21 Aralık 2009 00:00

AKP’yi ‘tarihe gömecekler’

Paylaş

İşyerleri kapatılan TEKEL işçilerinin 4-c’li çalışma dayatmasına karşı “Ölmek var dönmek yok” diyerek başlattıkları direnişin 7. gününde, İzmir’den gelen Türk-İş üyesi işçiler Ankara’daydı. İşçilerin “AKP’yi tarihin karanlığına gömmeye” ant içtiği ziyarette, Türk-İş de genel grev kararı almaya çağrıldı. Türk-İş Yönetim Kurulu da dün bir toplantı yaptı.
BİRLEŞE BİRLEŞE KAZANACAĞIZ
Türk-İş Genel Merkezi’nde kararlı bekleyişlerini sürdüren işçilere destek her geçen gün artıyor. Dün de İzmir’den 8 otobüsle gelen Türk-İş üyesi işçiler, TEKEL işçilerinin yanında olduklarını gösterdiler. Türk-İş’e bağlı tüm sendikaların İzmir şube başkanları da ayrıca bir pankart açarak Türk-İş Genel Merkezi’ne yürüdüler. TEKEL işçileri, kendilerine desteğe gelen sınıf kardeşlerini “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Genel grev genel direniş” sloganlarıyla karşıladılar.
“Barış, kardeşlik ve özgürlüğü savunan İzmir’deki işçilerin selamını” TEKEL işçilerine ileten Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Tuncay Kireçkaya, TEKEL işçilerinin Türkiye’nin umudu haline geldiğini belirterek, “Türkiye sizinle gurur duyuyor” dedi. Daha sonra işçiler hep bir ağızdan “AKP’yi tarihin karanlıklarına gömmeye” ant içtiler. Ziyarette işçiler sık sık Türk-İş’i genel grev çağrısı yapmaya çağırdılar.
DAYANIŞMA ÇORBASI
Gün boyunca TEKEL işçilerine ziyaretler sürdü. Selüloz-İş üyeleri, CHP Milletvekili ve Türk-İş eski Genel Başkanı Bayram Meral, Türk-İş Genel Merkezi’nde bekleyen işçileri ziyaret ettiler. Emek Partili kadınlar da, kendi elleriyle hazırladıkları çorbaları Türk-İş Genel Merkezi’ne getirerek işçilere dağıttılar.
Tek Gıda-İş’ten Mecit Amaç, öğle saatlerinde son gelişmelere dair işçilere bilgi verdi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın Abdi İpekçi’deki saldırıda gaz yiyen milletvekillerinden özür dilemesini değerlendiren Amaç, Bakan Atalay’ın işçilerden özür dilememesini eleştirdi. Bakanı işçilerden de özür dilemeye çağıran Amaç, saldırının bilançosunun gizlenmek istendiğini söyledi. Amaç, polis saldırısı sonrası omuriliği zedelenen Ali Can Akyel adlı işçinin felç tehlikesi geçirdiğini aktardı.
‘DİRENİŞ DALGA DALGA YAYILACAK’
TEKEL işçisini Türk-İş Genel Merkezi önüne hapsettiklerini düşünenlerin yanıldığını belirten Amaç, demokratik kitle örgütlerinin, esnafın, siyasi partilerin, hatta cami cemaatlerinin dayanışması ile TEKEL işçilerinin direnişinin dalga dalga ülkeye yayıldığını söyledi.
Diğer yandan Türk Tabipleri Birliği’nden hekimler ve Ankara Barosu avukatlarından oluşan bir heyet, omuriliği zedelenen TEKEL işçisi Ali Can Akyel’i ziyaret ederek sağlık durumu hakkında bilgi aldılar. Türk-İş Yönetim Kurulu da dün öğleden sonra bir araya geldi. Gazetemiz baskıya girdiği saatlerde devam eden toplantıdan, Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun toplanması için çağrı çıkması bekleniyor. (Ankara/EVRENSEL)


ERDOĞAN İÇİN AĞLADI, HAVUZA ATILDI
ABDİ İpekçi Parkı’nda yapılan polis saldırısında düştüğü havuzdan basın mensuplarının yardımıyla çıkan Nesim Damar adlı TEKEL işçisi, Başbakan’a ithafen gazetemize bir mektup iletti. Mektubunda Başbakan Erdoğan cezaevindeyken onun için yapılan eyleme katılıp göz yaşı döktüğünü anlatan Damar, Başbakan’a “Şimdi de ben sizin benim için ağlamanızı istiyorum” diye seslendi.
Damar’ın mektubu şöyle: “Öncelikle eylem alanında beni havuzdan çıkaran basın mensuplarına teşekkür ederim. Sayın Başbakan, siz Başbakan olmadan önce de bir eyleme katılmıştım. Bu eylem sizi destekleme eylemiydi, siz cezaevindeydiniz. Kendimi sizde gördüm. Benim cezaevinde yaşadıklarımı siz de yaşıyordunuz. Onun için cop yeme, gaz yeme pahasına da olsa size destek vermek için ordaydım. Sizde kendimi gördüm, siz cezaevine girince ağladım. Gözyaşı döktüm çıkmanız için. Eyleme katıldım sizin için, gözyaşı döktüm. Eski hükümlü olarak şimdi de ben sizden; ben sizin için nasıl ağladıysam, sizin de benim için ağlamanızı istiyorum.
Ben sizin eyleminize destek verdim. Sizin de benim ekmek davası eylemime gelmenizi istiyorum. Şayet gelmezseniz, size döktüğüm gözyaşı için kendimden utanıyor ve gözyaşı hakkımı geri istiyorum. Gelmezseniz size olan kul hakkımı helal etmiyorum. Sayın Başbakan, kadromuzu da sen verdin, bizleri sevindirdin. Tekrar geri istiyorsun. Geri alacaktın neden kadroyu verip bizi sevindirdin? Verdiğin sözü tut. Kadromuzu geri isteme bizden.”

DURUMU CİDDİ
ANKARA Tabip Odası, SES Ankara Şubesi ve ÇHD üyeleri, polis saldırısı sonrası Numune Hastanesi’ne kaldırılan Tek Gıda-İş Muş Şube üyesi Ali Can Akyel’in sağlık durumu ile ilgili incelemelerde bulundu. Akyel’in durumuyla ilgili ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı Türk-İş Genel Merkezi önünde bir açıklama yaptı. Ali Can Akyel’in aldığı cop ve tekme darbeleri nedeniyle “L3 vertebra kırığı” teşhisi ile hastanede yattığını aktaran Kozağaçlı, “Bu saldırının emir ve talimatını verenler, böyle bir vahşete göz yumanlar sorumluluktan kurtulamayacaktır” dedi.

MODERN KÖLELİĞE KARŞI
4-c mağduru TEKEL işçileri, bir kez daha modern köle muamelesini kabul etmeyeceklerini belirttiler. AKP İzmir il binası önünde toplanan TEKEL işçileri, “10 ay kuru ekmek yedik. İki ay taş mı yiyelim?” pankartı ve sloganları ile içinde bulundukları durumu anlattılar. İşçiler adına konuşan 4-c mağduru işçilerden Hasan Kalaycı, TEKEL’in özelleştirilmesi ile kendileri gibi modern köleler meydana getirildiğini belirtti. 10 ay üzerinden sözleşme imzalanan 4-c’li kamu emekçilerinin mağdur edildiğini belirten Kalaycı, Diyanet ve Meclis’te çalışan 4-c’lilere yapılan iyileştirmelerin kendilerine de yapılmasını istedi. 11 arkadaşlarının içine itildiği sorunlar nedeniyle intihar ettiğini aktaran Kalaycı, “Yeni intiharlara neden olmak istemiyorsanız sesimize kulak verin” dedi. Ruşen Turan adlı işçi ise Ankara’daki arkadaşlarına yapılan saldırıyı kınayarak, “Provokasyon iddiasında bulunan il yerel yöneticilerini, ellerindeki bilgileri açıklamaya çağırdı. Turan, “Haklarımızı alana kadar Ankara’dayız. Ölmek var dönmek yok” dedi. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylemin ardından TEKEL işçileri, AKP’nin uyguladığı politikaları protesto eden sloganlarla dağıldılar. (İzmir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

İşçinin değeri bir gömlek kadar!

SONRAKİ HABER

Bingöl'deki madencilik projesine Danıştay "dur" dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa