24 Aralık 2009 00:00

Baskın, gözaltı ve tutuklama açılımı!

BÖLGE illerinde uzun süredir devam eden ev baskınları, gözaltılar ve tutuklamalar hız kesmeden devam ediyor.

Paylaş

BÖLGE illerinde uzun süredir devam eden ev baskınları, gözaltılar ve tutuklamalar hız kesmeden devam ediyor. Kasım ayından bu yana yapılan eylemler 1 haftadır sona ermiş olmasına rağmen polisler eylemlere katıldıkları gerekçesiyle gözaltılar sürdürüyor. Hükümet ‘açılım hız kesmeden devam edecek’ derken bölge illeri adeta sıkıyönetim uygulanan kentlere dönüyor. Son bir ayda gözaltına alınanların sayısı iki bini aşarken ortaya çıkan manzara OHAL dönemini aratmıyor. Dün ve önceki gün de Bitlis, Urfa, Diyarbakır ve Muş’ta yapılan ev baskınlarında onlarca kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların bir kısmı tutuklanırken, İstanbul’da da 11 çocuk tutuklandı.
UYGULAMA OHAL’İ ARATMIYOR
Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarını ve yapılan gösterilere yönelik müdahaleleri kınamak amacıyla 7 Aralık’ta Tatvan’da yapılan basın açıklaması gerekçe gösterilerek, Bitlis’in Tatvan, Güroymak, Hizan ve Ahlat ilçelerinde sabah saatlerinde eş zamanlı ev baskınları düzenlendi. Kar maskeli özel hareket timlerinin zırhlı araçlar eşliğinde yaptıkları baskınlarda, Güroymak’ta (Norşîn) 9, Tatvan’da 6, Hizan’da 1, Ahlat’ta ise 3 kişi gözaltına alındı. Bulanık’ta ise 15 Aralık’ta DTP’nin kapatılmasını kınamak amacıyla yapılmak istenen yürüyüşe yapılan müdahale sonrası 2 kişinin ölümü, 8 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olayların ardından başlatılan gözaltı furyası devam ediyor. 19 Aralık’ta gözaltına alınan 7 kişi için ek gözaltı süresi alınırken, ilçe merkezi ve Meşeiçi köyünde yapılan ev baskınlarda 2 kişi daha gözaltına alındı. Gözaltında alınan 9 kişinin bugün savcılığa çıkarılmaları bekleniyor.
‘BUNLAR USLANMAZ’ CEZASI
Şanlıurfa’da gözaltına alınan Harran Üniversitesi Öğrencisi Abdurrahman Kan, ‘örgüt adına suç işlemek’ iddiasıyla tutuklanarak Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesi’nde ise eski DTP’li 15 kişiye, ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettikleri iddiasıyla 1 ile 2 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi. Bazı DTP’lilerin ‘uslanmaz’ olduğunu söyleyen ve verilen cezada indirime gitmeyen hakim, 9 kişinin cezasını da ‘kamu kurumlarında 1 yıl temizlik yapma’ cezasına çevirdi. Diyarbakır’da ‘örgüte yardım etmek’ iddiasıyla 19 Aralık’ta gözaltına alınan 10 kişiden aralarında Sur Belediye Meclis Üyesi Mustafa Ocaklı’nın da bulunduğu 5 kişi de tutuklanarak Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne gönderildi.
11 ÇOCUK DAHA TUTUKLANDI
İstanbul Sultangazi’de önceki gün DTP’nin kapatılma protestosuna katıldıkları için gözaltına alınan 11 çocuk ise ‘Yasa dışı gösteriye katılmak’ ve ‘Örgüt propagandası yapmak’ suçlamasıyla tutuklanarak Maltepe Çocuk Tutukevi’ne gönderildi.
(HABER MERKEZİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Bu koşullarda dönmemiz imkansız’

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...