18 Aralık 2009 00:00

Ölümlerden hükümet de sorumlu

İSTANBUL’da bir araya gelen sendika ve meslek örgütü temsilcileri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in istifa etmesini istediler.

Paylaş

İSTANBUL’da bir araya gelen sendika ve meslek örgütü temsilcileri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in istifa etmesini istediler. Bursa Mustafakemalpaşa’da meydana gelen patlamayla ilgili basın toplantısı düzenleyen kurum temsilcileri, yaşanan iş cinayetleri karşısında siyasi sorumluluklarını kişilerin dikkatsizliğine, teknik personele yüklemeye çalışmanın gerçek sorumluları gizlemeye çalışmak anlamına geldiğini belirtti.
Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde bir araya gelen DİSK, Türk-İş 1. Bölge Temsilciliği, KESK İstanbul Şubeler Platformu, TMMOB İKK, İstanbul Tabip Odası (İTO), İstanbul Eczacı Odası ve İstanbul Diş Hekimleri Odası ve yetkilileri, Mustafakemalpaşa’da meydana gelen ve 19 işçinin hayatını kaybettiği patlamayla ilgili açıklama yaptılar. Kurumlar adına ortak açıklamayı, KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen 1 No’lu Şube Başkanı Yunus Öztürk yaptı.
ÖLÜM ÇUKURUNA GÖNDERDİLER
Madende meydana gelen üzücü olayın birinci sorumlusunun, sadece daha fazla kâr uğruna çalışma yaşamındaki koruyucu önlemleri almayan patron olmadığını dile getiren Öztürk, “İşçi sağlığı ve iş güvenliği alanında çıkardıkları yasa ve yönetmeliklerle, işçiyi işverenlerin ve piyasanın insafına terk eden hükümet ve Çalışma Bakanı Ömer Dinçer de sorumludur” diye konuştu. Yaşanan iş cinayetleri karşısında siyasi sorumluluklarını kişilerin dikkatsizliğine, teknik personele yüklemeye çalışmanın, gerçek sorumluları gizlemeye çalışmak olduğunu ifade eden Öztürk, eksikliklerine rağmen madenin çalışmasına izin verenlerin işçileri ölüm çukuruna gönderdiklerine dikkat çekti.
AKP iktidarı döneminde daha fazla rant uğruna çalışma yaşamının güvencesizleştirildiğini, kayıt dışı çalışma ve taşeronlaştırmanın yaygınlaştığını vurgulayan Öztürk, bu alanlarda yaşanan sorunlar ortadayken, kiralık işçi bürolarıyla, çıkarılan diğer düzenlemelerle güvencesiz çalışmanın yasal hale getirildiğini ifade etti.
Patlama sonrasında sadece belirli kişilerin tutuklanmasının yeterli olmadığına dikkat çeken Öztürk, gerekli denetimleri ve düzenlemeleri yapmayan Çalışma Bakanı Ömer Dinçer’in istifa etmesini istediklerini dile getirdi. Hükümetin ve bakanlığın, çalışma yaşamını vahşi kapitalizm dönemini aratacak duruma getiren düzenlemelere imza attığına dikkat çeken Öztürk, hükümet bu uygulamalardan vazgeçene kadar, güvenli bir çalışma ortamı sağlanana kadar ortak mücadele edeceklerini ifade etti.

HEKİMLERDEN UYARI
İZMİR Tabip Odası, Bursa’da bulunan maden ocağındaki grizu patlaması sonucu 19 maden işçisinin hayatını kaybettiği olayın arkasında, işçi sağlığı ve iş güvenliği alanındaki yanlış politikaların olduğunu açıkladı. Toplantıda, siyasi iktidar yanlış politikaları sürdürmekte ısrar ettikçe bu tür acı olayların devam edeceğine dikkat çekildi.
TEDBİR ALINMIYOR
İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Suat Kaptaner, bu acı olayla ilgili teknik raporlar ortaya çıktıkça, madenlerde işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin yeteri kadar alınmadığının bir kez daha anlaşıldığını söyledi. Ülkede işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili yanlış yaklaşımların sonuçlarının, sadece madenlerde değil Tuzla Tersanesi’ndeki iş kazalarından kot taşlama işçilerindeki slikozis vakalarına kadar birçok alana uzandığına dikkat çeken Dr. Kaptaner, maden şirketinin kayıtları incelendiğinde düzenli bir işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının görevlendirilmediğinin ortaya çıktığını söyledi.
İşçi sağlığı ve iş güvenliği yasasının bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Kaptaner, “Maden ocağı patlaması gibi acı olayların ülkede bir daha yaşanmaması için işçi sağlığı ve iş güvenliği alanının kamu hizmeti anlayışıyla yeniden ele alınması, denetim için yasal altyapının acilen çözüme kavuşturulması zorunludur” dedi.
KÂR HIRSINA KURBAN GİDİYORLAR
İzmir Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimleri Komisyonu Başkanı Hakan Toksöz, iş kazalarının giderek arttığı uyarısında bulunarak, önlemlerin acilen alınması gerektiğine dikkat çekti. Toksöz, başta işçi sağlığı ve iş güvenliği yasasının çıkarılmasını istedi. Söz konusu yasanın çıkarılmasıyla ilgili çalışma bakanının söz verdiğini hatırlatan Toksöz, verilen sözlerin tutulmadığına dikkat çekti. Toksöz, işçilerin, şirketlerin kâr hırsına kurban edilmesinin kabul edilir olmadığını sözlerine ekledi. (İzmir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Asgari ücret açlık sınırını altında olmamalı

SONRAKİ HABER

Rasim Ozan Kütahyalı, Beyaz TV'ye geri döndü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa