19 Aralık 2009 00:00

YOLCULAR İÇİN EL AYNASI

Bir yolcu gördüm,

Paylaş

Bir yolcu gördüm,
Ona yolcu demek ne kadar doğru bilmiyorum, ama yolların ve yolcuların bütün hikayelerini topladığı göz önüne alınırsa, topladığı onca hikayeyi aklında tuttuğu hesaba katılırsa, yollara ait olmadığını söylemek haksızlık olur.
Nitekim karşılaştığım yolculardan biri bir gün, “Hikayelerin yolcusu,” demişti onun için. Sonra şunları anlatmıştı:
“Gidermiş. Uzun yolculuklara çıkmaktan çok, küçük gidişlermiş onunkiler, çiçek tozları toplar gibi yolculuk hikayeleri derleyip geri gelirmiş.
Yine de çok uzun zaman kalamazmış dönüp geldiği yerde. Yeni bir hikaye duyar duymaz ilk iş onun anlatıcısını aramak olurmuş. Hikayeyi yaşayan her kimse, insan, hayvan, canlı cansız her neyse o hikayenin kahramanları, peşlerine düşüp ulaşmaya çalışırmış. Bulabilirse eğer günlerce, hatta aylarca anlattıklarını dinler, sözlerin cilasını kazıyıp altına bakar, merakını uyandıran tasvirleri yenilemesini ister, zevk aldığı bölümleri usul usul defalarca anlattırırmış. O kadar yoğun geçermiş ki bu fasıllar, çok geçmeden hikayenin ta kendisi olup çıkarmış…”
Onun hakkında anlatılanları dinledikten sonra yerimde duramadım, o yolcunun peşine düştüm, ancak yeterince becerikli, çevik ve talihli olmadığım için izini sürebildiğim halde yanına katılamadım.
Çok geç görebildim onu, tesadüfen ve artık izini sürmekten vazgeçtiğim günlerin birinde karşılaştık. Hem benim yolculuklarımın son demleriydi hem de o çoktan hikayelerin peşini bırakmıştı.
Yeryüzündeki bütün yolcular artık kendi istekleriyle ona hikayeler taşıyor, yaşlı bir ağacı sular gibi anlatıyorlardı.
ÖZCAN YURDALAN
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yasalar önyargılarla dolu

SONRAKİ HABER

62. Grammy Ödülleri sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...