24 Aralık 2009 00:00

iDDiALAR YENiLiP YUTULDU

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik suikast planı iddialarındaki sır perdesi hâlâ aralanmadı.

Paylaş

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik suikast planı iddialarındaki sır perdesi hâlâ aralanmadı. İddialar gündem yaratırken hükümet kanadından açıklamalar birbirini izliyor. Bu açıklamaların yanı sıra ortaya atılan yeni iddialar ise kafaları iyice karıştırdı. Hükümet yetkilileri, subaylarla ilgili “kroki”, “illegal bağlantı”, “ajandada hücre evi bilgileri”, “Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan’la ilgili fişleme” bulduklarını iddia ediyor. Peki bunlar gerçek mi?
‘DELİL YOK’
Soruşturmayla ilgili en çok merak edilen soru, ‘Bunca iddiaya rağmen zanlılar neden serbest kaldı’ sorusu oldu. Bu soruya cevap ise başsavcılık kaynaklarından geldi. Habertürk gazetesinin haberine göre başsavcılık, 2 subayın herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığı için serbest bırakıldığını belirterek şu tespiti yaptı: “Eğer suçlu bulsaydık ikisini de tutuklardık. Bahsedilen kağıdı bulsak serbest bırakır mıydık? Polis yeni bir delil getirirse tutuklanırlar. Ancak şu an tutuklama için gerekli, yeterli delil yok..”
SAVCI: BIRAKIN
Yine bu habere göre 2 subayın bulunduğu araçlarda herhangi bir suç unsuruna rastlanmadı. Bunun üzerine polis, olayı Savcı Mustafa Bilgili’ye aktardı; subaylar üzerinde ve araçta suç unsuru bulunmadığını bildirdi. Savcı Bilgili de subayların ‘tutanak’ tutulduktan sonra serbest bırakılması talimatını verdi.
ESKİ ÖZEL HARPÇİLER
Eski ‘Özel Harp’ Dairesi’nin devamı olan ‘Seferberlik Tetkik Bölge Başkanlığı’, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesinde. Birimin görevi: “Ülke güvenliği, birlik ve bütünlüğüne yönelik iç ve dış tehditleri tespit etmek ve TSK’yı seferberlik koşullarına hazırlamak.”
İDDİALAR DİZ BOYU
Olay eşeledikçe derinleşirken, şu iddialar ise yanıtlanmayı bekliyor:
KROKİ: Binbaşı İ.G, polislerin araçları çevirdiği sırada, bir kağıt parçasını yutmaya çalıştı. Polisler müdahale edip kağıt parçasını aldı. Kağıtta, Arınç’ın ev adresi olduğu öne sürüldü. Arınç da Ankara Emniyet Müdürü Osman Özdemir ile görüştükten sonra, önceki günkü Bakanlar Kurulu’nda “Kağıtta bizim evin adresi varmış” diye olayı anlattı.
ŞAHİN’İN EVİNİN KROKİSİ: Şüpheli araç içinde ve evde yapılan aramalarda ele geçirilen krokiler arasından sürpriz bir ismin ev adresi de çıktı. Bu isim, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’di. Toplam 3 kroki bulundu. Ele geçirilen diğer kroki üzerindeki çalışmalar sürüyor.
GÜL VE ERDOĞAN FİŞLERİ: Ajanda içinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda bakan ve milletvekili hakkında kaleme alınmış fişleme ve izleme bilgileri de bulundu.
25 ARAÇ KİRALANDI: Şüpheliler E.Y.B. ve Binbaşı İ.B’nin Güvenlik Caddesi’nde bulunan “Bumerang Rent a Car” adlı araba kiralama servisinden farklı zamanlarda ve sahte kimliklerle toplam 25 araç kiraladığı ortaya çıktı.
SAHTE SARI BASIN KARTI: Yakalanan şüphelilerden Albay E.Y.B’nin üzerinden kendi adına düzenlenmiş sahte sarı basın kartı çıktı. Basın kartının üzerinde ‘muhabir’ yazıyordu.
9 AYLIK TAKİP: Yakalananların evinde yapılan aramalarda, Bülent Arınç’ın 2009’un Mart ayından bu yana takip edildiğine ilişkin bilgilere ulaşıldı.
MUZAFFER TEKİN İDDİASI: Şüphelilerin görüştüğü kişilerin Ergenekon tutuklusu Muzaffer Tekin’le bağlantısı olduğu üzerinde duruluyor.
HÜCRE EVİ İDDİASI: Şüphelilerde ele geçirilen ajandada, Ankara’nın çeşitli bölgelerinde evlerle ilgili notlar bulundu. Soruşturma, Albay E.Y.B’nin hücre evi oluşturmaya çalıştığı iddiaları üzerine yoğunlaştırılacak. (Ankara/EVRENSEL)

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

İddialar oldukça çarpıcı ve dikkat çekici. Ancak buna rağmen zanlılar serbest. Bu durum akıllara pek çok soruyu getiriyor. İşte bunlardan bazıları:
*Özel Harekat Komutanlığı’nda görevli albay ve yarbay, gözaltına alındıktan sonra neden serbest bırakıldı?
*TSK bunca ciddi iddiaya rağmen neden düne kadar sessizliğini bozmadı?
*Subayların gözaltına alınmasının nedeni olduğu iddia edilen ihbarı kim yaptı?
*20 gündür keşif yaptıkları iddia edilen subaylar defalarca kez geldikleri yerin adresini neden kağıda yazdı?
*Sahte sarı basın kartı nasıl ve kim tarafından hazırlandı?
*Israrla suikast iddialarını gündeme getiren hükümet şimdi ne yapacak?

ÇOK VAHİM
BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN: Bu süreç vahim süreç, düşündürücü bir süreç. Süreçle ilgili olarak siyasilerin yaptıkları açıklamaları dikkatle yapmalarında fayda var diye düşünüyoruz. Temenni ederiz ki şu anda savcılıkta olan bu süreç, yargı süreci, endişeleri yok edecek şekilde çıksın.
TSK’YA iLK TEPKi
AKP’den Genelkurmay’ın açıklamasına ilk yanıt Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’ten geldi. Çelik Sürecin yargıda olduğunu belirterek “Askeri personelin üstünde sayın Arınç’ın adresinin bulunduğu kağıdın işi ne? Ayrıca basında çıkan haberlere göre Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanı'nın evinin krokileri çıkıyor. Bun durum yeterince kuşkuludur. Süreç yargıdadır ve herkes yargının kararına saygı duymalıdır” dedi.

MGK’YA TAŞINACAK
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise olayın çok ciddi olduğunu belirterek, konuyu Milli Güvenlik Kurulu’na (MGK) taşımayı düşündüğünü söyledi. Arınç, adres kağıdı imha edilmek istenirken, polisin engel olduğu bilgisini de doğruladı. Arınç, 2 subayın evlerinde 4-5 saat sonra arama yapıldığını ve bilgisayarlarla bazı eşyalara el konulduğunu da ifade etti.

TSK NEYİ BEKLEDİ?

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik suikast iddialarına ilişkin suskunluğunu korumasıyla dikkatleri üzerine çeken Genelkurmay, sessizliğini dün bozdu.
Konuya ilişkin günler sonra yazılı açıklama bir yapan Genelkurmay iddialara ilişkin, “doğru olup olmadığı soruşturma neticesinde ortaya çıkacaktır” demekle yetindi. İ
ddialara yanıt vermek bir yana dursun, suçu yine konuya geniş yer veren basında bulan Genelkurmay’dan yapılan açıklamada, gözaltına alınan 2 subayın bölgede bulunma nedenini şöyle gerekçelendirdi: “Söz konusu askeri personel, uzun süredir devam eden, kastedilen bölgeye yakın bir yerde oturan ve bilgi sızdırdığı iddia edilen bir askeri personel hakkında bilgi toplamak üzere görevlendirilmişlerdir.”
ÖNCEKİ HABER

Atabeyler davası genişletilsin talebi

SONRAKİ HABER

23 yaşındaki asansör teknisyeni akıma kapılarak öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa