19 Aralık 2009 00:00

İklim zirvesinde küresel fiyasko!

KÜRESEL ısınma gezegenimizi her geçen gün daha fazla tehdit ederken, BM’nin 7 Aralık’ta başlayan iklim zirvesinin son günlerinde başarısızlık endişesi de arttı.

Paylaş

KÜRESEL ısınma gezegenimizi her geçen gün daha fazla tehdit ederken, BM’nin 7 Aralık’ta başlayan iklim zirvesinin son günlerinde başarısızlık endişesi de arttı. Tehlikede olan üzerinde yaşadığımız gezegen ve zirvenin bitimine sadece iki gün kaldı. Halen böylesine hayati bir konuda anlaşmaya varılmaması büyük bir başarısızlığı ifade ediyor. Avrupalılar, Dünya’yı en fazla kirleten ABD ve Çin’den daha fazla katılım istiyor. Ancak ABD ve Çin gelişmekte olan ülkeleri işaret ediyor. Konferansın Danimarkalı Başkanı ise “Başarısız olabiliriz” dedi.
DÜNYANIN GÖZÜ BURADA
Neredeyse dünyanın tüm ülkeleri 7 Aralık’tan bu yana Kopenhag’da bulunuyor. Sera gazı emisyonlarının düşürülmesi üzerine bir anlaşmaya varmak için toplanan zirve 18 Aralık’a kadar sürecek. Amaç ortak, ancak verilen rakamlar farklı. Kopenhag’daki pazarlıklar sera gazı salınımlarındaki indirimlerin miktarı ve daha yoksul ülkelere yapılacak iklim yardımları konularında tıkanmış durumda. Gezegen üzerindeki tehlike her geçen gün artarken, gezegeni bu hale getirenler, kurtarmak için yeterli çaba göstermiyorlar. Kuzey ve Güney arasındaki anlaşmazlıklar giderek derinleşiyor. Gelişmekte olan ülkeler Batılı güçlerin şamar oğlanı olmak istemiyorlar.
ABD VE ÇİN ENGELİ
Yükün paylaşılması konusunda özellikle gerilim yaşanıyor. Temel kirleticiler ABD ve Çin, kendilerinden daha fazla çaba istenmesini reddediyor. Sesini yükselten Avrupa Birliği ise Çinliler ve Amerikalılardan güçlü bir katılım çağrısında bulunuyor.
AB’nin dönem başkanı İsveç’in Çevre Bakanı Andreas Carlgren, “Küresel emisyonların yarısını iki ülke temsil ediyor” diyerek, bu ülkelerden sera gazı emisyonlarını daha fazla düşürmelerini beklediklerini kaydetti.
BASKI YETERSİZ
Ancak ABD’nin zirvedeki temsilcisi Todd Stern, ABD’nin 2005 yılına oranla 2020’ye kadar sera gazında indirim için önerdikleri yüzde 17’nin üzerine çıkmayacaklarını söyledi. Todd Stern, 120 devlet veya hükümet başkanının zirveye katılacağının belirtilmesinin müzakereler üzerinde büyük bir ektisi olduğunu belirterek, “Bu baskı oluşturuyor. Daha çok selamlanacak bir baskı olduğunu düşünüyorum” dedi.
KYOTO ÖLÜRSE, AFRİKA DA ÖLÜR
Bu arada zirvenin sonuna yaklaşırken endişeler de giderek artıyor. Afrika Birliği de salı günü yaptığı yazılı açıklamada Kopenhag zirvesinin “Kyoto Protokolü’nün ölümü” ile sonuçlanabileceği uyarısında bulunarak, bunun da “Afrika’yı ölüme götüreceği”ni söyledi. Küresel ısınmaya karşı bağlayıcı değeri olan tek uluslararası sözleşme niteliğindeki Kyoto Protokolü’nün süresi 2012 sonunda sona eriyor. Zengin ülkeler açısından tek güvenilir garanti olmasından ötürü gelişmekte olan ülkeler bu anlaşmaya sıkıca sarılmış durumdalar.
ORTAK AÇIKLAMA
Öte yandan Fransa ve Afrika, küresel ısınmaya karşı Danimarka’nın sunduğu anlaşma projesinin aksine sayısal hedeflerin de yer aldığı ortak bir açıklamada bulundu. Açıklamada kalkınmış ülkelerin sera gazı indirimlerinde sayısal hedef belirlenirken, kalkınmaktan olan ülkelere yardımlar da yer aldı.
ÇEVRECİLERDEN SİVİL İTAATSİZLİK UYARISI
Konferansın örgütlenişindeki eksiklikleretepki gösteren çevreciler ise “Kitlesel sivil itaatsizlik” eylemleri yapacakları uyarısında bulunuyor. Zirvede bugüne kadar görülmemiş bir olay da yaşandı. İki sivil toplum örgütü Uluslararası Toprağın Dostları (es Amis de la Terre International) ve Avaaz, iklim zirvesinden çıkarıldılar. “Güvenlik” nedenleri ile alınan bu karardan sonra her iki sivil toplum örgütü artık zirvenin sonuna kadar içeriye giremeyecekler. (DIŞ HABERLER)

Dünyayı en çok kirleten ülkeler

2010 İklim Koruma Endeksi, enerji üretimine bağlı en önemli sera gazı üreticisi 10 ülke ve dünya çapındaki karbondioksit salınımındaki paylarını açıkladı.
Raporda, dünyayı en çok kirleten ülke ABD ve Çin olurken dünyayı en çok kirleten halksa Avustralyalılar çıktı.
Araştırma için, karbon salınımında ülkelere düşen pay yüzde olarak hesaplandı. Karbon emisyon oranına göre ülke sıralaması şöyle:
Çin. . . . . . . . . . 20.96
ABD. . . . . . . . 19.92
Rusya . . . . . . . 5.48
Hindistan . . . . 4.57
Japonya . . . . . . 4.27
Almanya . . . . . 2.76
Kanada . . . . . . 1.98
İngiltere. . . . . . 1.81
İran . . . . . . . . . .1.61
Kore . . . . . . . . .1.69

OBAMA BOŞ GELDİ
Kopenhag’da süren iklim zirvesinde tüm gözler dünyanın en büyük karbon gazı üreticisi ABD’nin üzerinde. Obama, “Konuşmak için değil iş yapmak için geldim” dese de, uzmanlar ABD liderinin Kopenhag’a eli boş geldiğini biliyor. İki haftadır süren zirvenin son gününde ülkelerin küresel ısınmayla mücadelede yeni bir anlaşmaya varma ümitleri tükeniyor. ABD Başkanı Barack Obama, “İklim Zirvesi’ne konuşmak için değil iş yapmak için geldiğini ve Kopenhag’da ne olursa olsun iklim değişikliği ile savaşmaya devam edeceklerini” söyledi. BM’nin Kopenhag İklim Zirvesi’nde konuşan Obama, karbon emisyonu ile ilgili olarak ülkesi adına yeni bir vaatte bulunmadı, ancak Kopenhag’da ne olursa olsun iklim değişikliği ile savaşmaya devam edeceklerini ve ülkesinin iklim değişikliği konusunda sorumluluklarını yerine getireceğini kaydetti. İsveç Çevre Bakanı Andreas Carlgren, 100’den fazla dünya liderinin katılacağı kapanış görüşmelerinde nihai bir anlaşma sağlanması için en büyük rolün dünyanın en büyük karbon gazı üreticileri olan ABD ve Çin’e düştüğünü söyledi.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Pakistanlı bakana tutuklama emri

SONRAKİ HABER

2020'nin ilk partisi kuruldu: Anadolu Birlik Partisi (ABP)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...