21 Aralık 2009 00:00

AB’ye vize tepkisi

AVRUPA Birliği, Sırbistan, Makedonya ve Karadağ vatandaşlarına dün itibariyle vizeyi kaldırdı.

Paylaş

AVRUPA Birliği, Sırbistan, Makedonya ve Karadağ vatandaşlarına dün itibariyle vizeyi kaldırdı. Bu ülke vatandaşları 90 gün süreyle Avrupa Birliği üyesi ülkelerde vize olmadan seyahat edebilecekler. AB’nin hâlâ üyelik başvurusunu dahi kabul etmediği Sırbistan’a vizeyi kaldırması, Ankara’nın tepkisine yol açtı.
Alman Die Welt gazetesi, Avrupa Birliği’nin Sırbistan, Makedonya ve Karadağ’a vizeyi kaldırmasının Ankara’da büyük tepkiye yol açtığını yazdı. Gazete, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden vatandaşlarına vizeyi kaldırmasını talep edeceğini belirtti. Türkiye AB ile müzakerelerde, vize kaldırılan ülkelerden çok daha ileride olduğunu belirtecek, 50 yıldır AB’ye üye olmak için çaba sarf ettiği vurgusunu yapacak.
Gazete, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun tepkisine de yer verdi. Haberde, Avrupa Birliği’nin sadece belli Balkan ülkelerine vizeyi kaldırmasını Ahmet Davutoğlu’nun eleştirdiği belirtildi. Avrupa Birliği, dün itibariyle Sırbistan, Makedonya ve Karadağ’a vizeyi kaldırırken, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Bosna-Hersek, Kosova ve Arnavutluk gibi Balkan ülkelerine ise vize uygulaması devam edecek.
Sırbistan, Makedonya ve Karadağ vatandaşları 90 gün süreyle vize olmadan Avrupa Birliği üyesi ülkeler ile İzlanda, Norveç ve İsviçre’de seyahat edebilecekler.
Diğer taraftan Sırbistan, Avrupa Birliği’ne üyelik için bu hafta resmi başvuruda bulunacak. AB Dönem Başkanı İsveç’in Dışişleri Bakanı Carl Bildt, internet sitesinde yer alan yazısında, Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç’in AB’ye üyelik için resmi başvuruda bulunmak üzere salı günü Stockholm’e geleceğini belirtti.
MAKEDONYA’DA VİZE BAYRAMI
Bildt’in yazısında, “Açıkçası, bu Sırbistan için tarihi ve önemli bir adım” denildi.
Avrupa Birliği’nin Makedonya vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırması ülkede bayram havası estirdi.
AB ülkelerine vizenin kaldırılması dolayısıyla başkent Üsküp’te kutlamalar yapıldı. (HABER MERKEZİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şüpheli albay intihar etti

SONRAKİ HABER

Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesinde koronovirüs şüphesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...