21 Aralık 2009 00:00

Saldırganlığa ve inkara karşı, eşitlik ve kardeşlik çağrısı

DTP’nin kapatılması ve son dönemlerde Kürtlere yönelik yaşananlara tepkiler devam ediyor.

Paylaş

DTP’nin kapatılması ve son dönemlerde Kürtlere yönelik yaşananlara tepkiler devam ediyor. Birçok kentte siyasi partiler, sendikalar ve demokrasi güçlerinin yaptıkları açıklamalarda, devletin Kürtlere yönelik tutumu kınandı. DTP’nin kapatılmasının, gösteri yapanlara vahşice müdahale edilmesinin, göstericilere silahla saldıran çetelerin ‘vatandaş tepkisi’ olarak meşru gösterilmeye çalışılmasının kınandığı açıklamalarda, “Bu karanlık tablonun sorumlusu AKP Hükümeti’dir” denildi.
ANKARA’DA KİTLESEL EYLEM
Ankara’da bir araya gelen emek ve demokrasi güçleri, DTP’nin kapatılmasıyla Kürt halkının susturulmak istendiğine dikkat çektiler. “Barışı ısrarla, inatla ve kararlılıkla omuz omuza savunacağız” diyen örgütler, Kürt sorununun Kürtler olmadan çözülemeyeceğini vurguladılar.
EMEP, ÖDP, Halkevleri, SDP, EHP, Devrimci 78’liler Federasyonu, 78’liler Girişimi, İHD ve Akader üyeleri, önceki akşam Sakarya Caddesi’nde bir araya geldiler. Eylemde “Halklar kardeş kalacak, barış kazanacak”, “İç savaş değil kardeşliğin ülkesi” sloganları atıldı. Açıklamayı okuyan Halkevleri Yöneticisi Dilşat Aktaş, AKP’nin açılımla Kürtlere haklarını vermediğine, aksine Kürtlerin siyasi temsilcilerini ötelediğini söyledi. Aktaş, “Kürtleri siyaset dışına atan yaklaşım kabul edilemez” dedi.
EMEKÇİLER ÇÖZECEK
Kürtlere, silahsız kitle eylemleri nedeniyle ‘terörist’ yaftası yapıştırıldığını söyleyen Aktaş, MHP ve CHP’nin tutumlarının tehlikeli bir düşmanlığa yol açabileceği uyarısı yaptı. “Ne ABD mihmandarlığı ne de burjuva gericiliği, demokratik çözüm getirebilir” diyen Aktaş, emek ve demokrasi güçlerinin, sorunu sahiplenerek çözüme ulaştıracak tek güç olduğunu kaydetti.
EL ELE VERME ZAMANI
Tutuklu çocukların serbest bırakılması ve operasyonlara son verilmesini, anadilde eğitim için düzenlemeler yapılmasını isteyen Aktaş, “Barış umudunun, umutsuzluğu yenmesi için Kürt ve Türk halkının el ele vermesi zamanıdır” dedi.
TEKEL’LE DAYANIŞMA
Açıklamanın ardından Türk-İş önündeki TEKEL işçilerini ziyaret eden kitle örgütleri, TEKEL işçileri tarafından “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganıyla karşılandı.Burada konuşan EMEP Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, “Kazanabileceğinize inanıyoruz. Sizin başarınız hepimizin başarısı olacaktır” dedi. (Ankara/EVRENSEL)


EMEP KARTAL’DA EYLEM YAPTI
Emek Partisi Kartal İlçe Örgütü’nün yaptığı eylemde, Kürtler üzerindeki baskılar kınanarak DTP’nin kapatılmasının Kürtlerin örgütlü güçlerini tasfiyeye dönük olduğu belirtildi. EMEP üyeleri, önceki gün “İnkar, imha ve saldırılara karşı birleşik mücadeleye” pankartı ile ilçe binası önünden Kartal Meydanı’na yürüdüler. Eski DTP’liler ve demokrasi güçlerinin de katıldığı basın açıklamasını okuyan EMEP İlçe Yöneticisi Veli Bölük, baskılara karşı barış, eşitlik ve kardeşlik için birleşme çağrısı yaptı. (İSTANBUL)



KARANLIK TABLODAN AKP SORUMLU

DİSK, KESK, TMOB ve Türk Tabipler Birliği’ne bağlı sendika ve odaların Edirne temsilcilikleri, DTP’nin kapatılmasını ve ‘açılım’ adı altında yürütülen hükümet politikalarını protesto ettiler. Saraçlar Caddesi’nde düzenlenen açıklamada konuşan DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Arif Kuday, bu karanlık tablonun sorumlusunun AKP Hükümeti olduğunu belirterek, “İktidarın Demokratik Açılım adıyla başlattığı süreç, yerini bir kez daha çözümsüzlüğün egemen olduğu, savaş çağrılarının yeniden yükseltildiği, halkların birbirine karşı kışkırtıldığı bir gündeme bıraktı” dedi. “DTP’nin kapatılması zaten sorunlu olan demokrasimizi bir kez daha yaralamıştır” diyen Kuday, Bu sürecin linç çetelerini beslediğini söyledi. Kuday, “Gösterilerde gözaltına alınan çocukları kendi yaşlarının katlarınca hapis cezası ile yargılayan adalet, kalabalıklara silahlarla saldıran karanlık kişileri serbest bırakabilmektedir. Bu tavrın linççileri heveslendireceği açıktır” dedi. (EDİRNE)

BARIŞ İÇİN SORUMLULUK

Malatya’da Eğitim Sen önünde toplanıp SES binası önüne kadar yürüyen demokratik kitle örgütleri, adına konuşan KESK Dönem Sözcüsü Hasan Kaldık, “Başta parlamento ve hükümet olmak üzere siyasal partileri, tüm emek ve meslek örgütlerini, sorunlarımızın çözümü yönünde barışı esas alan tüm güçleri, aydınları, sanatçıları ve demokratik bir Türkiye özlemi taşıyan herkesi, savaşa karşı barışı egemen kılmak için caba göstermeye, buna katkı sağlamaya çağırıyoruz” dedi. (MALATYA)
ÖNCEKİ HABER

Devlet, arşivleri açıp hesap versin

SONRAKİ HABER

Egemen Bağış, Prag Büyükelçiliğine atanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa