18 Aralık 2009 00:00

Demiryolcular TCDD’nin restini gördü

HÜKÜMET 25 KASIM grevi nedeniyle işten uzaklaştırılan 16 arkadaşlarına sahip çıkan demiryolu emekçilerini yine cezalandırma yolunu seçti.

Paylaş

HÜKÜMET 25 KASIM grevi nedeniyle işten uzaklaştırılan 16 arkadaşlarına sahip çıkan demiryolu emekçilerini yine cezalandırma yolunu seçti.
Uzaklaştırma kararının geri alınması nedeniyle önceki gün yapılan bir günlük iş bırakma eyleminin ardından 30 kişi daha açığa aldı. TCDD yönetiminin, bu tutumuna tepki gösteren sendikalar mücadeleyi sürdürmekte kararlı.
BTS üyeleri sayıları 46’ya ulaşan görevden almalara karşı Ankara Garı’nda basın açıklaması yaptı. Burada konuşan BTS Genel Başkanı Yunus Akıl, 25 Kasım’da Kamu-Sen ve KESK’e bağlı sendikaların katıldığı “uyarı grevi”nin ardından 16 çalışanın açığa alınmasına grevle yanıt verdiklerini” hatırlattı. “Yolcuların daha fazla mağdur olmaması için eylemlerini sona erdirdiklerini” belirten Akıl, açığa almalara karşı “En etkili cevabın verileceğini” ifade etti.
ÇEKİNMEYECEĞİZ
KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek de TCDD yönetimine ve iktidara, “Dün ve bugün gerçekleştirdiğimiz grev aslında uyarı niteliğindedir. Eğer üzerimize gelirseniz yine hizmeti durduracağız, bundan çekinmeyeceğiz” uyarısında bulundu.
SADECE ARA VERDİK
Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Nazmi Güzel de konuya ilişkin gazetemize yaptığı açıklamada, eylemlere ara verdiklerini, bunun 30 kişinin daha açığa alınmasıyla ilgili olmadığını söyledi. İş bırakma eylemine giderken belli bir tarih vermediklerini, 16 arkadaşlarının işe döndürülmesi için sadece “uyarı” görevlerini yaptıklarını belirten Güzel, bir yandan da yasal işlemler için zamana ihtiyaçları olduğunu söyledi.
TCDD yönetiminin hatalarına, insan hayatını riske atan tutumlarına dikkat çeken Güzel, bütün bu hataları ortaya çıkarıp, hem bunlara karşı suç duyurusu hem de açığa alınan arkadaşları için işe dönüş davaları açmak için çalışmaların sürdüğünü söyledi.
TCDD personelinin, “Biz de bu eylemlere katıldık, hepimizi açığa alın” kararlılığında olduğunun altını çizen Güzel, çok uzun olmayan bir aradan sonra, eğer arkadaşları işe döndürülmezse bu kez tüm çalışanların “Bizi de açığa alın” diye yeni eylemlere başlayacakları uyarısında bulundu.
Güzel, “Bakalım o zaman ne yapacaklar. Trene kendileri mi binecekler?” diye sordu.
GENEL MÜDÜRDEN SAVUNMA
TCDD Genel Müdürü Süleyman Kara ise kendilerini savunarak, “Açığa alınan 16 TCDD çalışanının görevlerine iade edilmesi için başlatılan eylemlere çoğunlukla makinistlerin katıldığını, bu nedenle makinist bulamadıklarını” söyledi.
Bir grup gazeteciye gelişmeleri değerlendiren Karaman, “Makinistlerin eylemi nedeniyle taşınamayan yolcuların otobüslerle taşındığını, otobüslerin kuruma bir günlük maliyetinin 100 bin TL’yi bulduğunu, tazminat davası açarak bunu eylem yapanlardan tahsil edeceklerini” savundu.
Çalışanların özlük haklarının hatırlatılması üzerine, kendisinin, TCDD’de en çok maaş alanlar sıralamasında 50. sırada yer aldığını ileri süren Süleyman Karaman, “Eyleme çoğunlukla makinistler katıldı. Makinistler 5 bin TL’ye kadar maaş alıyor. Ortalama maaşları ise 2 bin TL” savunması yaptı. (Ankara/EVRENSEL)

EYLEM BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TCDD’de önceki gün yapılan eylem İskenderun ve Amasya’da da başarıyla hayata geçti.
İskenderun Tren Garı’nda yapılan eylemde konuşan BTS İskenderun Baştemsilcisi Şahin Gür, “TCDD yönetimini son kez, görevden uzaklaştırdığı arkadaşlarımızı tekrar işe başlatarak hukuka saygılı olmaya ve demiryolu ile yolculuk yapmayı düşünen yurttaşlarımızın mağdur edilmemeleri konusunda önlem almaya çağırıyoruz” diye konuştu.
Amasya Garı’nda yapılan eyleme ise BTS Samsun temsilciliği üyeleri, Eğitim Sen Amasya Şube yöneticileri, BTS Sivas Şube yöneticisi ve Türk Ulaşım-Sen Amasya Şube üyeleri katıldı. Grev kararına rağmen Sivas–Samsun arasında sefer yapan yolcu treninin Memur-Sen il yöneticisi tarafından Amasya’ya getirilmesi alkışlarla protesto edildi. Tüm engellemelere rağmen süren grev sırasında duran trenler makinistler olmadan hareket ettirilmeye çalışıldı. (HABER MERKEZİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İŞÇİLER ‘KARDEŞLİK’ DEDİ

SONRAKİ HABER

Kamuoyu artık İBB ve bağlı şirketlerin verilerine internetten ulaşabilecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...