldı.
Müdahaleden kaçan işçileri polis ara sokaklarda da kovaladı. Bazı işçiler zorla otobüslerine bindirilerek, evlerine gönderilmek istendi. Saldırıda gözaltına alınan Türk-İŞ Genel sekreteri ve Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel’in Terörle Mücadele Merkezi’ne götürüldüğü iddia edildi.
Sendikanın Genel Sekreteri Mecit Amaç ve bir grup işçi polisin müdahalesini protesto için, ellerini havaya kaldırıp, “Tamam teslim oluyoruz”, “Biz hakkımızı arayarak suç işledik”, “Bizi de gözaltına alın” diyerek polislerin üzerine yürüdüler. Kalabalığın artması üzerine polis sendikacılara biber gazı sıktı ve gözaltına aldı.
Polis müdahale sırasında basın emekçilerine de saldırgan bir tutum aldı. Görüntü alan foto muhabir ve kameramanlara biber gazı sıkan polis, gazeteciler olay yerini terketmediği için eylemlerin sürdüğünü iddia ederek, gazetecileri olay yerinden uzaklaştırmaya çalıştı. Zaman zaman polisle gazeteciler itiş kakışlar yaşandı, gazeteciler kendilerine küfürlü hakaret eden polislerle tartıştılar.
SALDIRI TEPKİ TOPLADI
Dondurucu soğukta havuzda kalan işçiler de polisin gazabından kurtulamadılar. Polis önce havuza da gaz bombası attı. Sonuç alamayınca, sudaki işçileri de göz altına almaya çalıştı.
İşçiler havuzda, buz gibi suda saatlerce kaldı, “Paketler açıyorsunuz, hangi paketler” diye tepki gösterdiler. İşçiler saatler sonra havuzdan çıkarılarak yaka paça gözaltına alınırken, bazıları ambulanslarda tedavi altına alındı.
İçler acısı duruma çevredeki vatandaşlar ve olay yerine gelen sendika ve kitle örgütü temsilcileri de tepki gösterdi. Sıhhiye Köprüsü üstünde olaya tanık olan vatandaşlar polisin tutumunu alkış, ıslık ve demirlere vurarak protesto ettiler.
Müdahaleye uğrayan işçilerin bir kısmı sinir krizi geçirdi. Polis parkta baygın halde yatan işçileri dahi gözaltına alırken, Kızılay ve Sıhhiye çevresi adeta polis ablukasına alındı. Ara sokaklarda polislerin uygun adım koşturmaları vatandaşları tedirgin etti. Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nden gençler de işçilere destek verirken, polis Sıhhiye civarında tam bir terör estirdi.
MÜCADELE BİTMEDİ
Saldırıyla dağılan işçiler Türk-İş Genel Merkezi önünde toplandılar. İşçi temsilcileri, “Bizi dağıtarak bu mücadeleyi bitireceklerini sanıyorlar. TEKEL işçisi ölümüne geldi, ölümüne” diyerek kararlılıklarını ifade ettiler. Temsilciler, “Ankara Valisi açıklama yapmış, ‘Sendikacılar bizi işçi ile karşı karşıya getirdi, kendileri ortadan kayboldu’ diyor. Sendika başkanları gözaltında sayın Vali” diye seslendiler.
Bazı işçiler, “Korku devleti yaratmak istiyorlar, biz korkmayız”, “Başbakan, vali bizi suçlu ilan ediyor. Biz suçlu değiliz, TEKEL işçileriyiz” diye tepkilerini ifade ettiler.
Türk-İş önünden ayrılmayan işçilere, Sakarya Caddesi’nde destek açıklaması yaptıktan sonra gelen KESK Ankara Şubeler Platformu, Harb-İş Genel Başkanı Ahmet Kalfa, Emek Partisi Ankara il yönetici ve üyeleri, Türk-İş’e bağlı sendikalardan destek geldi.
Gazetemiz baskıya girdiği saatlerde işçilerin gözaltındakilerin serbest bırakılması ve akibetinden haberdar olmadıkları arkadaşlarını bekleyişleri Türk-İş önünde sürüyordu. (Ankara/EVRENSEL)

EMİR BAŞBAKAN’DAN GELDİ İDDİASI
Saldırı emrinin bizzat Başbakan’dan geldiği polis amirlerinin aralarındaki konuşmalardan anlaşıldı. Polis amirleri aralarında yaptıkları konuşmalarda emrin bizzat Başbakan tarafından Vali ve Emniyet Müdürlerine iletildiğini konuştular. İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise müdahale emrini vermem söz konusu değil açıklamasında bulundu.
Öte yandan bir yıl önce Aralık ayında, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünde kurumlarının özelleştirilmesine karşı direnen işçiler, özelleştirme kararı geri alınana kadar Ankara’dan ayrılmama kararı almış ve alandan ayrılmamakta direnmişti. Ankara’nın karlı, dondurucu soğuğunda tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale eden polis, bir yıl sonra aynı tarihlerde aynı tutumu tekrarladı. Yine Aralık ayı ve yine TEKEL işçilerine dondurucu soğukta tazyikli sulu, gaz bombalı müdahale…
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Demiryolcular TCDD’nin restini gördü

SONRAKİ HABER

Elektronik sigara yasağı Resmi Gazete'de

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...