24 Aralık 2009 00:00

SİNTER DİRENİŞİ 1 YAŞINDA

Bu yakılan ateş, insanca yaşamak ve çalışırken insanca muamele görmek için yakılan bir ateş...

Paylaş

Bu yakılan ateş, insanca yaşamak ve çalışırken insanca muamele görmek için yakılan bir ateş...
Sinter Metal işçileri, sendikalaşma mücadelelerini bu cümlelerle tanımlıyorlar.
Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan 380 işçinin fabrika önünde sürdürdüğü direniş tam bir yılı geride bıraktı. Direnişin 1. yılında fabrika önünde yapılan etkinlikte, son dönemde artan saldırılara karşı dayanışma ve mücadele çağrısı yükseldi.
Sinter Metal işçilerini emek dostları da yalnız bırakmadı. Deri-İş yöneticileri, kendileri gibi sendikalaştıkları için işten atılan Sabiha Gökçen Havaalanı işçileri, belediye işçileri, DİSK’e bağlı sendikaların yöneticileri, emekten yana siyasi partiler ve sanatçılar da işçilerin yanındaydı.
“Buradayız ve hakkımızı alana kadar burada durmaya devam edeceğiz” diyen işçiler, etkinlik boyunca “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Direne direne kazanacağız”, “Yaşasın işçi dayanışması”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Yaşasın onurlu mücadelemiz”, “Hepimiz TEKEL işçisiyiz”, “Genel grev genel direniş” sloganlarıyla kararlılıklarını dile getirdiler.
YOLUMUZDAN DÖNDÜREMEZLER
Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, konuşmasına direnişe destek verenlere teşekkür ederek başladı. Sinter Metal’de yaşanan hukuksuzluğa karşı yetkilileri göreve çağırdıklarını, ancak bu sese kulak verilmediğini söyleyen Serdaroğlu, “Patronu 50 kez şikayet ettik. Bu kadar insanın ekmeğiyle oynadı. Devleti tanımıyor, yasaları tanımıyor. Meclis’i tanımıyor. Kimsenin ona gücü yetmiyor. Ama bizi pes ettiremezler, bizi yolumuzdan döndüremezler” diye konuştu.
Sermayenin açgüzlü para kazanma hırsıyla yaptığı saldırıların 19 madencinin yaşamını yitirdiği kazada olduğu gibi işçilerin canına mal olduğunu, ancak hiçbir yetkilinin buna ses çıkartmadığını söyleyen Serdaroğlu, şöyle devam etti: “Günlük 20 lira yevmiye için 7 kat yerin dibine gönderiyorlar. İsimsiz karıncılar gibi işçileri ölüme mahkum ediyorlar. Başbakan, Cumhurbaşkanı taziye mesajı yolluyor ama aynı şartlarda çalışan maden işçilerini biliyorlar; önlem almıyorlar. Yeni ölümler için mektuplarını şimdiden hazırlıyorlar.”
Türkiye’de kimsenin kendini garanti altında hissetmemesi gerektiğini dile getiren Serdaroğlu, bugün sermayenin koruması altında olanların yarın bu güvenceden yoksun kalacağına dikkat çekti. Başta TEKEL olmak üzere demiryolları, itfaiye ve süren direnişlerin hükümeti salladığını söyleyen Serdaroğlu, “Bakalım bu sarsıntıya ne kadar dayanabilecekler?” dedi.
TEKEL işçilerini yalnız bırakmayacaklarını kaydeden Serdaroğlu, Sinter Metal işçilerine de “Yılmayın. Dananın kuyruğuna geldik. Bunun hesabını soracağız” diye seslendi.
DAYANIŞMA ÇAĞRISI
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de son dönemde saldırıların arttığını ve işçi sınıfının yeniden kuşatmayla karşı karşıya kaldığını söyledi. “Türk-İş’i de DİSK’i de saldırı altında. Türk-İş-DİSK ayrımı yapmadan işçi sınıfına yönelik saldırılara karşı üretimden gelen gücümüzü kullanmaya, bir günlük uyarı eylemine varsanız biz de varız, hazırız” diyen Çelebi, sanatçılara, aydınlara, emekten ve demokrasiden yana güçlere dayanışma çağrısında bulundu.
ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ise “Sinter işçilerinin yaktığı ateş, TEKEL işçilerinin ateşi, itfaiye işçilerinin ateşi, bu çoban ateşleri büyük bir ateşe dönecek ve bu ateş bizim memleketimizi eşit, özgür ve demokratik kılacaktır” dedi. 12 Eylül darbesinin ardından “Gülme sırası bizde” diyenlerin hâlâ güldüğünü söyleyen Taş, davanın emekçilerden yana döndüğünü belirterek, “Sermaye sınıfı ağlayacak ve işçi sınıf gülecek” dedi. Demokrasiden bahsedenlerin sınıfsal haklardan bahsetmediğini dile getiren Taş, bu sahte demokrasiye “Dur” dediklerini ifade etti.
GENEL GREV
Sinter işçilerinin mücadelesinin işçi sınıfına ışık tutacağını söyleyen Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sabri Topçu, “Ben bir işçi, bir sendikacı ve partili olarak konuşuyorum. Türkiye’de işçi sınıfına bu kadar saldırı varken sendika bürokratları, sendikacılar artık genel grevi ortaya koymak zorunda. AKP iktidarı çok güçlü değildir. DİSK, Türk-İş, Hak-İş, KESK, Kamu-Sen birlikteliğini ortaya koymalıdır” diye konuştu. Vahşileşen kapitalizmin işçi sınıfına ve halka saldırdığını söyleyen Topçu, işçi sınıfının ve halkın bu saldırılara karşı kendi iktidarını kurmak zorunda olduğunu vurguladı.
SANATÇILAR İŞÇİLERİN YANINDA
İşçilere seslenen sinema sanatçısı Mustafa Alabora, 16 yaşından bu yana hep emeğin yanında olduğunu, bu nedenle cezaevine de konduğunu söyledi. “Heyecanlandım, burada bir yıldır direniyormuşsunuz. Ve kendime kızdım, bundan haberim olmadığı için” diyen Alabora, her zaman Sinter Metal işçilerinin yanında olacağını söyledi. Sinema sanatçısı ve şair İlyas Salman da yaptığı konuşmada işçilerin yanında olacağını söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)

İŞÇİLER DESTEK BEKLİYOR

FERİT YALÇIN: 1 yıldır sokaktayız. Fiili ve hukuksal olarak mücadele ediyoruz. Pes etmeye de niyetimiz yok. Direnişle dayanışma sağlanmasını istiyoruz. Ekonomik olarak herkes tükenme noktasına geldi. Bu tür etkinlikler moral olarak güç veriyor.
İBRAHİM YALÇIN: Bir yıldır hayat bize çok şey öğretti. Kar demeden kış demeden buradaydık. Onurlu bir mücadele veriyoruz. Ekonomik olarak sıkıntılar oluyor ama bunların üstesinden geldik. Mücadelemizi sürdürüyoruz. Haklı olduğumuz halde dava bu kadar uzuyorsa hukukta, adalet anlayışında sorun var. Ama biz direne direne kazanacağız.
ADEM YILDIZ: Artık kendi hakkımız olmaktan çıktı, biz işçi haklarını savunuyoruz. Sonuç olarak sermayeye karşı verdiğimiz bu savaşı kazanacağız. Bu nedenle bunun süresi olmaz.
Ne kadar geriyorsa o kadar olacak. Mahkemenin sonu ne olursa olsun biz burada bekleyeceğiz.
Bize destek verenlere çok çok teşekkür ediyorum. Özellikle Emek Partisi her zaman bizimleydi.
Diğer siyasi partiler de buradaydı. Maddi manevi desteklerini bekliyoruz.
ÖNCEKİ HABER

İşçiler köprüyü kapattı

SONRAKİ HABER

Cezayir'de ‘Buteflika’ protestoları 27. haftada da sürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa