22 Aralık 2009 00:00

Biri Allah’a dokuzu cebe!

Deniz Feneri Derneği, Mehmetçik Vakfı ve Lösemili Çocuklar Vakfı’na (LÖSEV) ‘kurban vurgunu’ operasyonu yapıldı...

Paylaş

Deniz Feneri Derneği, Mehmetçik Vakfı ve Lösemili Çocuklar Vakfı’na (LÖSEV) ‘kurban vurgunu’ operasyonu yapıldı. Sipariş edilen 205 bin büyük ve küçükbaş hayvanın yalnızca yüzde 20’sinin kesildiği, geri kalanının kesilmiş gibi gösterildiği öğrenildi. 8 ilde yapılan operasyonda 56 kişi gözaltına alındı. Bu şekilde 20 milyon TL’nin üzerinde haksız kazanç elde edildiği belirtildi.
Kurban bayramında yapılan bağışlar için yapılan anlaşma uyarınca 205 bin büyük ve küçükbaş hayvanın tamamının kesilmediği ortaya çıktı. Bu dernek ve vakıfların anlaştığı iki firmadan biri olan MAY-ET firması, daha önce de bir soruşturma geçirmişti.
KESİLMİŞ GİBİ GÖSTERİLMİŞ
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘kurban alımlarında yolsuzluk yapıldığı’ gerekçesiyle Deniz Feneri Derneği, Mehmetçik Vakfı ve LÖSEV hakkında soruşturma başlattı. Bu kurumlar MAY-ET ve YAVUZET adlı firmalarla, ihale yoluyla kurban bayramında kesilmek üzere 205 bin büyük ve küçükbaş hayvan siparişi verdi. Mehmetçik Vakfı’na ait 120 bin, LÖSEV’in yaklaşık 40 bin ve Deniz Feneri’nin de 55 bin olmak üzere 205 bin kurban kesilmesi gerekirken, bu sayının yüzde 20’lerde kaldığı belirlendi.
Emniyet, Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla firmayı yakın takibe aldı. Değişik illerde sürdürülen soruşturma kapsamında kurbanların kesilmediğini, ancak kurumlara kesilmiş gibi gösterilip makbuz düzenlendiği tespit edildi. Kurumların bazı yöneticilerinin de bu yolsuzluğa göz yumduğu öğrenildi.
KESİMLERDE PERSONEL GÖREVLENDİRİLMEDİ
Ankara, İstanbul, Diyarbakır, Adana, Antalya, Balıkesir, Isparta ve Hakkari’de düzenlenen operasyonlarda 56 kişi gözaltına alındı. Bu kişiler arasında Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz ile Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü Melih Tunca’nın da bulunduğu öğrenildi.
3 kurumun kurban kesimleri sırasında personel görevlendirmeleri gerekirken, kesim yerinde bulunması gereken noter ve imamın da bulunmadığı tespit edildi. Kurumların ihale şartnamesine uymayarak kesim işini tamamen şirkete bıraktıkları belirtilirken, bu nedenle haklarında ayrıca soruşturma başlatılacağı açıklandı. Soruşturmanın genişletileceği, yeni gözaltıların olacağı ifade edildi.
MAY-ET firması daha önce de, “ihale yoluyla çok cüzi bir miktara satın aldığı devletin et ve tavuk kombinasının tamamını, sözleşme hükümlerine aykırı olarak başka bir firmaya sattığı” gerekçesiyle soruşturma geçirmiş, firmayı cezadan Özelleştirme İdaresi ve Başbakan Erdoğan başkanlığındaki Özelleştirme Yüksek Kurulu kurtarmıştı. (HABER MERKEZİ)


KURUMLAR KABUL ETMEDi
DENİZ Feneri’nden yapılan açıklamada, genel başkanın ‘bilgisine başvurulmak üzere’ emniyette bulunduğu ileri sürülerek etlerin teslim alındığı iddia edildi. Mehmetçik Vakfı da yaptığı açıklamayla, genel başkanlarının bilgisine başvurmak için emniyete çağrıldığını belirtti.
LÖSEV’den yapılan açıklamada ise, “Lösemili çocuklarımızın ve hayırsever bağışçılarımızın tek kuruşu dahi ziyan ettirilmeyecektir” denildi.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

BAŞYAZI

SONRAKİ HABER

Batı Şeria ve Gazze'de binlerce kişi Trump'ın işgal planına karşı sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa