22 Aralık 2009 05:00

İZMİR’DE IRKÇI KIŞKIRTMA!

İZMİR’de DTP konvoyuna yapılan saldırı ardından ırkçılığın yükseltilmesi için belli çevrelerin provokasyonları sürüyor.

Paylaş

İZMİR’de DTP konvoyuna yapılan saldırı ardından ırkçılığın yükseltilmesi için belli çevrelerin provokasyonları sürüyor. Daha önce yaptığı ırkçı-provokatif yayınlarla adanı duyuran “Türk Solu” adlı dergi, İzmir’de birçok mahallede dağıttığı bildirilerde Kürt’leri “işgalci” gibi göstererek, “işgalciye her yerde saldırın” çağrısı yaptı. İzmir’de yaşananların gayet doğal olduğunu ileri süren bildiride “Dağa çıkanı da, çıkartanı da, dağdan indireni de hepsini asacağız” ibareleri taşıyan Türk Solu dergilerinin kapaklarının da reklamı yapıldı.
‘KÜRTLERE SALDIR’ TELKİNİ
İzmir’de Türk Solu gazetesinin özel eki olarak dağıtılan ve Atatürkçü Parti imzası taşıyan bildiride, İzmirlilere “Eline aldığın taş değil yüreğindir” deniliyor. Sen barış kardeşlik isteyenlere bakma anlamı içeren cümlelerin ardından, sen “Taşla sopayla elinde ne varsa saldır. Bil ki ülkemin diğer sessiz kentleri ve insanları seni takip edecektir” diye sesleniliyor. “Mahallelerimizi istila ettiler” denen Kürtlere her yerde saldırmayı propaganda ediyor.
IRKÇILIĞA YANIT
Türk Solu Dergisine yanıt, barış, kardeşlik isteyenlerden geldi. Son gelişmelerin ardından Emek Partisi İzmir İl Örgütü mahallelerde barış-kardeşlik çağrısı içeren bildiriler dağıttı. Kürt ve Türk emekçilerin bir arada yaşadığı birçok mahallede dağıtılan “Şimdi, barış ve kardeşlik zamanıdır” başlıklı bildirilerde, provokasyonlara dikkat çekildi. (İzmir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

İş, eğitim ve barış için gençler mücadeleye!

SONRAKİ HABER

Kazakistan’da tren, yolcu otobüsüne çarptı: 3 ölü, 3 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa