24 Aralık 2009 00:00

BİR KEZ DAHA SAĞIR KULAKLARA

TERÖRLE Mücadele Kanunu (TMK) kapsamında yargılanan binlerce çocuğun 6’sı, dün İstanbul’da hakim karşısına çıktı.

Paylaş

TERÖRLE Mücadele Kanunu (TMK) kapsamında yargılanan binlerce çocuğun 6’sı, dün İstanbul’da hakim karşısına çıktı. Bir üsteğmenin ifadeleri delil kabul edilerek Özel Yetkili İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan yaşları 16 ile 18 arasında değişen lise öğrencisi çocuklar hakkındaki suçlamalar şöyle: örgüt üyeliği, örgüt propagandası, mala zara verme, molotof atma, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet.
Duruşma öncesinde Beşiktaş Adliyesi önünde bir araya gelen Çocuklar İçin Adalet Çağrıcıları, bir kez daha sağır kulaklara seslendi.
Türkçe ve Kürtçe konuşan Tiyatrocular İsmail Yıldız ile Rojbin Elban, yalnızca 2009 yılı içinde Adana Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi’nin 82 çocuğa ‘terör’ gerekçesiyle 373 yıl ceza verdiğine dikkat çektiler ve şöyle dediler: “Diyarbakır Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu’nun raporuna göre, hapishanelerdeki çocuklar yeterli beslenemiyor, sağlığa aykırı ortamlarda yaşıyor, çamaşırlarını ve bulaşıkları sağlıksız yerlerde kendileri yıkıyor ve yeterli sağlık hizmeti alamıyorlar. Batı kentlerinde yargılanan TMK mağduru çocuklar, milliyetçilik güdüleriyle şartlandırılmış diğer adli mahkum çocukların hedefi haline gelebiliyor ve sonuçları pek de iç açıcı olmuyor.” (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Provokatörler serbest

SONRAKİ HABER

14 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan kuaför tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa