23 Aralık 2009 00:00

Sağlık reformunda tartışma bitmiyor

ABD Senatosunda yapılan oylamada, sağlık reformu yasa tasarısı hakkındaki tartışmaların sona erdirilmesi kararı çıktı.

Paylaş

ABD Senatosunda yapılan oylamada, sağlık reformu yasa tasarısı hakkındaki tartışmaların sona erdirilmesi kararı çıktı. ABD Başkanı Barack Obama, bu kararı “ABD halkının zaferi” olarak niteledi. Ancak bu karar ülkedeki tartışmaları bitirecek gibi görünmüyor. Obama, sonucu yorumlarken, “Senato, özel çıkarlardan etkilenmediğini gösterdi” dedi. Cumhuriyetçiler, tasarının oylamaya sunulmasını geciktirmek için çeşitli taktiklere başvuruyorlardı. Tartışmaların sona erdirilmesi kararı çıkması için en az 60 senatörün oyu gerekiyordu. 58 Demokrat ve iki bağımsız senatörün bu doğrultuda oy kullanmasıyla, sağlık reformu yasasının Noel öncesinde nihai bir oylamaya sunulması da kesinleşti. Tasarı hakkında önümüzdeki yıl da hararetli tartışmaların yapılması bekleniyor.
Sağlık reformu tasarısıyla, sağlık sigortası bulunmayan 36 milyon ABD’linin 31 milyonunun sağlık masraflarının karşılanması hedefleniyor. Demokrat senatör Tom Harkin, “Bu yasayı Noel’den önce geçireceğiz ve bu, Kongre’nin Amerikan halkına verdiği en güzel armağanlardan biri olacak” diye konuştu.
Senato Azınlık Lideri Mitch McCornell ise, “Sözlerimi yazın. Bu yasa ulusumuzun geleceğini şekillendirecek. Amerikalılar kararlarını çoktan verdi. Bu yasayı istemiyorlar” dedi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD komplosuyla karşı karşıyayız

SONRAKİ HABER

CIA’nın gizli cezaevi belgelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...