19 Aralık 2009 00:00

Baykal neyi gizlemek istiyor?

CHP’nin daha önce hazırladığı raporlarla çelişmesi, Deniz Baykal başta olmak üzere parti yöneticilerini zor durumda bırakıyor.

Paylaş

CHP’nin daha önce hazırladığı raporlarla çelişmesi, Deniz Baykal başta olmak üzere parti yöneticilerini zor durumda bırakıyor. Baykal ve CHP raporu saklamaya çalışırken, raporu hazırlayanlar “Bu partinin raporudur” diyor. Raporda, Tuncelililerin ve Kürtlerin sorunlarına dair kimi öneriler yer alıyor.
‘SAKINCALI!’
Başbakan Tayyip Erdoğan, TBMM’deki 2010 bütçesi görüşmelerinde CHP Tunceli Raporu’na işaret etti ve raporda, anadilde eğitim ile genel af talebi olduğunu hatırlattı. CHP lideri Baykal ise parti yöneticileri tarafından hazırlanan raporun ‘resmi’ hüviyeti olmadığını savundu. Baykal’ın, Demokratik Açılım sürecinin başladığı günlerde partili yöneticilere “Tunceli raporumuz bazı sakıncalar içeriyor, gündeme gelmemesini sağlayalım” uyarısında bulunduğu iddia edildi.
BAYKAL ‘YOK’ DİYOR AMA!..
CHP lideri Baykal, genel kurulda, “CHP’nin böyle bir raporu yok” cevabını vermişti. Önceki gün de bir gazeteye ‘Tunceli Raporu ve Demokratikleşme Raporu’ hazırlamadıklarını söyledi. Oysa CHP’nin resmi kayıtları böyle söylemiyor. 1996 yılında Baykal’ın CHP lideri olarak Tunceli’ye yaptığı ziyaretin ardından özelde Tunceli, genelde ise Kürtlerin yaşadığı sıkıntıların tespiti için bir komisyon oluşturuldu.
RAPOR TBMM KÜTÜPHANESİ’NDE
Komisyonda dönemin CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyesi ve Tunceli Milletvekili Orhan Veli Yıldırım, Parti Meclisi (PM) Üyesi ve İstanbul Milletvekili Algan Hacaloğlu, İstanbul Milletvekili Ercan Karakaş ve Erzincan Milletvekili Mustafa Yıldız yer aldı.
Heyet, 22-24 Ekim 1996 tarihleri arasında bölgeye bir gezi yaptı, ardından da Tunceli Raporu adı verilen bir rapor hazırlayarak Baykal’a sundu. Bu rapor, daha sonra CHP tarafından baskıya verilerek kitaplaştırıldı. Kitabın bir nüshası da halen TBMM Kütüphanesi’nde bulunuyor.
SİTEDEN KALDIRILDI
Raporda imzası bulunan isimlerden Ercan Karakaş da raporu doğruladı. Genel merkez tarafından görevlendirilen bir heyetin raporu hazırladığını belirten Karakaş, “Bu, CHP’nin hazırladığı bir rapordur” dedi. Partinin resmi internet sitesinde de yer alan Tunceli Raporu, temmuz ayında yenilenen partinin yeni sitesine alınmadı. (ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

Kim oluyor Adalet Bakanı

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa