19 Aralık 2009 00:00

Allianoi’yi korumak tarihsel bir görev

2000 yıllık termal sağlık yurdu Allianoi antik kentinin Yortanlı Barajı’nın suları altında kalmasını önlemek için başlatılan mücadele devam ediyor.

Paylaş

2000 yıllık termal sağlık yurdu Allianoi antik kentinin Yortanlı Barajı’nın suları altında kalmasını önlemek için başlatılan mücadele devam ediyor. Dün İzmir Adliyesinde antik kentin üzerinin mille örtülerek baraj suları altında kalabileceğine dönük İzmir II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun (KTVKK) kararına karşı yürütmeyi durdurma davası açıldı. Allianoi Girişim Grubu’nun yanı sıra, Doğa-Der, EGEÇEP, TMMOB gibi bir çok kurumun da imzasını taşıyan bir dava dilekçesi, adliye önünde gerçekleştirilen basın açıklaması sonrası cumhuriyet savcılığına verildi.
MİL KANDIRMACASI
Basın açıklamasında konuşan Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü İffet Diler, 1. derece Arkeolojik SİT olan Allianoi’de 3 yıldır kazı izni verilmediğinin altını çizdi. Uluslarararası sözleşmeler ve yargı kararlarına karşın antik kentin üzerinin mille örtülerek baraj suyu altında korunabileceğine dair KTVKK kararını hatırlatan Diler, “Bu geri dönüşü olmayan bir kandırmacadan başka bir şey değildir. Allianoi’nin çamura gömülmemesi için herkesi tarih karşısında göreve çağırıyoruz” diye konuştu.
ALLİANOİ ZİYARETE AÇILSIN
Öte yandan geçtiğimiz günlerde Allianoi’de buluşan Doğa ve Kültürel Çevre İçin Yaşam Girişimi ve DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Kültür Kulübü Doğal ve Kültürel Çevre için Yaşam Girişimi Allianoi’nin baraj suları altında kalmaması, kazılara hemen başlanması ve Allianoi’nin ziyarete açılması talepleriyle basın açıklaması yaptılar. Bergama Cumhuriyet Meydanı’nda Kültür Bakanlığı’na mektup gönderilmesinin ardından etkinlik, antik kent kazılarına katılan Tırmanlar köyünde köylülerle buluşma ile devam etti. Allianoi ziyaretinin ardından Bergama Müzesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Doğa ve Kültürel Çevre İçin Yaşam Girişimi Sözcüsü Tuncay Karaçorlu, “Allianoi hemen ve herkesin ziyaretine açılmalıdır” diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yağmur yine hazırlıksız yakaladı

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı: Aksaray, İzmir ve İstanbul'daki vakalarda koronovirüse rastlanmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...