22 Aralık 2009 00:00

Taygun sahnede uğurlandı

Tiyatro sanatçısı Ali Taygun, bir tiyatro sahnesinden uğurlandı. Teşvikiye Camii, Sinema Yönetmeni Zeki Ökten’le birlikte bir tiyatro ustasının, Ali Taygun’un da son yolculuğuna ev sahipliği yaptı.

Paylaş

Tiyatro sanatçısı Ali Taygun, bir tiyatro sahnesinden uğurlandı. Teşvikiye Camii, Sinema Yönetmeni Zeki Ökten’le birlikte bir tiyatro ustasının, Ali Taygun’un da son yolculuğuna ev sahipliği yaptı.
Akciğer kanseri teşhisiyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Tiyatro ve Sinema Sanatçısı Ali Taygun (66) için Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde tören düzenlendi. Taziyeleri kabul eden Taygun’un kızı ve oğlu, uzun süre gözyaşı döktü. Törende ney üflendi ve klasik müzik çalındı.
Fatih Reşat Nuri Sahnesi’ndeki törene; Ali Taygun’un oğlu Haydarcan Taygun, kızı Ceren Taygun ve çok sayıda arkadaşı katıldı. Törende konuşan Yazar Zeynep Oral, Ali Taygun’un çok iyi dans ettiğini söyledi. Oral, “Ben onu hep incecik dal gibi ve bıyıklı haliyle hatırlıyorum” dedi. Şair Ahmet Ümit de, “Çok iyi bir öğretmendi. Yazdığım ne varsa ona borçluyum. Çok üzgünüm” diye konuştu.
Törenin ardından Ali Taygun’un tabutu, cenaze namazının kılınacağı Teşvikiye Camii’ne götürüldü.
ALİ TAYGUN KİMDİR?
Ali Taygun, 1943 yılında İstanbul’da doğdu. Robert Koleji bitirdikten sonra aynı okulun yüksek bölümünü (İngiliz Dil ve Edebiyatı) tamamlayan sanatçı, 1969 yılında ABD’de Yale Üniversitesi’nden tiyatro yönetmenliği dalında “Master of Fine Arts” derecesiyle mezun oldu.
Eğitiminin ardından bir süre Kent Oyuncuları kadrosunda çalışan Taygun, 1974’te Şehir Tiyatrolarına girdi. Taygun, Ankara Birlik Sahnesi, Ankara Çağdaş Sahne, Ankara Devlet Tiyatrosu ve Ankara Devlet Operasında oyunlar sahneledi. 12 Eylül döneminde “Barış Davası” nedeniyle gözaltına alınan ve tutuklanan sanatçı, 1989 yılında hakkındaki tüm davalardan beraat etti.
Şehir Tiyatrolarına dönen ve 1993’ten bu yana televizyon yapımcılığı da yapan Taygun, başta Shakespeare olmak üzere İngilizce’den birçok oyun çevirdi, uyarlamalar yaptı ve “Masal Bahçesi” adlı bir oyun yazdı.
Sanatçının 1977’den bu yana birçok gazete ve dergide tiyatro, seyirlik sanatlar, estetik, felsefe ve siyaset konularında yazı ve makaleleri yayınlandı.
1996 yılında Habitat açılışı için çok ses getiren “Lirik Tarih Gösterisi”‘ni tasarlayıp gerçekleştiren Taygun, birçok sinema ve dizi filmde, tiyatro oyununda rol aldı.
Taygun, son olarak, İstanbul Şehir Tiyatrolarında yönetmen kadrosunda görevli ve aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi’nde tiyatro dersleri vermekteydi.
Taygun, tiyatro anlayışını, gazetemize verdiği bir röportajda şöyle anlatmıştı: “Ben de tiyatronun sıradan insan için yapılması gerektiğine inanıyorum. Herkes istediğini istediği gibi yapabilir ama ben küçük mekanlarda 10-15 kişiyle zaten hiçbir şeyin anlaşılmadığı birtakım çalışmalara katılmıyorum. Benim derdim açık ve anlaşılır olmak.” (İSTANBUL)
ÖNCEKİ HABER

ULAK SHOW 22.30

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'dan The Marmara Oteli’ne tepki

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa