25 Aralık 2009 00:00

Yol-İş üyeleri radikal kararlar istiyor

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu’nun işçi sınıfına dönük saldırılara karşı aldığı 1 saatlik iş bırakma kararını karayolları işçileri yetersiz buldu.

Paylaş

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu’nun işçi sınıfına dönük saldırılara karşı aldığı 1 saatlik iş bırakma kararını karayolları işçileri yetersiz buldu. Alınan kararı uygulamayacaklarını ancak Türk-İş’in gerçekten saldırıları püskürtebilmesi için ilk olarak bir günlük grev kararı alması gerektiğini söyleyen işyeri temsilcileri, ardından da benzer eylemlerin devam etmesini istiyor. İşyeri temsilcileri, sendikaların saldırılara karşı birleşik mücadeleyi örgütlemesi gerektiğini, Türk-İş’in de buna öncülük yapmasını istedi. Karayolları işçilerin bugün saat 09.00 ile 10.00 arasında Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü önünde eylem yapacak.
BİZ DE AYNI DURUMA DÜŞECEĞİZ
“Bizim toplusözleşmelerden öncede 1 saatlik göstermelik iş bırakma eylemi yapıldı. Zaten hemen arkasından da sözleşmeyi imzaladılar. Aslında Türk-İş bu kararları göstermelik olarak alıyor. Gerçekten saldırıların püskürtülmesi için samimi kararlar almaları gerekiyor” diyen İşyeri Temsilcisi Atilla Seyhan, Türk-İş’in emeğin yanında olduğunu göstermek için radikal eylem kararları almasını istedi.
İşyeri Temsilcisi Şükrü Erkuş ise TEKEL işçilerine destek amacıyla bir saatlik iş bırakma kararının olumlu olduğunu ancak saldırıları püskürtebilmek için yetersiz bir karar olduğunu söyledi. İşçi sınıfı mücadelesinin her geçen gün kötüye gittiğini anlatan İşyeri Temsilcisi Ahmet Temizkan, işçilerin toplu olarak eylemler yapması gerektiğini söyledi. TEKEL işçilerinin bugün geleceklerinin ellerinden alınmak istendiğini belirten Temizkan, “karayollarının özelleştirilmesi ile ilgili kararda alındı. Yani bizlerde yarın onlar gibi olacağız. O yüzden birleşmek gerekiyor. Sendikaların kendi iç hesaplarının kapatıp ortak mücadele örgütlemesi gerekli” diye konuştu.
SALDIRILAR YOĞUN
“Türk-İş Başkanlar Kurulu’nda bir saat iş bırakma kararı çıkması bizim için umut ama yeterli de değil. Bir gün iş bıraksaydı bugün açısından daha anlamlı olacaktı. Sadece bir gün iş bırakmakta yeterli değil çünkü saldırılar çok, o yüzden planlı bir mücadelenin içine girmek lazım” diyen İşyeri temsilcisi Naci Göçer, TEKEL işçilerine yapılan saldırıyı işçi sınıfının kabullenmesinin mümkün olmadığını ifade etti.
Göçer, alınan kararın kamuoyunu tatmin etmiş olabileceğini nacak kendilerini tatmin etmediğini kaydetti.
İşçi sınıfına dönük saldırıların bu kadar yoğun olduğu bir dönemde alınan 1 saatlik iş bırakma kararının yeterli olmadığını belirten Yol-İş 1 No’lu Şube Başkanı Erdem Arcan, “Umarım bir saatlik iş bırakma kararı ve AKP binalarına yürünmesinin ardından taleplerimiz konusunda hükümet ciddi bir adım atmazsa Ankara’ya gitmek gerekiyor. İşçi sınıfı için ciddi bir fırsat doğmuştur. Çok iyi değerlendirmek gerekiyor. Birleşik mücadele örgütlenmeli. Cumhuriyet tarihi boyunca hiçbir hükümet bu kadar acımasızca saldırmamıştı. Ama bizimde yol haritalarımız var. 89 Bahar eylemleri gibi. O dönemde iktidarda olanların bugün partileri bile yok” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)
Meral Peker - Gökhan Durmuş
ÖNCEKİ HABER

Cerrahpaşa’da ortak ses

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa