20 Aralık 2009 00:00

‘Vali ve bakan o koltukta oturmasın’

TEKEL işçilerine yönelik olarak Ankara’da yapılan saldırı, Türk-İş Ege Bölge Temsilciliği önünde yapılan basın açıklaması ile kınandı.

Paylaş

TEKEL işçilerine yönelik olarak Ankara’da yapılan saldırı, Türk-İş Ege Bölge Temsilciliği önünde yapılan basın açıklaması ile kınandı.
Halkın can ve mal güvenliğini sağlamakla görevli güvenlik güçlerinin, demokratik bir şekilde hakkını arayan işçilere olan saldırısını şiddetle kınadıklarını ifade eden Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi Mustafa Kundakçı, Valinin ve İçişleri Bakanı’nın istifa etmesini istedi. Ankara Valisinin, “O işçilere provokasyon olabilir” açıklamasına da değinen Kundakçı, “Bu provokasyon hakkında bugünlerde açık ve net deliller ortaya konulmak zorundadır. İşçi sınıfı bunu bekliyor. Ama bu açıklama sadece işçilerin hak arama mücadelesini kırmak için yapıldıysa ne vali ne de İçişleri Bakanı o koltukta oturmasın” dedi. Tütün Eksperleri Derneği ise yaptığı açıklamada, 14 Aralık gününden beri Ankara’da hak arama mücadelesi veren TEKEL işçilerine uygulanan sindirme, şiddet ve orantısız güç kullanımını insan onuruna yakışmayacak bir muamele olarak değerlendirdi. TEKEL işçilerine yapılan saldırı Kocaeli’de de protesto edildi. Kocaeli Emek ve Demokrasi Platformu adına Belediye İş Hanı konuşan BES Kocaeli Şube Başkanı Akın Şişman, “İktidara demokrasi havarisi olarak gelen AKP’nin gerçek bir demokrasi bir yana sahtesi için bile emekçilere ve halklara verecek bir şeyi yoktur” denildi. Samsun’da KESK şubeleri de yaptıkları eylemle TEKEL işçilerine yapılan saldırıyı kınadı. KESK adına açıklama yapan Dönem Sözcüsü Suat Yıldız, emek düşmanlığının AKP’nin politikası olduğunu söyledi. Yıldız, “25 Kasım’da hak arayan demiryolu emekçilerini açığa alındı. İtfaiyecilere ve TEKEL işçilerine gaz bombası, biber gazı ile saldırmış, birçok işçiyi gözaltına almıştır. Emekçiler baskılara boyun eğmeyecektir” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

KÜLT-ABLASI

SONRAKİ HABER

Rasim Ozan Kütahyalı, Beyaz TV'ye geri döndü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa