18 Aralık 2009 00:00

Diyarbakırlılar SAĞDUYU ve BARIŞ çağrısı yaptı

DTP’nin kapatılması, Diyarbakır halkı için beklenen bir durumdu. Ama umut ediliyordu, kapatılmaz diye.

Paylaş

DTP’nin kapatılması, Diyarbakır halkı için beklenen bir durumdu. Ama umut ediliyordu, kapatılmaz diye. Esnaflara, avukatlara, öğretmenlere, işçilere, gençlere, gazetecilere, DTP’nin kapatılmasını ve yaşanan gelişmeleri soruyoruz. Yapılan ilk değerlendirme, kararın siyasi olduğu yönünde. Ardından öne çıkan değerlendirme ise şöyle: Taş atan çocuklarımıza ceza yağıyor; bizi öldürenler, kurşun sıkanlar serbest bırakılıyor. DTP kapatılıyor. Adalet denilen bir şey yok. İsteğimiz odur ki barış, barış, barış…
NABIZ DİYARBAKIR’DA
Diyarbakır’da gün içinde havalanan savaş uçaklarının gürültüsü kesilmez. Bu artık doğaldır. Nerede kitlesel bir eylem olsa, savaş uçakları peş peşe kalkar. Diyarbakırlılar Meclis’e gönderdikleri partinin kapatılıp kendilerine iade edildiğinin ertesinde, vekillerini karşılamak ister. Ancak vekiller havaalanına iner inmez onlarca savaş uçağı havalanır. Bu durum belki haberlerde ‘Savaş uçaklarının hareketliliği dikkat çekti’ şeklinde bir cümleyle yer bulur.
Bilinen bir şey, Diyarbakır bölgenin kalbi. Son dönemdeki gelişmeler, Türkiye’nin geri kalanı içinde Diyarbakır’ın hayati bir değeri olduğu fikrini pekiştirdi. Kürt sorunundaki bir gelişmenin etkisi her yerden çok Diyarbakır üzerinden ölçülür. Ama devlet erkanı bu ölçüye pek kulak asmaz. Kritik bir dönem yaşanıyor. Her kesimden Kürtlere sağduyu çağrısı yapılıyor. Ancak, yapılanlara karşı belli ölçüde demokratik tepkilerini ortaya koyan halka kurşun sıkılması, ‘duyarlılık’ oluyor. Diyarbakır, yaşananlara kısmi tepkiler verdi. Diyarbakır’da linç girişimleri sessizce karşılanıyor, yeter artık deniliyor. Bulanık’ta halkın taranması sessiz bir öfkeyle karşılanıyor. Kürt sorunuyla ilgili bir haber, tartışma dinlendiği zaman herkes susuyor. Öyle ki, neredeyse bebekler bile ağlamıyor. Biri olumlu bir şey söyler, kırılmaya başlayan umutlar yeniden yeşerir. Barış olur, kardeşlik olur, bayram olur…
BİRLİKTE YAŞAM
Belki sağduyusu en güçlü olan halka ‘sağduyu’ çağrısı yapılması yetmiyor. Halk sağduyuyla bekliyor. Yalnız tartışıyor, değerlendiriyor. Sendika çalışanı Levent Özdemir, “AKP, MHP, CHP ortamı bilerek geriyor. Kürt halkı bu oyuna gelmeyecek. Birçok olay yaşandı. Hangisini sayalım. Türk ve Kürt halkının kardeşliğine kurşun sıkmasınlar” diyor.
Öğretmen Vedat Kuşsever, DTP’nin kapatılmasıyla birlikte TBMM’de Kürt halkının temsiliyetinin ortadan kaldırıldığını düşünüyor. Bunun olumsuz sonuçları olacağını belirten Kuşsever, yaşanan gerginliklere değinerek, “Türk-Kürt çatışmasını öne çıkararak, oluşan ortamdan nemalanmak isteyenler var. Böyle bir ihtimal yok. Ancak batıda belli bir kesimi kışkırtanlar var. Böylesi bir gerginlik yaratılarak, Kürtlerin susması isteniyor. Ancak Kürtler hep barış istedi. Kürtlerin günah keçisi yapılması sorunu çözmez. Türk halkının tavrı önemli. Birlikte yaşamayı öne çıkartmalıyız” şeklinde konuşuyor.
‘ADALET DUYGUSU ZAYIFLIYOR’
Avukat Sidar Demiroğlu, Anayasa Mahkemesi’nin ideolojik bir yapısı olduğunu belirterek, “DTP yöneticileri her zaman şiddeti kınadı. Kararın siyasi olduğu ortada” diyor. Gelişmelerin Diyarbakır’da oluşturduğu psikolojiyi ‘öfke’ olarak yorumlayan Demiroğlu, şöyle konuştu: “İzmir’de, Bayramiç’te, Dolapdere’de biri mahkemeye çıkartılsaydı, bu kadar gerginlik olmazdı. Batıda yaşayan Kürtler tedirgin. Buradakiler gelişmeleri izliyor. Hükümet halen işin sorumluluğunu kavrayamamıştır. Adaletsizlik bu kadar çarpıcı yaşanmamıştı.”
Bismil’de yaşayan esnaf Beşir Aslan, DTP’nin kapatılmasının halk tarafından kabul edilmediğini belirterek, “Halk huzur istiyor, refah istiyor. Ancak her şekilde önü kesiliyor. Şimdilik bir durgunluk var. Ancak bir öfke birikiyor. Bunu görmek lazım” diyor.
Naci Sapan, Diyarbakır’da yıllardır gazetecilik yapan biri. Açılımın kritik bir sürecinin yaşandığını belirten Sapan, “Parti mezarlığı olan bir ülkede demokratik perspektifin oluşturulması tartışılır bir konu. AKP’nin kapatılması davasında değişiklikler yapılsın deniliyordu. Ancak bu süreçte bir adım atılmadı. Anlam vermek zor. 11 oyla DTP’nin kapatılması, işin siyasi olduğunu gösteriyor” diyor. Demokratik kanalların her zaman zorlanması ve Meclis’te ısrar edilmesi gerektiğini düşünen Sapan, Bulanık’taki olay için ‘Korkulan oldu’ yorumunu yapıyor. Kürt sorununun Türklerin de sorunu olduğunu söyleyen Sapan, “Herkesin aklıselim hareket etmesi gerekiyor” diyor.
(Diyarbakır/EVRENSEL)

‘HER ŞEYE RAĞMEN KARDEŞLİK’

Üniversite öğrencisi Baran Özgür, parti kapatmayı ancak halkın yapabileceğini belirterek, açılımın ‘kandırmaca’ olduğunun görüldüğünü ifade ediyor. Bazı kesimlerin kışkırtıcı davrandığını belirten Özgür, “Bize bir yol gösterdiler sandık. Sonra yolu kapattılar” diyor.
Garson Hasip Tuz, “Eşitlik olursa bu ülke herkese yeter. Kardeşçe yaşayalım” derken, DTP’nin kapatılmasının, Türk ve Kürt halkına yönelik bir saldırı olduğunu düşünüyor esnaf Cemal Baybaşin. “Kürdün ölümünün cezası yok. Başbakan bunu söylüyor” diyen Baybaşin, şunları söylüyor: “Meclis’e gönderdiği vekiller dışarı atılıyor. Siyasi seçenek yok, konuşmak yok. Halk ne yapsın? Türk halkının sadece bir gün Kürt halkı gibi düşünmesini istiyorum. Ama yine de her şeye rağmen kardeşlik diyoruz.”
Cumhur Daş - Ergin Tekin
ÖNCEKİ HABER

Köyleri boşaltılanların zararları karşılanacak

SONRAKİ HABER

UNISON Konferansı'nda Türkiye'deki baskılar konuşuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa