22 Aralık 2009 00:00

Öldürüp, evini gasbetmişler

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen JİTEM davasında mağdur ailelerin yaptığı tanıklıklar bir çok karanlık olaya ışık tutuyor.

Paylaş

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen JİTEM davasında mağdur ailelerin yaptığı tanıklıklar bir çok karanlık olaya ışık tutuyor. En son yaşanan olay, savcılıklar harekete geçip inceleme yaptığında karanlıkta kalan bir çok olayın aydınlanabileceğine işaret ediyor.
Davanın 6 Kasım’daki duruşmasından sonra başlatılan soruşturmada Şırnak’ın Cizre ilçesinde 1993 yılında korucular ve JİTEM’ciler tarafından evinden alınıp öldürüldüğü iddia edilen Beşir Bayar’ın sahibi olduğu evin de gasbedildiği ortaya çıktı. Mahkemede konuya ilişkin verilen ifadenin ardından harekete geçen Cizre Cumhuriyet Savcılığı, evi gasbeden ve 16 yıldır kullanan korucuların ifadesini aldı. Korucu Abdullah Nayır, Bayar’ın evine Cemal Temizöz ve Kamil Atağ’ın teşviki ile yerleştiğini ardından ise devletin imkan sağlaması ile evden ayrıldığını söyledi.
‘ATAĞ’IN KORUCULARI ÖLDÜRDܒ DEMİŞTİ
Cizre’de işlenen faili meçhul cinayetlerin bir bölümüne ilişkin bilgiler, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden ve aralarında Kayseri İl Jandarma Komutanı Cemal Temizöz ve Korucubaşı Kamil Atağ’ın da bulunduğu 6’sı tutuklu 7 sanıklı davada ortaya çıktı. Davanın 6 Kasım tarihli duruşmasında mağdur olarak dinlenen Hatun Bayar, oğlu Beşir Bayar’ın 11 Aralık 1993 günü Kamil Atağ’a bağlı korucular ve JİTEM tarafından öldürüldüğünü anlatmıştı. “Kamil Atağ’ın korucuları, evimize el koydu ve hâlâ kullanıyorlar. Eşyalarımızı bile almamıza izin vermediler. Daha sonra oğlumun ölüm emrini Kamil Atağ’ın verdiğini duydum. Biz bu olaydan sonra Cizre’den göç etmek zorunda kaldık” diye konuşan Bayar, 16 yıllık gaspın hâlâ sürdüğünü vurgulamıştı. Bu beyanlar ve mağdur avukatlarının suç duyurusunun ardından Cizre Cumhuriyet Savcılığı tarafından Bayar ailesine ait Cudi Mahallesi Yarma Sokak 25 nolu evi, 1993 yılından bu yana kullanan kişilerin ifadeleri alındı.
‘TEMİZÖZ VE ATAĞ TAVSİYE ETTİ’
Beşir Bayar’ın öldürülmesi ve evinin gasbedilmesi ardından eve ilk yerleşen Korucu Abdullah Nayır ifadesinde, “Ben 1993 yılının tahmini ilk aylarında daha önce oturduğum evden taşınarak, bahse konu evin üst tarafındaki eve yerleştim. Benim bu eve yerleşmemi daha önce Cizre’de görev yapan Cemal (Temizöz) Binbaşı ve bizden sorumlu olan Kamil Atağ tavsiye etmişti. Bahsettiğiniz evde hiç oturmadım ancak orasını harabe ve boş olduğu için saman ve hayvanlarımız için kullandım. Ben bu yeri 1994-1995 yıllarında kullandım. Daha sonra devlet bize yardım yaptı bu evlerden çıktık. Diğer korucular ve akrabalarımız da diğer evlerden çıktı. O dönemde böyle bir uygulama olmuştu. Orası biz çıktıktan sonra 1997-1998 yıllarına kadar boş kaldı. Bu yıllarda bahsettiğiniz evi aynı aşiretten olduğum ancak yakın akrabalığımız olmayan Mehmet Özkan isimli şahıs kullanmaya başladı” diye konuştu.
Nayır’ın ifadesinde, Atağ ve Temizöz’ün teşviki ile gasbedilen eve yerleştiğini söylemesinin dışında ‘Devlet bize yardım etti’ yönündeki beyanı da dikkat çekti. Aynı eve daha sonra yerleşen Korucu Mehmet Özkan ise, verdiği ifadede, “Beni bu eve kimse özellikle gel burada otur diye teşvik etmedi. Ben bu eve boş olması sebebiyle yerleştim. Bana sormuş olduğunuz gibi ben kimsenin evini işgal etmedim” dedi. Abdullah
(Diyarbakır/DİHA)
Ersin Çelik
ÖNCEKİ HABER

Saldırgan iş yerini olaydan 10 gün önce sigortalamış

SONRAKİ HABER

Malatya'da “103 Korkmaz Barış Elçilerimizi Anıyoruz” şiarıyla bir araya gelindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa