18 Aralık 2009 00:00

‘Açılım’ askeri yöntemlerle sürecek

AKP’nin ‘Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi’ni yürüten İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Meclis’teki özel oturumun ardından bir kez daha açıklamalar yaptı

Paylaş

AKP’nin ‘Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi’ni yürüten İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Meclis’teki özel oturumun ardından bir kez daha açıklamalar yaptı. Açılıma ilişkin bugüne kadar söylediklerinden farklı bir şey söylemeyen Atalay, son günlerde ölümle ve yaralanmalarla sonuçlanan polis müdahalelerine sahip çıktı. “Güvenlik güçlerinin kararlı ve etkili mücadelesini sürdüreceğini” söyleyen Atalay, 20 Kasım’dan bu yana 1562 kişinin gözaltına alındığını ve 363 kişinin tutuklandığını söyledi ve ekledi: “Demokratikleşme sürecek.”
1562 GÖZALTI, 363 TUTUKLAMA
20 Kasım’dan bu yana 1562 kişinin gözaltına alındığı, 363 kişinin ise tutuklandığı bilgisini veren Atalay, “endişeye mahal olmadığını, her şeyin kontrolleri altında olduğunu” söyledi. Tırmanan gerilim nedeniyle tüm toplumsal kesimlerin kaygı ve endişelerini açıkladığı bir dönemde ‘Endişeye mahal yok’ açıklaması yapan bakan, polisin azimli ve kararlılı olduğunu söyledi. Başbakan’ın yaptığı gibi medyayı uyaran Atalay, “Bazı olaylar gereğinden de abartılı olarak takdim edilmektedir” dedi. Atalay, küçücük olayların büyütüldüğünü ileri sürerek, “Demokratik açılım sürecini kararlılıkla yürütüyoruz ve yürüteceğiz” dedi.
AÇILIMIN AMACI TASFİYE
“Birileri hâlâ açılımın içeriğini bilmediğini söylüyor. Hayretler ediyorum doğrusu” diyen Atalay, açılımın hedefini, “Demokratik standartları yükselterek her düşüncenin, her görüşün rahatça yaşadığı bir ortam oluşturmak, ama terörü de tasfiye etmek esas amacımızdır” şeklinde açıkladı. “Hükümet olarak terörle mücadelede bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da güvenlik güçlerine her türlü desteği vermeye devam edeceğiz” diyen Atalay, “Askerimizle, polisimizle, çok titiz ve gerçekten özverili çalışma sürdürülmektedir. Bunda hiçbir ivme kaybı yoktur ve olmayacaktır” sözleriyle çözüm için yine askeri işaret etti.
YAPACAĞIZ, EDECEĞİZ...
‘Kısa ve orta vade olarak’ gündeme getirdikleri çalışmalara hız vereceklerini belirten Atalay, Ayrımcılıkla Mücadele Kurulu ve İnsan Hakları Kurulu’na ilişkin tasarıların bir an önce Meclis’e gönderileceğini söyledi. Bağımsız Kolluk Şikayet Komisyonu kurulmasına yönelik çalışmaya hız verdiklerini, Birleşmiş Milletler İşkenceyle Mücadele Protokolü’ne ilişkin tasarının Meclis’e gönderildiğini belirten Atalay, Meclis’teki Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı kurulmasına ilişkin tasarının bir an önce yasalaşmasına da gayret ettiklerini ifade etti.
PARTİ KAPATMAYA KARŞILARMIŞ!
Siyasi partileri ‘demokrasinin olmazsa olmazı’ olarak gördüklerini belirterek, “Demokratik rejimlerde parti kapatma olmaz” diyen Atalay, zorlaştırılmasına ilişkin, “Tekrar parlamentoda gündeme getirilebilir, bütün siyasi partilerimizin mutabakatıyla yeniden düzenlenebilir” şeklinde muğlak ifadeler kullandı. Polisin şiddet kullandığına ilişkin sorular üzerine Bakan Atalay, emniyet güçlerinin masum vatandaşın zarar görmemesi için azami hassasiyet gösterdiğini ileri sürerek, “Mecbur kalırsa su sıkıyor, sonra mecbur kalırsa gaz kullanıyor. Silah kullanılmasına izin vermiyoruz. Gösterilerde silah kullanılmıyor” iddiasında bulundu.
Bulanık’taki olaylara ilişkin soruları da yanıtlayan Atalay, kitleye ateş açan kişinin silahlarının ruhsatlı olduğunu, Bilen’in gönüllü köy korucusu olduğunu söyledi. Atalay, koruculukla ilgili sorulara ise “Terör tasfiye edildiğinde, bittiğinde, koruculukla ilgili çalışmalar başlar” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖLÜM OLMASIN AMA SAVAŞA DEVAM!
Konya’da bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan, önce ‘ölümlere daha ne kadar tahammül edeceğiz’ diye sordu, ardından “Elbette vatanımızı, canımız pahasına savunacağız” dedi. “Akıl, mantık, vicdan ve insaf sahibi bir insan bu tablonun böyle devam etmesine rıza gösterebilir mi?” diyen Erdoğan, “Bu statüko böyle sürdürülebilir mi? Gençlerin ölümüne daha ne kadar tahammül edeceğiz” dedi. “Elbette vatanımızı, canımız pahasına savunacağız, elbette terörle bütün imkanlarımızı seferber ederek mücadele edeceğiz. Şu anda Cudi’de, Gabar’da Kato’da bütün bu dağlarda aralık ayının karına, ayazına rağmen kahraman Mehmetçiğimiz korucularımız, vazife yapıyorlar” dedi. Erdoğan, gelinen noktada sadece güvenlik tedbirleriyle başarıya ulaşılamayacağını da söyledi. (KONYA)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

DTK’dan boykot çağrısı

SONRAKİ HABER

Üreticiler, Tüm Köy Sen için kurucu heyet oluşturdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...