21 Aralık 2009 00:00

Bologna süreci bütünün parçası

1999’DA yapılan toplantıyla gündeme gelen, ardından birçok toplantıda yol haritası daha da belirginleşen Bologna süreci, Türkiye’de tartışılmaya devam ediyor.

Paylaş

1999’DA yapılan toplantıyla gündeme gelen, ardından birçok toplantıda yol haritası daha da belirginleşen Bologna süreci, Türkiye’de tartışılmaya devam ediyor. Avrupa’daki öğrenci eylemleri ve üniversite işgalleriyle tekrar gündeme gelen Bologna süreci, Türkiye üniversitelerinde de gündemin üst sıralara çıkıyor. Konuyla ilgili Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü Ihlamur Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen panele, Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Prof. Dr. Fatma Gök, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Işıl Ünal ve Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Aslı Kayhan katıldı.
‘ŞİRKETLER İÇİN’
Panelde ilk konuşmayı yapan Prof. Dr. Işıl Ünal, neoliberal politikaların uygulanmaya başlanmasıyla, kapitalizmin yüksek eğitimden beklentilerinin değiştiğini vurguladı. “Bu süreçle birlikte üniversiteler, sistemin istediği bilgileri ve emek gücünü yetiştiren ve bunu piyasa koşullarına göre yapan dev bir fabrikaya haline dönüşüyorlar” diyen Ünal, gelinen son noktayı ise şöyle açıkladı: “Eğer siz üreteceğiniz bilimsel bilgi yararlıysa üretiyorsunuz, kimin için yararlıysa, şirketler için yararlıysa.”
‘NEDEN’ SORUSU SORULMUYOR
Daha sonra konuşan Prof. Dr. Fatma Gök, “Türkiye olarak bu sürece neden katılıyoruz? Neden entegre oluyoruz” sorularının hiç sorulmadığına dikkat çekti. Bologna süreciyle birlikte Avrupa’nın kendini ve eğitim sürecini modernleştirip dünyada rekabet edebilir hale getirmek istediğini vurgulayan Gök, bunun nedeninin ise Amerikan üniversitelerinin dünyadaki yerinin diğer üniversitelerden çok ileride olması olduğunu söyledi. Gök, yaşanan süreçle birlikte eğitimin ürün, araştırmacının üretici, öğrencinin ise müşteri haline getirildiğini belirtti.
Son olarak söz alan Felsefe Bölüm Başkanı Sinan Özbek ise Bologna sürecinin Türkiye’ye uygulanamayacağını, çünkü üniversitelere paydaş yapılmak istenenlerin Türkiye’de zaten kendi üniversiteleri olduğunu aktardı. (Kocaeli/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Okul öncesi öğretmenleri haklarını istiyor

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanına ‘bilinmeyen dil’ cevabı: Talepler için somut adım atılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...