20 Aralık 2009 00:00

Dostları Ağabeyoğlu’nu uğurladı

Geçirdiği beyin kanaması sonucu 18 Aralık sabahı hayatını yitiren Şair-Yazar Selma Ağabeyoğlu, aynı gün yapılan cenaze töreniyle uğurlandı. Şairin yakınları, dostları ve sevenleri beklenmedik bir anda yitirilen Selma Ağabeyoğlu’nun ardından gözyaşı döktüler.

Paylaş

Geçirdiği beyin kanaması sonucu 18 Aralık sabahı hayatını yitiren Şair-Yazar Selma Ağabeyoğlu, aynı gün yapılan cenaze töreniyle uğurlandı. Şairin yakınları, dostları ve sevenleri beklenmedik bir anda yitirilen Selma Ağabeyoğlu’nun ardından gözyaşı döktüler.
Beyin kanaması sonucu yitirdiğimiz Selma Ağabeyoğlu, yakınları, dostları, meslektaşı edebiyatçılar ve okurları tarafından 18 Aralık 2009 günü ikindi namazı sonrasında Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi. Gözyaşlarıyla uğurlanan Ağabeyoğlu’nun cenaze töreninde, beklenmedik bir anda gelen ölümün şoku sevenlerinin yüzlerinden okunuyordu.
Beklenmedik bir ölümle sevenlerinden ayrılan Şair Selma Ağabeyoğlu önceki gün Karşıyaka Mezarlığı’nda yapılan bir törenle defnedildi. Ağabeyoğlu’nu uğurlamaya gelen örgütler arasında Türkiye Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği, TMMOB, Çevre, Şehir Plancıları, Harita, Kadastro Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası ve EMEP vardı. Törende Ağabeyoğlu’nun kardeşi Tarık Şengül, kızı Itır ile ailesi, edebiyatçı dostları, sevenleri gözyaşlarını tutamadılar.
“Gittin/camlar kırıldı
Gökyüzünde çarmıha gerildi yıldızlar”
Sözcükler mahzundu.”*
diyen Selma Ağabeyoğlu’nun cenazesinde konuşan EMEP Ankara İl Başkanı Selma Gürkan, “Kalemini emekçi halkın gazetesiyle, yüreğini emekçi halkın partisiyle birleştiren Selma Abla sen rahat uyu. Dizelerinin sıcaklığı sürekli bizim içimizi ısıttı ve ısıtmaya devam edecek” dedi.
Arkadaşı, Şair Zerrin Taşpınar, “Duyarlılığın gittikçe azaldığı bu ülkede, herkesi ve her şeyi umursayan, dünyayı umursayan bir insanı kaybettik. Bu ülkenin kaybı bu yüzden çok fazla” dedi.
‘IŞIK VE NEŞE KAYNAĞIYDI’
Edebiyatçılar Derneği’nden Şair Aydın Şimşek, “Şairdi, yazardı, halkına kalbini ve aklını çevirmiş bir insandı. O benim gerçekten ablamdı. Işığı bol olsun” diyerek uğurladı.
Ağabeyoğlu’nun edebiyatçı dostlarından Şair Hüseyin Atabaş ise, “Sadece şairliğiyle değil, insanlığıyla da hepimizi etkileyen bir arkadaştı. O’nun bulunduğu her yere, ışık, neşe ve mutluluk gelirdi. Biz sadece bir şairi değil bir insanı, Selma’yı çok özleyeceğiz” diyerek vedalaştı.
Şair Mehmet Özer ise, “Bugün burada sadece bir şairi, bir sevgili, bir anneyi, bir ablayı göndermiyoruz. Kalbini bu ülkenin yoksullarına bağlayan devrimci bir şairi gönderiyoruz” diye konuştu. Hep bir ağızdan söylenen Enternasyonal Marşı ile yakınları Selma Ağabeyoğlu’nu uğurladı.
Ağabeyoğlu için aydın ve sanatçı dostları bugün akşam 17.30’da Ankara’da Kurgu Kültür Merkezi’nde bir tören düzenleyecekler. (Ankara/EVRENSEL)
* Selma Ağabeyoğlu-’Gittin’
ÖNCEKİ HABER

Facianın yaşandığı köy yasta

SONRAKİ HABER

Malatya'da “103 Korkmaz Barış Elçilerimizi Anıyoruz” şiarıyla bir araya gelindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa