18 Aralık 2009 00:00

Civarında, bitişiğinde, yanında değil içinde

EGE Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı, TEKEL Çamlaraltı Tuzlası’nın özelleştirilmesi çalışmaları sürerken, tesislere talip olan gruplara önemli uyarılarda bulundu.

Paylaş

EGE Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı, TEKEL Çamlaraltı Tuzlası’nın özelleştirilmesi çalışmaları sürerken, tesislere talip olan gruplara önemli uyarılarda bulundu.
Prof. Dr. Mehmet Sıkı yaptığı yazılı açıklama, TEKEL Çamaltı Tuzlası’nın İzmir Kuş Cenneti alanının yüzde 60’ını kapsadığını hatırlatarak, “Çamaltı Tuzlası ile birlikte 245 kuş türünün yaşadığı, barındığı ve ürediği Kuş Cenneti de 22 yıllığına özelleşmiş olacaktır” dedi.
“Çamaltı Tuzlası ile birlikte 22 yıllığına özelleşecek olan İzmir Kuşcenneti için açık artırma sürecine katılacak olan kişi veya kurumlar, mutlaka Kuş Cenneti’ni de korumak ve geliştirmek zorunda olduklarını bilmelidir” diyen Sıkı, bazı şirketlerin açıkladığı gibi Kuş Cenneti’nin, Çamaltı Tuzlası’nın civarında, bitişiğinde ve yanında değil içinde olduğuna dikkat çekti.
İzmir Kuş Cenneti ve içinde bulunduğu Çamaltı Tuzlası’nın, bünyesinde barındırdığı kuş varlığı ve sahip olduğu biyoçeşitlilik nedeniyle Uluslararası Ramsar Alanı, 1. Derece Doğal SİT Alanı ve Yaban Hayatı Koruma Sahası olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Mehmet Sıkı, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Çamaltı Tuzlası’nı 22 yıllığına işletme hakkını almak isteyenler, mutlaka bu alanın sahip olduğu uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuatımıza uymak zorunda olduklarını hiçbir zaman unutmamalıdır. Tuzlayı alana kadar ihale şartnamesine uyacağını kabul edip daha sonra bu şartlara uymayarak Kuş Cenneti’ne ve onun doğal yapısına zarar verenler, karşılarında Afrika ülkelerinden Uganda ve Kenya’nın da taraf olduğu Ramsar Sözleşmesi’ni onaylayan 159 devleti, dünyadaki korumacı tüm sivil toplum kuruluşlarını ve Kuş Cenneti’nin korunmasına inanan İzmirliler başta olmak üzere tüm insanları bulacaklardır.” (İzmir/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

DEÜ barış istiyor!

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı: Aksaray, İzmir ve İstanbul'daki vakalarda koronovirüse rastlanmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...