21 Aralık 2009 00:00

ARA SIRA

Emek Gençliği’nin il konferansları tamamlandı. İzmir İl Konferansı’na katılan delegeler, kısa dönemde biriktirdiklerini, çalışma kararlarını ve çalışma ...

Paylaş

Emek Gençliği’nin il konferansları tamamlandı. İzmir İl Konferansı’na katılan delegeler, kısa dönemde biriktirdiklerini, çalışma kararlarını ve çalışma alanlarındaki gençlik yığınlarının eğilimlerini merkez konferansa taşıyacaklar. 25 Kasım grevine katılımının dikkat çekici düzeyde olduğu ve Kürtlere karşı provokasyonun yeni kalesi yapılmak istenen İzmir’in gençliği, son derece bilinçli ve özgüvenli bir konferans yaptı. Üniversite delegelerinin küçümsenmeyecek bir bölümü, öğrenci temsilcisi olarak seçilmiş delegeler ya da Emek Gençliği’ne ‘resmen’ katılmasa da, konferansında ‘resmen’ kürsüyü kullanan ve mücadele kararlarına katkı sunan gençlerdi. Ortaöğretimden katılanlar da kendi okullarında eğitimin gerici içeriğine karşı Milli Güvenlik derslerinin ürkütücü ve kafatasçı ‘emirlerine’ boyun eğmeyen delegelerdi. Akademisyenleri okullarına davet etmiş, yaratılışçılığa karşı bilimi- evrimi savunurken de baskıcı yönetimlere karşı mevzi kazanmış gençler, kürsüyü kullandılar. Kendilerini bekleyen işsizlik tehlikesini gören ya da ucuz işgücü potansiyeli olarak görülmekten usanan meslek liseli delegeler, kader birliği içinde oldukları meslek yüksekokullarındaki büyüklerine birlikte mücadele çağrısı yapacak kadar da olgundular. Genç işçiler, tek ilçeyle sınırlı da olsa, sanayi sitesindeki örgütlenme faaliyetlerini ve emekçi mahallelerinde işsizlik ve yoksullukla mücadeleyi günlük işçi basınıyla büyütmenin verdiği moralle tek tek söz aldılar, daha rahat ifade ettiler kendilerini. Gençler YÖK’e karşı kesintisiz bir mücadele yürütecek, cezaevlerinde tutuklu 3 bin Kürt gencine de sahip çıkarak, İzmir’i barış ve kardeşliğin kenti yapmak için her gün çalışacaklar.
Konferansın kapanışında EMEP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Varlı, delegelere, gençliği ekonomik ve akademik taleplerinin yanı sıra işsizliğin, çöken ekonominin, hak gasplarının, krizlerin sorumlusuna, kapitalizme karşı mücadeleye çağırmanın önemine vurgu yaptı. “Bunun için gelişmeleri her gün izleyen, okuyan-araştıran, kendisini geliştiren gençler olacaksınız. İşçiler, emekçiler işten atmalara, özelleştirmelere karşı mücadeleyi büyütüyorlar. TEKEL işçileri günlerdir sokaklarda direniyor. Hareketli günler yaşanıyor. Emperyalist tekellerin egemenliğine karşı TEKEL işçilerinin onur mücadelesinin yanında yer almadan, onların haberini yapıp her gün gazetesini götürmeden, dağıtmadan, Emek Genci olunamaz” diyen Abdullah Varlı’nın çağrısını, gençler alkışlarla onayladılar. Emek Partisi’nin gençlik yığınları içindeki kadroları umut veriyor.

(*) EMEK PARTİSİ
GYK ÜYESİ
Öznur Oğuz*
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İtfaiyeciler suç duyurusunda blundu

SONRAKİ HABER

Germencik JES tehdidi altında: Tarım arazilerine kurulan santraller ölüm saçıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa