18 Aralık 2009 00:00

Sorumlu biz değiliz

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK), Türk Eczacılar Birliği (TEB) ile imzaladığı ilaç protokolünü iptal edeceğini açıklaması, eczacılardan tepki gördü.

Paylaş

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK), Türk Eczacılar Birliği (TEB) ile imzaladığı ilaç protokolünü iptal edeceğini açıklaması, eczacılardan tepki gördü.
TEB Genel Başkanı Erdoğan Çolak, 16 Ocak 2010’da sona erecek sözleşmenin ardından vatandaşların ilaç almakta zorlanacağına dikkat çekti. Sigortalı vatandaşlar için “cepten ödeme dönemi”nin başlayacağı uyarısında bulundu.
16 OCAK’TAN İTİBAREN
TEB Genel Başkanı Erdoğan Çolak, TEB Genel Merkezi’nde dün bir basın toplantısı düzenledi. Çolak, SGK’nın fesih kararının 16 Ocak 2010 itibariyle geçerli olacağını belirterek, “Bu tarihten sonra sözleşmezlik dönemine geçildiğinde vatandaşın ilaca ulaşamamasının sorumlusu biz olmayacağız” dedi.
SGK’nın kararının ciddi sorunlara yol açacağını ifade eden Çolak, 22 Aralık Salı günü Türkiye genelinde tüm eczacı oda başkanlarıyla Ankara’da bir toplantı yaparak nasıl bir yol izleyeceklerinin belirleneceğini bildirdi. Çolak, eczacı adına sözleşme yapma yasal yetkisinin TEB’e ait olduğunu da hatırlattı.
ECZANELER İLAÇ VEREMEYECEK
Çözümün tek bir tarafın fedakarlığı üzerine kurulamayacağını vurgulayan Çolak, eczacıları hastalara ilaç veremeyecek, hastaları da bu hizmetten faydalanamayacak duruma getirmeye kimsenin hakkı olmadığını söyledi.
Çolak, gelecek süreçte cepten ödeme dönemimin başlayacağına dikkat çekerek, vatandaşların bu durumundan eczacılardan değil, sözleşmeyi feshedenlerin sorumlu olduğunu söyledi.
TEB Başkanı Çolak, 22 Aralık’ta yapacakları toplantıda eylem planını belirleyeceklerini bildirdi. “Biz sözleşme istiyoruz. Var olan sorunları çözmek istiyoruz. Devletin sorunu çözmesi gerekiyor” dedi.
ECZACILAR BOYUN EĞMEYECEK
Eyleme katılan eczacıların gelecek süreçte SGK ile sözleşme yapıp yapmayacağına ilişkin soruya Çolak, “16 Ocak’ta sözleşme bitecek. SGK tek tek sözleşme yapmaya zorlayacak. Eczacılar buna boyun eğmeyecek” yanıtını verdi. Eczacıların tek tek sözleşme yaptıkları takdirde bir yaptırımlarının olup olmayacağına ilişkin bir başka soruya karşılık olarak da Çolak, eczacıların tek tek sözleşme yapmayacaklarını söyledi. Eczacıların bu uygulamadan dolayı birey olarak dertlerini anlatamayacaklarını vurgulayan Çolak, “SGK ile sözleşme ipi boğazına geçirmek demektir. Eczacılar sözleşme yapmamalı, yapmayacak” şeklinde konuştu. Yeni bir sözleşme için taleplerinin belli olduğuna da dikkat çeken Çolak, SGK ile karşılıklı talepleri ortaya koyarak bir uzlaşma olabileceğini belirtti.
(HABER MERKEZİ)

ECZANELERİ PİYASAYA AÇMA PLANI MI?
Gazetemize konuşan eczacılar, TEB ile SGK’nın 16 Ocak’a kadar anlaşacağı görüşünde. Ancak SGK’nın tavrının arkasında eczaneleri özelleştirme hedefi olduğu iddiası da dile getiriliyor.
Ecz. Özgür Özdemir: SGK sözleşmeyi iptal ederse bireysel sözleşme yapmaları için eczanelere tek tek başvuracak, ayrı ayrı anlaşma yapılmasını isteyecekler. Geçen yıl da benzer bir durum olmuştu ama ocak ayının ilk haftası içinde anlaşma sağlandı. Bu sene de ben TEB ile SGK’nın tekrar anlaşacağına inanıyorum, gelişmeleri hep birlikte izleyeceğiz.
Eğer olmazsa sorunlar yaşanır. Çünkü Türkiye’de 24 bin eczacı var ve SGK’nın bunlarla tek tek görüşerek anlaşması mümkün değil. 24 bin eczanenin sorunlarını, ihtiyaçlarını tek tek SGK’ya iletmeleri çok zor. Halbuki Türk Eczacılar Birliği, bütün eczacılar adına bu görüşmeleri tek tek yürüten kurumdur. Bu yüzden SGK ile TEB’in anlaşmaya varmasının çok daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.
Ecz. Ayhan Ersoy: Eğer sözleşme iptal olursa SGK ile bireysel anlaşmalar yapılır, çünkü en büyük alıcı devlettir, eczacılar için mutlaka anlaşma yapanlar olacaktır. Ayrıca böyle olursa Amerika’daki, Avrupa’daki gibi market eczanelere dönecek eczaneler. Bitkisel ilaçlar ön kısımda, reçeteli ilaçlar arka kısımda olacak, marketlerde bir de eczacı bulunacak. Bunu hiç doğru bulmuyorum. Çünkü o zaman bu iş tamamen ticarete dönmüş olacak, kapital sahibi kimse o eczane açacak, eczacı olan açamayacak. Bugünkü yasalarda eczacı olmayan şahıs eczane açamaz der. Onun değişmesi gerekecek o zaman. Böyle bir çalışmanın ön yapısı gibi görünüyor bu. “For you” mağazaları da bu yüzden açılmıştı, ancak baskı olunca kapatılmıştı.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ankara’da toplu taşımaya zam

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı: Aksaray, İzmir ve İstanbul'daki vakalarda koronovirüse rastlanmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...