23 Aralık 2009 00:00

BAŞYAZI

Son toplantısını bundan sekiz ay önce yapan Türk-İş Başkanlar Kurulu bugün toplanıyor.

Paylaş

Son toplantısını bundan sekiz ay önce yapan Türk-İş Başkanlar Kurulu bugün toplanıyor.
Başkanlar Kurulu toplantısının sıcak gerekçesi, TEKEL işçilerinin Ankara’da bir haftayı geride bırakan direnişleri ve AKP Hükümeti’nin işçilerin taleplerini umursamamakta ısrar etmesidir.
Burada okurumuz olan sendika üyesi işçiler, “İşçilerin ve sendikaların işleri yolunda mıdır ki, Türk-İş’in Başkanlar Kurulu sekiz ayı aşkın bir zamandan beri tatil yapıyor?” diye sorabilir. Haklı da olurlar. Ama, sorunun bu yanını “daha uygun bir zamana” bırakarak, sıcak gündemle ilgi konuşmak, tartışmak gerekmektedir.
Evet, TEKEL işçilerinin emniyet ve Ankara Valiliği’nin saldırısına, hükümetin aymazlığına karşın günlerdir; gece gündüz soğuk, kar, yağmur demeden direnişlerini sürdürmeleri Türk-İş Başkanlar Kurulu’nu toplanmaya zorlamıştır. Ama Türk-İş’in gündeme alması gereken sorunlar, sadece TEKEL işçilerinin haklarıyla ve onlara yapılan muameleyle de sınırlı değildir. Tersine Türk-İş, emek düşmanlığının prim yaptığı koşullara son vererek, emeğin haklarını savunan bir mücadele hattına girdiğini gösteren kararları da almak zorundadır.
TEKEL işçilerinin mücadelesi de; “hükümetle uzun ve arkası gelmeyen görüşmeler labirentine girerek” değil; işçi sınıfının tümünün, emek cephesinin gücünü TEKEL işçileriyle birileştirin bir mücadele ile ele alınırsa anlamlanacaktır.
Bu yüzden de Türk-İş; sendikal yasalardan asgari ücrete, esnek çalama ve krizin yükünü emekçilerin sırtına yıkan politikalara (zamlar, düşük ücret, taşeronlaştırmanın yaygınlaştırılması), demokrasi sorunlarına kadar hayatın her alanında tutum alan bir sendikal merkez olarak, hükümet karşısında güçlü ve dik duran mevziye geçeceği kararları almak zorundadır.
Türk-İş’ten bir gün önce (dün) toplanan Türk-İş’e bağlı sendikaların Ankara şubeleri yaptığı toplantıda Türk-İş Başkanlar Kurulu’ndan sorunların üstüne gitme kararlılığını göstermek amacıyla bir Genel Grev kararı beklediklerini açıklamıştır. Kamu emekçilerinin cenahından da bir hayli zamandan beri genel grev talebi gündeme gelmektedir.
“İşçi hazır değil”, “kamuoyu uygun değil”, “genel grev, ayaklanma demektir, ….” gibi, iddiaların geçersizliği ortadır.
Kamu emekçileri sendikalarının yaptığı grev ve demiryolcuların yirmi günde iki kez greve çıkmaları da göstermiştir ki; işçilerin, emekçilerin bir grev için ayrıca hazırlanmaya ihtiyacı yoktur. Dahası Türk-İş, yakın tarihinde de defalarca görülmüştür ki, istediği zaman tüm üyelerini sokağa dökmeyi başarmıştır. Ve en olumsuz koşullarda bile Türk-İş’in üyeleri Başkanlar Kurulu’nun çağrısına yanıt vermiştir. Kaldı ki, bugün işçilerin, emekçilerin boğazın sıkan koşullar böyle bir çağrıya yanıt verme isteğini daha da artıracak mahiyettedir.
Bütün bunların ötesinde Türk-İş’in alacağı bir karara DİSK, Kamu Sen, KESK’in yanı sıra örgütsüz pek çok işyerinde, OSB’lerde yüz binlerce işçinin de katılabileceği unutulmalıdır. Yine böyle bir karara; hekimlerin, mimar-mühendislerin, muhasebecilerin, eczacıların ve örgütlerinin destek vermeleri de çok kuvvetli bir ihtimaldir. Dahası, büyük kentlerin yoksul semtlerindeki işsizlerin, ev kadınların, üniversite ve liseli öğrencilerinin böyle bir genel grev çağrısından kendilerine görev çıkarması da beklenir bir şeydir. Kırsal alandaki küçük üreticilerin ve krizin batağa sürüklediği esnaf zanaatkârların da bu çağrıya kayıtsız kalması olmazdır.
Ortay çıkan tablo, genel greve bir genel direniş karakterini kazandıracak gelişmelerin de tablosudur ve içinde yaşanılan koşullar bu tablonun gerçek olmasına zemin oluşturmaktadır. Hükümetin, krizin yükün işçi sınıfı ve emekçileri yakan; emeği, onun haklarını, örgütlerini hor gören tutumlarına karşı emekçiler bu birlik ve birlikte tutum almayı başarmak durumundadır. Bunu için de koşulların son derece elverişli olduğu ortadadır.
Türk-İş Başkanlar Kurulu işte böyle bir sorumluluk altında toplanmaktadır.
Ne karar çıkacak bunu da bugün göreceğiz.
İHSAN ÇARALAN
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bayramiçlilik diye bir şey var!

SONRAKİ HABER

Germencik JES tehdidi altında: Tarım arazilerine kurulan santraller ölüm saçıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa