19 Aralık 2009 00:00

Pakistanlı bakana tutuklama emri

YOLSUZLUKLA suçlanan Pakistan İçişleri Bakanı Rehman Malik hakkında tutuklama emri çıkarıldı.

Paylaş

YOLSUZLUKLA suçlanan Pakistan İçişleri Bakanı Rehman Malik hakkında tutuklama emri çıkarıldı. Malik hakkında yurtdışına çıkış yasağı konan 250 yetkili arasında bulunuyor.
Pakistan Yüksek Mahkemesi, kabine üyeleri ve çok sayıda kamu görevlisine dokunulmazlık veren düzenlemeyi anayasaya aykırı bularak iptal etti.
Böylece haklarında yolsuzluk iddiaları bulunan yaklaşık 250 yetkili için yargı yolu açılmış oldu.
Listede politikacıların yanı sıra bürokratlar, diplomatlar ve bazı emekli askerler de var.
Haklarındaki iddialar Pakistan’da yolsuzlukları araştırmakla görevli kurum tarafından da incelenen bu isimler arasında İçişleri Bakanı da vardı. Söz konusu 250 kişiye yurt dışına çıkış yasağı getirildi.
SEYAHAT YASAĞI
Çin’e yapacağı resmi ziyaret için havaalanına gelen Savunma Bakanı Ahmed Muhtar, uçağa binmesine izin verilmeyince geri dönmek zorunda kaldı.
Pakistan’daki Geo TV kanalına açıklama yapan Muhtar, bir savaş gemisinin teslimatını görüşmek için yapacağı ziyarete katılamadığını, meselenin yolsuzlukla ilgili olduğunun söylendiğini belirtti. Muhtar, “Ancak hakkımda yolsuzluk davası yok, sadece 12 yıldır kapanmayan bir soruşturma var” dedi. Suçlamaları reddeden Muhtar kendisini mahkemede savunacağını söyledi.
Pakistan’da yolsuzlukların araştırılması ve sorumluların yargılanması için çağrılar son günlerde yoğunlaştı.
Hükümetin ve hatta Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari’nin de istifa etmesi çağrıları yapılıyor. Zerdari’nin isminin de başta bu 250 kişilik listeye alındığı, ancak devlet başkanlığı dokunulmazlığı nedeniyle sonradan çıkartıldığı belirtiliyor. Zerdari, eşi, Eski Başbakan Benazir Butto ile birlikte 2007 sonunda ülkeye dönüşünden önce, yolsuzluk suçlamaları nedeniyle hapis yatmış, sürgüne gitmek zorunda kalmıştı. Eski Başbakan Navaz Şerif liderliğindeki Pakistan ana muhalefeti Müslüman Birliği, suçlamalar ardından Zerdari’ye istifa çağrısında bulundu. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Gül Peres ile görüştü

SONRAKİ HABER

Malatya'da “103 Korkmaz Barış Elçilerimizi Anıyoruz” şiarıyla bir araya gelindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa