25 Aralık 2009 00:00

Çağrı karşılık buldu

TÜRK-İŞ’in, TEKEL işçilerine destek olmak, işçi ve emekçilere yönelik saladırılara ‘dur’ demek için aldığı “sürekli eylem” kararına destek geldi.

Paylaş

TÜRK-İŞ’in, TEKEL işçilerine destek olmak, işçi ve emekçilere yönelik saladırılara ‘dur’ demek için aldığı “sürekli eylem” kararına destek geldi.
KESK Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun yaptığı toplantıda aldığı “sürekli eylem” kararını değerlendirmek üzere olağanüstü toplandı.
Emek kesiminin Türkiye’de ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunun belirtildiği toplantıda, Türk-İş’in aldığı eylem kararının gereği olarak KESK’in de Türk-İş ile birlikte bir saatlik iş bırakma eylemi yapacağı kararı alındı. Ayrıca Türk-İş’in AKP il binaları önünde yapacağı basın açıklamalarına KESK de flamalarıyla destekte verecek.
DİSK BUGÜN İŞ BIRAKACAK
DİSK; bugün bütün işyerlerinde işe bir saat geç gitme kararının uygulanması için üye sendikalarını görevlendirdiğini duyurdu. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi’nin, Türk-İş’in kararını, “sadece hükümetin antidemokratik ve baskıcı anlayışına yönelik olarak değil, aynı zamanda işçi sınıfının ‘ortak’ sorunlar karşısında ‘ortak davranış göstermesi’ açısından bir zemin yarattığı için de önemli buluyor ve destekliyoruz!..” sözleriyle değerlendirdi.
“Sadece bazı işyerlerinde değil, hükümetin sistematik emek karşıtı politikalarına karşı bir saatlik iş bırakma eylemine bütün sektörlerde etkin katılımın sağlanması iyi bir yanıt olacaktır” diyen Çelebi, bütün emek örgütlerinin işçi sınıfının hak ve çıkarlarını sağlamak için doğan fırsatı iyi değerlendirmesi gerektiğini belirtti.
SALDIRILAR ARTIYOR
Çelebi açıklasında şu ifadelere yer verdi: “Emekçilere yapılan saldırılar, tek tek sendikal örgütlere değil, bütün işçi sınıfına topyekün olarak yapılmaktadır. (Belediyelerde, TEKEL’de, Sinter’de, Kent-AŞ’de, Kızılay’da hak ihlalleri sürerken, Emekli-Sen’in kapatılması, Genç-Sen ve Çiftçi-Sen’e kapatma davalarının açılması, Nakliyat-İş sendikamıza ve KESK’e yönelik operasyonlar saldırıların boyutunu sergilemektedir.
Kriz karşısında da, özelleştirmeler, işsizlik ve istihdam sorununda da, asgari ücretin belirlenmesi ve kıdem tazminatlarının, eğitim ve sağlık haklarının gaspedilmesinde de, İşsizlik Sigortası Fonu’nun asıl amacına uygun kullanılmamasında da, SSGSS yasası veya işçilerin kiralanmasını hedefleyen Özel İstihdam Büroları konusunda ve elbette ki sendikal hak ve özgürlükler konusunda da işçi sınıfının sorunları ortaktır. Yarın ülkemizin bütün demokrasi güçlerini, emekçilerini, emek dostlarını, aydınlarını, gençlerini, kadınlarını, işçilerini ve işsizlerini ‘hepimiz TEKEL işçisiyiz!’ demeye çağırıyoruz!..”
(İstanbul/EVRENSEL)

İSTANBUL’DA İKİ YAKADA EYLEM VAR

İSTANBUL’da Türk-İş’e bağlı şubeler, Anadolu ve Avrupa Yakası’nda AKP binalarına yürüyecek. Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun aldığı eylem kararını hayata geçirmek üzere Türk-İş 1. Bölge Temsilciliği’nde dün sabah bir araya gelen şube başkanları eylem planı hazırladılar.
Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak’ın çağrısıyla bir araya gelen şube başkanları, Türk-İş Genel Merkezi’nin aldığı eylem kararlarını değerlendirdiler. Toplantının açılış konuşmasını yapan Büyükkucak, geç de olsa alınan eylem kararlarının olumlu olduğunu dile getirdi. İstanbul şubeleri olarak örgütlü oldukları yerlerde iş bırakacaklarını söyleyen Büyükkucak, iş bırakmaya ilişkin başkanların görüşlerini aldı. İş bırakma eylemine katılacaklarını söyleyen şube başkanları akşam AKP binası önünde yapılacak eylemin iki yakada da yapılmasını istediler.
Toplantı sonunda tüm şubelerin örgütlü oldukları yerde iş bırakmasına, akşamki eylemlerin ise AKP Kartal ve Şişli binaları önünde yapılmasına karar verildi. Buna göre Avrupa yakasında bulunan şubeler saat 17.00’den itibaren Cevahir Alışveriş Merkezi önünde buluşup AKP Şişli İlçe binasına yürüyecekler.Anadolu Yakası’nda ise Kartal Ahmet Şimşek Koleji önünde bir araya gelecek olan işçiler AKP ilçe binasına yürüyecekler. (İSTANBUL)

TÜRK-İŞ’İN KARARINDAN PATRONLAR RAHATSIZ!

TÜRKİYE İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik Türk-İş’in eylem kararına karşı çıktı. Kudatgobilik, iş bırakma kararının ‘yasa dışı’ olduğunu iddia etti.
TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik yaptığı yazılı açıklama ile, Türk-İş’in aldığı iş bırakma kararına karşı olduklarını belirtti. İş bırakma kararının kanunlara aykırı olduğunu savunan Kudatgobilik, planlanan eylemlerin, hukuk sisteminde yerinin olmadığını; bu uygulamanın bütün işyerlerinde telafisi imkansız üretim kayıpları ve huzursuzluklar doğurabileceğini ileri sürdü. Kudatgobilik, Türk-İş’i kararını gözden geçirmeye çağırdı.
(İSTANBUL)
ÖNCEKİ HABER

Yol-İş üyeleri radikal kararlar istiyor

SONRAKİ HABER

14 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan kuaför tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa