23 Aralık 2009 00:00

TEK SiLAHIMIZ AŞI

Hekimler, domuz gribi aşına yeterli ilgi gösterilmemesini eleştirerek Sağlık Bakanlığı’nı bu konuda yeni bir kampanya başlatmaya çağırdı.

Paylaş

Hekimler, domuz gribi aşına yeterli ilgi gösterilmemesini eleştirerek Sağlık Bakanlığı’nı bu konuda yeni bir kampanya başlatmaya çağırdı. Bakanlığın üniversiteler ve hekim örgütleriyle ortak çalışması gerektiğine dikkat çeken hekimler, medyaya da aşı konusunda sorumlu haber yapma çağrısında bulundu. Hekimler, hükümetin katkı ve katılım paylarını da bir an önce kaldırması uyarısında bulundu.
Türk Tabipleri Birliği H1N1 Bilimsel Danışma Kurulu, dün bir basın toplantısı düzenleyerek vatandaşları aşı olma konusunda bir kez daha uyardı. Dün İstanbul Tabip Odası’nda yapılan toplantıya, TTB Genel Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy ve kurul üyesi profesörler katıldı. Kurulun raporunu ise TTB 2. Başkanı ve Ankara Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feride Aksu Tanık açıkladı.
MUTLAKA AŞI OLUN!
Hükümetin sosyal devlet sorumluluğunu hatırlaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Aksu Tanık, “Salgın süreci sağlık ve yaşam haklarına uygun biçimde yönetilmelidir” dedi.
Aksu, özetle şu uyarılarda bulundu:
*Bazı yoğun bakım ünitelerinde, 6 aydan küçük bebekler H1N1 virüsü nedeniyle yatmaya başladı. Bu veriden hareketle 6 aydan küçük bebeklerin bakımını üstlenenler mutlaka aşı olmalı.
*Aşılama oranları artırılmalıdır. Aşılama sadece aşı olan kişiyi değil, toplumda henüz aşılanmamış ve hasta olmamış başkalarını, çocuklarımızı, yakınlarımızı korur. Aşı bulaşma zincirini de kırar. Salgını yavaşlatır. Aşılama oranlarının daha fazla gecikmeden ve hızla yükselmesi için elbirliği ile çaba harcanmalı.
*Mutasyonlar nadirdir, ancak sonuçları önemli olabilir. Bugüne dek dikkatle takip edilen ve nadir görülen mutasyonlarda sonuçları açısından ülkemizde ve yurtdışında korkutucu gelişmeler bildirilmemiştir.
*Görülen mutasyonlar aşının etkisini azaltmamıştır. Mutasyonlara karşı en önemli önlem, aşının yaygınlaştırılmasıdır. Unutmayalım, küresel düzeyde bir salgında elimizdeki en önemli silah aşıdır. Aşının yaygınlaştırılması mutasyon olasılığını azaltır.
*Aşının yanı sıra genel korunma önlemlerine de dikkat edilmelidir.
TEDAVİYE ERİŞİM VATANDAŞLIK HAKKIDIR
Prof. Dr. Feride Aksu Tanık, hükümete sosyal devletin gerekliliklerini de hatırlatarak şu çağrılarda bulundu:
*Sağlık kurumlarına başvuruda alınan katkı ve katılım paylarının kişilerin ekonomik durumları dışında sağlık hizmetleri üzerinde de yükü olmaktadır. Güvencesi olmayan hastalar acil servislere başvurmakta, servislerin yükü artmaktadır.
*Sağlık Bakanlığı’nın katılım ve katkı paylarını kaldırması kaçınılmazdır. Bakanlığa yeniden çağrıda bulunuyoruz. Ölümler artmaktadır. Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımız hizmete erişememektedir.
*Devlet küresel salgın karşısında özellikle desteğe ihtiyaç duyan yurttaşları korumalıdır. Bu talep keyfi değildir, evrensel düzeyde kabul görmüştür.
*Bakanlığa sesleniyoruz, lütfen bu temel hakları, devletin temel ilkelerinden biri olan “sosyal devlet olma” niteliğini göz ardı etmeyelim. Bir an önce katkı ve katılım paylarını kaldırın.
Basın toplantısında tek tek söz alan kurul üyesi hekimler, özellikle Sağlık Bakanlığı’na üniversitelere birlikte çalışma çağrısı yaptılar. Medyaya da seslenen hekimler, halkın doğru bilgilendirilmesi konusunda basın organlarından da destek talep ederek, bilgi vermeye hazır olduklarını da dile getirip, domuz gribinden korunmak için ilgili tüm kurumlarla birlikte bir kampanya çalışması yapılabileceğine dikkat çektiler. (İstanbul/EVRENSEL)DOMUZ GRİBİ TEDAVİ MASRAFINI DEVLET KARŞILAYACAK
Sağlık Bakanlığı, sosyal güvencesi olmayanların domuz gribi tedavi masraflarının devlet tarafından karşılanacağı yönünde bir genelge yayınladı.
Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç, H1N1 Tedavi Faturası Ödemesi konulu genelgede, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde domuz gribi tedavisi gören Nuriye Sarı’nın sosyal güvencesi olmadığı için işsiz olan eşi Saffet Sarı’ya hastane masraflarına ilişkin 572 TL senet imzalatıldığı yönündeki haberlere dikkat çekildi.
Pandemi vakalarının acil vaka statüsünde değerlendirildiğini belirten Koç, pandemi teşhisi konularak tedavisi yapılan sosyal güvencesi olmayan hastaların, tedavi giderlerinin illerdeki Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na tahakkuk ettirilerek tahsil işleminin yapılacağını bildirdi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hekimler güvenli çalışma ortamı istiyor

SONRAKİ HABER

Bulgaristan'da grip salgını nedeniyle okullar tatil edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa