23 Aralık 2009 00:00

PETKİM, TÜPRAŞ kongreleri yenilenmeye işaret etti

PETKİM, TÜPRAŞ işçileri 25 yıl kamu işçisi olarak çalıştıktan sonra özelleştirme sonrası özel sektörde...

Paylaş

PETKİM, TÜPRAŞ işçileri 25 yıl kamu işçisi olarak çalıştıktan sonra özelleştirme sonrası özel sektörde işçilikle birlikte çalışma koşullarındaki değişimi ve kendilerini bekleyen zorlukları fark eden bir kongre gerçekleştirdiler. Her bakımdan köklü değişimlerin işaretlerinin görüldüğü kongrede belki de üzerinde en az durulacak olan yönetimdeki isim değişiklikleri olur. Ancak diğer birçok değişimle ve yaşanan tartışmalarla birlikte değişen isimlerin elbette anlamı var. Kongre kürsüsünden yapılan konuşmalarda kişisel sataşmalar olsa da, kişisel tartışmalara da kaynaklık eden anlayış farklılığıydı ki bunun merkezinede de işçilerin birliği tartışması oturdu. Konuşmacıların Karl Marx’ın “Bütün Dünyanın İşçileri Birleşin” şiarına göndermeler yaparak sürdürdükleri tartışmada, işçilerin birliği listesiyle kongreye hazırlanan işçiler, bizimle aynı vananın başında ter akıtan ve aynı sorunları yaşadığımız işçi arkadaşlarımızla aramızdaki her tür ayrımcılık yapay ayrılıktır. Ama ne yazık ki Aliağa’da bundan önceki kongrelerde grupculuk, ekipcilik, sol birlik tartışmaları ile bölünmeler yaşandı. O zaman da işçilerin birliğini savunanlar olarak bu kongrede işçilerin birliğinin söylemin ötesine geçirerek kendi deyimleriyle tırnakları ile kuyu kazar gibi çok çalışarak fabrika fabrika, vardiya vardiya örmüşlerdi ve salona da sonuca da yansıyan buydu. Karşılarında yer alan listeden konuşmacılar işçilerin birliği sağlandıysa biz neyiz diyerek eleştirseler de, çeşitli kaygılarla henüz birleşemedikleri işçilerin birliği platformunu fikriyatta kabullenmiş görünüyorlardı ki kongre ve işçilerin mücadelesi açısından en umut verici olan gelişme buydu denebilir.
Bir diğer önemli değişim ise işçilerin çoğunluk tarafı sendikal kamuoyunda diri ve mücadeleci bir şube olarak tanınan Aliağa şubesinde daha kararlı ve daha mücadeleci bir sendikal anlayış isteğiydi. Özellikle özelleştirmeye karşı mücadelenin son dönemlerindeki yaklaşım ve 4-c uygulaması karşısında ki tutumu üzerinden eleştirilen şube yönetiminin mücadele kararlılığı ve önderliği yetersiz bulundu. Özelleştirmeye karşı mücadelede sendikanın son dönemki mücadele çizgisine, özelleştirme yalnızca Aliağa işçilerinin mücadelesiyle durdurulamaz fikrinin yön verdiğini ve bunun neredeyse eylem yapılmasına rağmen yenilgiyi baştan kabullenmeyi getirdiğini ve sendikanın bu tutumu işçiler tarafından hissedildiği için güvensizlik yarattığı dile getirildi. Ayrıca herkes tarafından dile getirilen “özelleştirmeyi durduramazsak da örgütlülüğümüzü korumalıyız iddiası içinde daha kararlı bir mücadeleyi savunduk. İşçilerde özelleştirmeye karşı daha kararlı eylemler bekliyorlardı ve hazırdılar” fikriydi. Sendika yönetiminin bu tutumu daha sonra 4-c kapsamına alınan işçilerin sahiplenilmemesine kaynaklık etmiştir denilirken, 4-c kapsamına alınan işçilere önerilen şey örgütsüz davranmadır eleştirisi, kongrede kürsüyü kullanan 4-c ye gönderilmiş İbrahim isimli işçinin “Genel merkez yöneticileri de dahil hepinize sordum 4-c yi imzalamam için baskı yapıyorlar ne diyorsunuz, biriniz mücadele edeceğiz imzalama diyemediniz. Kendiniz karar verin dediniz” ifadesinde somutlaştı. Benzer şekilde işyerinde işveren tarafından yapılan anket vb. gibi somut olaylar karşısında şubenin tutumunun eleştirilip değerlendirildiği kongrede işçilerin ezici çoğunluğunun desteğini alan işçilerin birliği platformu verilen mücadelelerden doğru sonuçlar çıkartmış olduğu içindir ki bugüne kadar gelenekselleşmiş gruplaşmaların dağılmasına yol açan bir destek bularak geniş bir birlik sağlamış görünüyor.
Daha önceki kongrelerde grup liderlerinin çizdiği çerçeve ve oluşturduğu listelerle gerçekleşen kongrelere karşın bu kongre bir çok bakımdan işçilerin müdahale ettiği bir kongre görünümünde idi, kürsü tartışmalarının dışında oturduğu yerden konuşan kürsüye ve divana da müdahale eden işçiler artık bir çok şeyin eskisi gibi olamayacağını gösteriyordu.
Kongrede ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde hem adayların hem delegelerin konuşmasında Kürt sorununda demokratik adımların atılmamış olması, barışın sağlanamamış olması eleştirilirken, AKP’nin açılım konusundaki samimiyetsizliği dile getirilerek barış ve kardeşlik talebinde birleşiliyordu. Parti kapatmanın sorunu çözmediği değerlendirmeleri, işçilerin meclisteki tartışmalara, sovenist kışkırtmalara itibar etmediğini gösteriyordu. Mustafa Öztaşkın’ın “22 bin üyemizle gerçek anlamıyla barışın ve demokrasinin savunucusu olacağız” sözleri salondan büyük alkış aldı.
Kongrede öne çıkan bir diğer şey de mücadele eden bütün işçilerle dayanışmayı büyütmek ve AKP’nin işçi düşmanı politikalarına karşı mücadeleyi yükseltmek için Türk-İş yönetimini gafletten uyanmaya yönelik çağrılardı. Türk-İş Başkanlar Kurulu 8 aydır toplanmıyor. Ülkede kamu emekçileri uyarı grevi yapıyor. Demiryolu çalışanı memurlar dayanışma grevini fiilen hayata geçiriyor. TEKEL işçileri 4-c ye karşı direniyor, belediye işçileri işten atmalara ve taşeronlaştırmaya karşı eylemler yapıyor. 19 işçi patronların ihmali yüzünden iş cinayetine kurban gidiyor, 2821 ve 2822 sayılı Sendikalar Yasası’nda işçi ve sendikaların aleyhine düzenlemeler mecliste bekliyor. Yapılan düzenleme ile 15 gün sonra neredeyse bütün sendikaların yetkisi düşecek, ama konfederasyonlar bir iki açıklama ile yetiniyor. Burada görev mücadeleci şubelere, mücadeleci işçilere düşüyor her zaman olduğundan daha çok tabandan yükselen bir birliğe ve mücadeleye ihtiyaç var diyerek çağrıda bulunan EMEP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Varlı’nın konuşması, salonda olumlu tepki almasının yanı sıra yemek molasında kongreye katılan sendikacılar ve işçilerin onaylayan sohbetlerinde de dönemin ihtiyacının ne olduğunun da bilinmekte olduğunun gösteriyordu. Kongre bu yanlarıyla önemli bir değişime işaret etmiştir.
GÜRSOY TURAN EMEP İzmir İl Yöneticisi
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ankara’ya yolculuk

SONRAKİ HABER

Akademisyenlerden çağrı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...