22 Aralık 2009 00:00

Emekçilerin kız kardeşi anıldı

GEÇİRDİĞİ beyin kanaması sonucu yaşamını yitiren Şair-Yazar Selma Ağabeyoğlu, sanatçı dostları tarafından etkinlikle anıldı.

Paylaş

GEÇİRDİĞİ beyin kanaması sonucu yaşamını yitiren Şair-Yazar Selma Ağabeyoğlu, sanatçı dostları tarafından etkinlikle anıldı. Dostlarının Ağabeyoğlu’nu anlattığı etkinliğe, çok sayıda şair, yazar, tiyatrocu ve aydın katıldı.
Beyin kanaması sonucu 18 Aralık günü aramızdan ayrılan Şair-Yazar Selma Ağabeyoğlu, Ankara Kanguru Kültür Sanat Merkezi tarafından önceki gün düzenlenen etkinlikle anıldı. Selma Ağabeyoğlu’nun bir aydın ve devrimci olarak emekçilerin şairi olduğunun vurgulandığı etkinlikte, dostları Ağabeyoğlu’nu anlattı.
Kanguru Kültür Sanat Merkezi Yöneticisi Aydın Şimşek, kültür merkezi olarak 150’ye yakın etkinlik gerçekleştirdiklerini, bu etkinliklerden en acı olanının Selma Ağabeyoğlu anması olduğunu söyledi. Ağabeyoğlu’nun emekçilerin kız kardeşi ve arkadaşı olduğunu belirten Şimşek, “Hayata sıkı sıkıya bağlanan ve çevresine sevinçler aktaran biriydi, hastalık belirtisi yoktu, ölümü hiç beklenmedik bir anda oldu” dedi. Cenazesinde çoğu arkadaşının ve aydının bulunamadığını belirten Şimşek, etkinliğin bu nedenle gerçekleştirildiğini, söyleyecek sözü olan herkesin etkinliğe davet edildiğini söyledi.
Arkadaşlarının, şair-yazar ve sanatçı dostlarının Selma Ağabeyoğlu’nu anlattığı etkinliğe, Sanatçı Nurettin Rençber de türküleriyle katıldı. Etkinliğe, Türkiye Yazarlar Sendikası Ankara Temsilcisi Aydın Afacan, Ankara Devrimci 78’liler Derneği Başkanı Hüseyin Esentürk, Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Haydar Kaya, Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara İl Başkanı Selma Gürkan, Emek Partisi Ankara İl Yöneticisi Fevzi Ayber, Şair Zerrin Taşpınar, Yazar Ahmet Özer, Şair Şükrü Erbaş, Tiyatrocu Yılmaz Demiral, Şair Mehmet Özer ile çok sayıda aydın ve sanatçı katıldı. Selma Ağabeyoğlu’nun bir aydın, sanatçı ve şair olarak her zaman emek mücadelesinin içinde olduğunun belirtildiği etkinlikte, Ağabeyoğlu’nun anıları da paylaşıldı. (Ankara/EVRENSEL)

DOSTLARI ANLATTI...
Aydın Afacan (Türkiye Yazarlar Sendikası Ankara Temsilcisi): Yazarlar Sendikası bir değerli emekçisini kaybetti. Selma, “Beni senden sorarlar” diyen bir özlemin şairiydi.
Ahmet Özer (Şair): Selma’da müthiş bir iyimserlik vardı. Onun için anmalar, dergilerde özel sayılar düzenlemek güzel. Ama artık böyle değerli insanları yaşarken anlamak ve anmak gerekiyor.
Şükrü Erbaş (Şair): Edebiyatçılar Derneği’nde bir yıl beraber çalıştık. Derneğe sabahları erken gelmesini söylerdim, hep geç kalırdı. Ölüme geç kalmadı.
Mehmet Özer (Şair): Selma’yı son yolculuğuna bir devrimci şaire yakışır şekilde uğurladık. F tipi cezaevlerine karşı verilen mücadelede en önde yer alanlardan biriydi. Şairimizi, yoldaşımızı, kız kardeşimizi uğurladık.
Fevzi Ayber (Emek Partisi Ankara İl Yöneticisi): Selma, partimizin üyesiydi. Hayat Televizyonu’nun kuruluş aşamasında Hayat Gönüllüleri Derneği Ankara temsilcisiydim. Selma çalışmalarımıza büyük destek verdi. Ankara stüdyosunun tamamlanmasını çok istiyordu. Ankaralı şair ve yazarlarla bizi bir araya getirecekti, bu şekilde bir araya geldik.
ÖNCEKİ HABER

Kadın yazarların onur ödülü Sennur Sezer’e

SONRAKİ HABER

Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanları görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa