Sorumlular hala serbest

ÇAĞDAŞ Hukukçular Derneği (ÇHD), 30 tutuklu ve hükümlünün öldürüldüğü “Hayata dönüş” operasyonu olarak adlandırılan 19 Aralık operasyonunda Ümraniye ve ...


ÇAĞDAŞ Hukukçular Derneği (ÇHD), 30 tutuklu ve hükümlünün öldürüldüğü “Hayata dönüş” operasyonu olarak adlandırılan 19 Aralık operasyonunda Ümraniye ve Bayrampaşa cezaevlerinde yaşanan ölümlerde sorumluluğu bulunduğu gerekçesiyle İstanbul İl Jandarma Komutanlığı önünde cüppeleriyle eylem yaptı, sorumluların yargılanmasını istedi. ÇHD, bugün de Eyüp Adliyesi’nde katliamcıların yargılanması için yeniden suç duyurusunda bulunacak.
Komutanlığın giriş kapısında çevik kuvvet ekipleri dikkat çekerken, avukatlar eyleme cüppeleriyle geldi.
Avukatlar adına konuşma yapan Güçlü Sevimli, Ümraniye ve Bayrampaşa cezaevlerine gerçekleştirilen operasyonlarda İstanbul İl Jandarma Komutanlığı’nı önemli görevler üstlenirken, Bayrampaşa’daki operasyonunun ise direk olarak bu komutanlık tarafından yönetildiğini belirtti. Sevimli, dönemin İl Jandarma Komutanı E. Engin Hoş’un bizzat söz konusu cezaevlerine giderek operasyonları yakından takip ettiğini hatırlattı.
Komutanlığın operasyonlardaki konumu ve görevlerinin süren soruşturma ve yargılama dosyalarında belgelerle sabit olduğunu da ekleyen Güçlü, “Hukuki sorumluluk bu denli açıkken, halen tek bir üst düzey görevli hakkında bile adli soruşturma başlatılmamış olması düşündürücüdür” dedi. (İSTANBUL)
www.evrensel.net