23 Aralık 2009 05:00

Avukatlar oda hakkı için eylemde

ŞIRNAK Barosu, Silopi Adliyesi’nde baroya bir oda verilinceye kadar avukatların CMK hizmetlerini vermeyeceklerini açıkladı.

Paylaş

ŞIRNAK Barosu, Silopi Adliyesi’nde baroya bir oda verilinceye kadar avukatların CMK hizmetlerini vermeyeceklerini açıkladı.
Yaşanan sorunlara ilişkin önceki gün Silopi Kaymakamlığı önünde yapılan açıklamaya, baro üyesi avukatlar katıldı. Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, avukatların savunma makamı görevinin pratikte boş söz olarak kaldığını söyledi. Silopi Adliyesi’nde bunun en açık örneğini yaşadıklarını söyleyen Elçi, avukatlara ‘dış kapının mandalı’ muamelesi yapılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.
ADLİYE YETERSİZ
Silopi Adliyesi’nin yetersizliğinden dolayı bugüne kadar oda talebini gerçekleştiremediklerini belirten Elçi, askerlik şubesinin hükümet konağından çıkması üzerine kaymakamla yaptıkları görüşmede, boşalan odalar için talepte bulunduklarını söyledi. Kaymakamın iki odanın baroya verileceğini şifahi olarak söylediğini belirten Elçi, “Temmuz ayında Silopi başsavcısı ile görüştük ve odalardan birinin baroya tahsis edileceği sözü aldık. Sonraki aşamalarda başsavcılık tarafından sürekli görüş değiştirilmiş, odanın verileceği veya verilmeyeceği şeklinde farklı görüşler dillendirilmiştir” dedi. Baroya verilmesi düşünülen odaların birine bir savcının yerleştirildiğini belirten Elçi, oda için yaptıkları dilekçeli başvuruya da, “adliyede yeterli yer bulunmaması sebebiyle” olumsuz yanıt verildiğini söyledi.
BARO ADLİYE DIŞINA İTİLİYOR
Baroya kayıtlı 75 avukat bulunduğunu hatırlatan Elçi, avukatlara “dış kapının mandalı” muamelesi yapılmasına izin vermeyeceklerini söyleyerek, Şırnak Barosu’nun adliye dışına itilmek istendiğini belirtti. Şırnak’ta yaşanan sorunun Türkiye’nin birçok yerinde yaşandığını söyleyen Baro Başkanı Elçi, “Hepsinden öte tam da yargı bağımsızlığının tartışıldığı bu günlerde, savcıların asıl yerleri olan avukatların karşılarındaki yerlerine dönmeleri ve hakim-savcılar arasında duruşmalardaki ‘sıkı fıkı’ görüntünün sona erdirilmesi gerekmektedir” dedi. 9 Aralık’ta baro yönetiminin aldığı kararı hatırlatan Elçi, baroya bir oda verilene kadar Silopi Adliyesi’nde CMK hizmetlerini vermeyeceklerini söyledi.
Nuşirevan Elçi, sorunun çözümü için de tüm yetkilileri acilen göreve çağırdı. (Şırnak/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Emperyalist saldırganlığa karşı ortak mücadele

SONRAKİ HABER

Nevşehir’de yaşayan Yeter Baysal isimli kadın eşi tarafından öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa