24 Aralık 2009 00:00

Danıştay ‘kuralsız madenciliğe’ dur dedi

DANIŞTAY 8. Dairesi, orman sayılan alanlarda madencilik faaliyetine izin veren Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurdu.

Paylaş

DANIŞTAY 8. Dairesi, orman sayılan alanlarda madencilik faaliyetine izin veren Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurdu.
Konuyla ilgili Elele Hareketi tarafından İzmir Tabip Odası’nda gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Elele Hareketi Dönüm Sözcüsü Ertuğrul Barka, Danıştay 8. Dairesi’nin bu kararı ile “Her ne pahasına olursa olsun madencilik” anlayışının tarihin çöplüğüne gittiğini söyledi. Mahkeme kararının derhal uygulanmasını isteyen Barka, “2004 senesinden günümüze kadar başta Bergama, Kozak, Kazdağları, Efemçukuru, Kışladağ, Ulukışla olmak üzere hukuka aykırı verilen tüm izinler geri alınmalıdır” diye konuştu.
İZİNLER GERİ ALINMALI
Yönetmeliğe karşı açılan davanın hukukçularından Av. Arif Ali Cangı, Danıştay’ın yasa ile düzenlenmesi gereken bir konunun Bakanlar Kurulu’na havale edilmesini hukuka aykırı bulduğunu belirterek, “Yüksek yargı idarenin savunmasını dahi almaya gerek duymadan yönetmeliğin yürütmesini durdurmuştur. Şu saatten sonra verilen izinlerin geri alınması ve yeni bir maden yasası çıkarılması gerekiyor” diye konuştu.
Elele Hareketi’nin basın açıklamasından hemen sonra Bergama’daki Ovacık Altın Madeni’nin sahibi Koza Altın Şirketi tarafından basına geçilen yazılı açıklamada, Danıştay’ın yönetmeliği iptal kararından hemen sonra yeni bir ruhsat aldıkları, bu nedenle kendileri açısından herhangi bir sorun olmadığı ileri sürüldü. Koza Altın Şirketi’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı aynı içerikli açıklama, hukukçular tarafından mahkeme kararlarının ardına dolanmanın tipik örneği olarak değerlendirilmiş, idarenin de buna zemin hazırladığı dile getirilmişti. (İzmir/EVRENSEL)

‘MADENCİLİK YASAL DAYANAĞINI KAYBETTİ’
DANIŞTAY, ormanların madencilerin çıkarına feda edilmesi anlamına gelen yönetmelik maddesinin yürütmesini durdurmasını mimar ve mühendis odaları kararı destekledi.
Ankara’da Peyzaj Mimarları, Jeoloji Mühendisleri, Kimya Mühendisleri, Çevre Mühendisleri, Metalürji Mühendisleri Odaları ve Ekoloji Kolektifi, dün ortak bir basın toplantısı düzenledi.
Açıklamayı okuyan Peyzaj Mimarları Odası Genel Sekreteri Redife Kolçak, yürütmeyi durdurma kararının yürütülen tüm madencilik faaliyetlerinin yasal dayanağını kaybettiğini vurgulayarak 21 Haziran 2005’ten bugüne kadar verilen tüm madencilik faaliyetleri izinlerinin geri alınması gerektiğini söyledi.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

HAYATIN İÇİNDEN

SONRAKİ HABER

Sarı yeleklilere polis şiddeti: 37 gözaltı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...