23 Aralık 2009 00:00

TEKEL işçisi kaybederse herkes kaybeder

Adıyaman TEKEL işçileri Adıyaman Demokrasi parkı önünde toplanarak Ankara’da TEKEL işçilerine karşı polisin tutumunu ve AKP hükümetini protesto ettiler.

Paylaş

Adıyaman TEKEL işçileri Adıyaman Demokrasi parkı önünde toplanarak Ankara’da TEKEL işçilerine karşı polisin tutumunu ve AKP hükümetini protesto ettiler.Yaklaşık 500 kişinin katıldığı eylemde işçiler sık sık ‘AKP şaşırma sabrımızı taşırma’, ‘Hükümet istifa’, ‘İş ekmek yoksa barış da yok’ sloganları attılar. Eyleme işçilerin aileleri de katıldı.
Basın açıklamasını TEKEL işçi eşlerinden Çiğdem Bakır okudu. Bakır, haklarını arayan işçilere “yatarak para kazanma dönemini kapattık” diyen AKP’nin, TEKEL’i kapatarak ve halkın öz malı olan TÜPRAŞ, PETKİM, Sümerbank gibi kamu kuruluşlarını satarak sermayeye oluk oluk para akıttıklarını söyledi.
Bakır, “Onlar AKP’nin zulmüne uğrarken, dondurucu soğukta tazyikli suya maruz kalırken, onlar coplanırken, üzerlerine biber gazı ve bombası atılırken, bizler nasıl yerimizde oturabiliriz? Çocuklarımız nasıl ders çalışabilir? Boğazımızdan nasıl bir lokma geçebilir?” dedi.
HER YER EYLEM ALANI
Hükümetin TEKEL işçilerinin sesini duymak zorunda olduğunu söyleyen Bakır, “4-c statüsü gibi sendikalaşmayı engelleyen, özlük haklarını ortadan kaldıran, açlığa ve sefalete mahkum eden bir statüyü kabul etmeyeceğiz. Bu uğurda eşlerimizle annelerimizle, babalarımızla, çocuklarımızla her yeri eylem alanına çevireceğiz. TEKEL işçisi kaybederse herkes kaybeder” diye konuştu.
Basın açıklamasının ardından işçiler AKP il binasına doğru yürüyüşe geçtiler. Kadınların ve çocukların önde olduğu yürüyüş sırasında işçiler halkı ve esnafı kendilerine destek vermeye çağıran sloganlar attılar. Yürüyüş boyunca işçilerin sık sık ana yolu trafiğe kapattıkları görüldü. Emniyet güçlerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylemde polisle işçiler arasında yer yer gergin anlar yaşandı. Yürüyüş yapan işçilerin ellerinde limonla yürümeleri dikkat çekti. Limonları Ankara’da kendilerine gaz sıkılmasına göz yuman AKP yetkililerine vereceklerini söyleyen işçiler, Ankara’da direnen arkadaşlarına selam gönderdiler.
POLİS BARİKATI
İşçiler AKP il binasına yaklaştıklarında kalabalık bir polis barikatı ile karşılaştılar. Polisin AKP il binası önüne işçileri bırakmak istememesi üzerine işçilerle polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Barikatın önündeki işçileri tartaklayan polis işçiler tarafından uzun süre yuhalandı. Bunun üzerine oturma eylemi yapan işçiler ellerindeki limonları temsilcileri aracılığıyla AKP il örgütü yetkililerine ilettiler.
(Adıyaman/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Bir canın değerini parayla ölçüyor

SONRAKİ HABER

Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanları görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa