23 Aralık 2009 05:00

ABD komplosuyla karşı karşıyayız

İRAN Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinecad, Tahran yönetiminin nükleer bomba yapmak için fünye denemeye hazırlandığı iddialarını reddederek...

Paylaş

İRAN Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinecad, Tahran yönetiminin nükleer bomba yapmak için fünye denemeye hazırlandığı iddialarını reddederek, ABD yönetiminin bu iddialara gerekçe olarak sunduğu bir belgenin sahte olduğunu söyledi.
ABD televizyonu ABC’ye konuşan Ahmedinecad’ın bu açıklaması, İngiliz gazetesi Times’da geçen hafta “İran’a ait gizli evrak” olarak yayımlanan belgeler konusunda kamuoyu önündeki ilk yorumu oldu. İran devlet başkanı, ülkesinin nükleer programı konusundaki bazı açıklamaların “sürekli tekrar eden ve tadı kaçan bir şaka” haline geldiğini belirtti.
Ahmedinecad, yaptırımların sıkılaştırılması çağrılarına da tepki gösterdi. “Biz cepheleşmeden yana değiliz ama itilip kakılmaya da razı olmayız.” diyen Ahmedinecad, “Bizimle adil koşullarda görüşmek istiyorsanız ne ala, yaptırım uygulayacağız diyorsanız, o zaman buyurun” dedi.
İran, Birleşmiş Milletler’in uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurması talebine uymadığı gerekçesiyle bazı yetkililerin seyahatini ve bazı malların ticaretini engelleyen yaptırımlar altında.
Ahmedinecad, geçtiğimiz haftalarda İran’ın 10 yeni nükleer tesis kuracağını duyurmuş, bunun ardından uranyumu daha da yüksek düzeyde zenginleştireceklerini ilan etmişti. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Mahalle arkeolojik parkı severse…

SONRAKİ HABER

Suudi Arabistan: İran'ın yaptığı kanıtlanırsa savaş eylemi olarak değerlendirilecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa