22 Aralık 2009 00:00

Demiryolcu ‘işleri rayına koyacak’

Greve çıktıkları için 46 arkadaşlarının görevden uzaklaştırılmasına tepki gösteren Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyesi demiryolu emekçileri, Meclis önünden hükümete “genel grev” uyarısı yaptılar.

Paylaş

Greve çıktıkları için 46 arkadaşlarının görevden uzaklaştırılmasına tepki gösteren Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyesi demiryolu emekçileri, Meclis önünden hükümete “genel grev” uyarısı yaptılar.
Dün Ulaştırma Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü saatlerde Meclis’in Dikmen Kapısı önünde toplanan BTS üyeleri, arkadaşlarının görevlerine iade edilmesini istediler. Grevciler için “Terbiyesizler” ifadesini kullanan Ulaştırma Bakanlığı müsteşarını istifaya çağıran emekçiler, “Eylemciler memur değil serseri” diyen TCDD genel müdürüne de “Serseri değil emekçiyiz” diye seslendiler. İşçiler “Genel grev genel direniş”, “İşleri rayına koyacağız”, “Zafer raylarda kazanılır” sloganları attılar.
BTS Genel Başkanı Yunus Akıl, hükümetin 25 Kasım’da greve çıkan 2 milyon kamu emekçisinin hesabını ulaşım emekçilerine yüklemek istediğini söyledi. Grevin bir hak olduğunu vurgulayan Akıl, “Yasadışı olan tek şey, TCDD yönetimi ve siyasi iktidarın grev esnası ve sonrasındaki tavrıdır. Bu tavır, örgütlenme özgürlüğüne, hak arama özgürlüğüne, sendikal hakların kullanılmasını aykırı olup, aynı zamanda suçtur ve siyası bir tavırdır” dedi.
Ankara’da TEKEL işçilerine, İstanbul’da itfaiyecilere yapılan saldırıların toplumsal muhalefeti sindirmeye yönelik olduğunu belirten Akıl, hükümetin görevinin özelleştirme ve saldırılarla emekçileri ölüme terk etmek değil başta tersaneler, maden ocakları ve demiryolları olmak üzere ölümleri durdurmak olduğunu söyledi.
BİRLİKTE MÜCADELE ÇAĞRISI
Akıl, TCDD genel müdürünün 5 bin TL maaş alan makinist olduğu yönündeki sözlerini eleştirerek, “Genel müdür kendisinden fazla maaş aldığını iddia ettiği personelin ay içerisinde kaç saat fazla mesai yaptığını, kaç saat, kilometre ve benzeri tazminatları olduğunu rakamlarıyla belirtmek zorundadır” dedi. Akıl, açığa alınan arkadaşlarının derhal görevlerine iade edilmesini istedi.
KESK Genel Başkanı Sami Evren, hükümetin 25 Kasım’da yaptıkları uyarıyı anlamak istemediğini söyledi. Emekçilerin demokratik tepkilerinin zorla bastırılmak istendiğini belirten Evren, Türk-İş Başkanlar Kurulu ve tüm emek örgütlerine, saldırılara karşı birlikte mücadele etme çağrısı yaptı.
(Ankara/EVRENSEL)

6 MEMUR GÖREVE İADE EDİLDİ
Geçici olarak açığa alınan 16 demiryolu işçisinden 6 sı görevine iade edildi.
Göreve iadeler hakkında Türk Ulaşım-Sen Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada TCDD Genel Müdürlüğü’nce geçici olarak açığa alınan 16 çalışandan incelemeleri tamamlanarak görevlerine iade edildikleri kaydedilen 6 memurdan birinin 25 Kasım 2009’daki memur eylemi nedeniyle değil, 16 Aralık 2009’da yapılan uyarı eylemi nedeniyle açığa alındığı belirtildi.
Açıklamada “25 Kasım eyleminde açığa alınan 6 kişinin göreve döndürüldüğü” şeklinde haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “TCDD Genel Müdürlüğü’nün 25 Kasım’da ülke genelinde gerçekleştirilen eylem sonrasında 16 çalışanı haksız ve hukuksuz olarak açığa aldı. Demiryolu çalışanları bu arkadaşlarının yanında olduğunu göstermek amacıyla 16 Aralık’ta uyarı eylemi yaptı. Bu eylemin ardından da 30 kişi daha açığa alındı. ‘25 Kasım eyleminde açığa alınan 6 kişinin göreve döndürüldüğü’ açıklandı. 6 kişiden Mustafa Acar dışındaki 5 arkadaşımız 25 Kasım’daki iş bırakmada açığa alınanlar arasında, Mustafa Acar ise 16 Aralık eylemi nedeniyle açığa alınmıştı” denildi.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İŞÇİLERDEN RAVELLİ YETKİLİLERİNE TEPKİ

SONRAKİ HABER

"Suudi Prens Selman, Jeff Bezos'un telefonunu hackletti" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...