25 Aralık 2009 00:00

Kürde siyaset yasak!

Diyarbakır özel yetkili cumhuriyet savcısının talimatıyla 8 ilde düzenlenen operasyona tepki gösteren binlerce kişi, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır il binası önünde toplandı.

Paylaş

Diyarbakır özel yetkili cumhuriyet savcısının talimatıyla 8 ilde düzenlenen operasyona tepki gösteren binlerce kişi, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır il binası önünde toplandı. Operasyona tepki gösteren Diyarbakırlılar, gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi. Burada bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, hükümeti sert bir dille eleştirdi. Kapıtılan DTP Milletvekili Gültan Kışanak da yapılan operasyonun ‘devlet terörü’ olduğunu söyledi. Aralarında belediye başkanları, Meclis üyeleri, Demokratik Toplum Kongresi yöneticileri ve BDP üyelerinin de bulunduğu 80 kişinin gözaltına alınması, Diyarbakır’da protesto edildi. BDP Diyarbakır il binası önünde toplanan binlerce kişi, belediye başkanları ve parti üyelerine yönelik operasyonu protesto etti. Protesto eylemine, başta DTP eski Eş Başkanı Emine Ayna olmak üzere, milletvekillerinin büyük bir kısmı katıldı.
MEŞE AĞACININ HANGİ DALI NERENİZE BATTI?
Yapılan operasyonda hükümetin sorumluluğu olduğunu belirten Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, yeni kurulan BDP’nin barış için bir şans olduğunu belirterek, “Demokratik siyasette ısrar etmek için belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz BDP’ye geçiş yaptı. Daha dün meşe ağacının dallarının bu ülke için umut olacağını belirttik. Öncelikle halkımın affına sığınıyorum, böyle bir üslubu kullanacağım. Buradan Başbakan’a ve kabinenin diğer üyelerine sormak istiyorum: Meşe ağacının hangi dalı nerenize battı sayın hükümet? Nerenize battı” diye sordu. Baydemir, hükümetin açılım paketi ile toplumu manipüle etmeye çalıştığını belirterek, yaşanan gözaltıların da tasfiye için yapıldığını söyledi.
GÖZALTILAR SERBEST BIRAKILSIN
“Tasfiye süreci bu şekilde devam ederse, çok açık ve net söylüyorum; gün gelecek elinizi uzatacağınız tek bir insan bulamayacaksınız” diyerek hükümete seslenen Baydemir, sağduyu çağrısı yaparak, “Biz cezaevinden, milletvekilliğimizin, belediye başkanlığımızın düşürülmesinden korkmuyoruz. Sadece ve sadece bir tek endişemiz var, o da 30 yıllık savaşın, çatışmanın deneyiminden hareketle bundan böyle bedeli çocuklarımıza, gençlerimize, annelere ödetmeme kaygımız, endişemiz var.
Başka bir endişemiz yok” dedi. BDP’lilerin gözaltına alınmasını sert bir üslupla eleştiren Baydemir, partide “şahin ve güvercin” ayrımı yapanları eleştirerek, “Kendi değerlerine ihanet eden tek bir Kürt politikacısını bulamayacaksınız. Kendi değerlerimize ihanet etmeyeceğiz. Şeyh Sait ihanete uğradı, Seyid Rıza ihanete uğradı. Ama ondan sonrakiler ihanete uğramayacaklar. Bu halk arkalarında, yanında durmaya devam edecek” şeklinde konuştu.
KÜRT HALKININ İRADESİ GÖZALTINDA
Milletvekili Gültan Kışanak ise yapılanı “devlet terörü” olarak nitelendirdi. Kışanak, Kürt halkının iradesinin gözaltına alındığını belirterek, “Bugün bir devlet terörü ile, bir hükümet terörü ile karşı karşıyayız. Bugün halkımızın özgür iradesi ile sandık başına gidip kullandığı iki buçuk milyon oy, devlet terörü ile gözaltına alınmıştır. Öncelikle Türkiye demokrasi güçlerine ve Türkiye kamuoyuna seslenmek istiyorum; eğer bir provokasyon arıyorsanız, bunu bugün bu belediye başkanlarımızı gözaltına alma emri verenlerde arayın. Eğer bir provokatör arıyorsanız, bunu Ankara’da arayın, başka bir yerde aramayın” dedi. Kışanak, duyarlı kamuoyuna çağrı yaparak, BDP’ye yönelik operasyonlara karşı demokratik tepkilerini ortaya koymalarını istedi. Öte yandan, gözaltıları kınamak için bugün saat 13.00’te Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde toplanılacağı duyuruldu.
(Diyarbakır/EVRENSEL)

İDDİANAMEDEKİ İDDİALAR

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan ve PKK’nin sivil oluşumu “Kürdistan Topluluklar Birliği/Türkiye Meclisi (KCK/TM) Yapılanması” yapıldığı gerekçesi ile nisan ayında başlayan operasyon sürüyor. Savcılığın 28 Mayıs’ta hazırladığı iddianemede, bazı belediye başkanlarının da yaptıkları faaliyetlerden dolayı örgüt tarafından yargılandıkları ve cezalandırıldıkları öne sürüldü. KCK sözleşmesi kapsamında KCK/TM yapısının “Demokratik Cumhuriyet” ile alakalı planlamalar yapıp, örgütün yapısını, resmi kurumlar içinde kurmak ve faaliyetlerini düzenlemek için “Özgür Belediyecilik” adı altında bir model çalışması yaptıkları da iddianamede yer alıyor. PKK’nin Avrupa Sorumlusu Sabri Ok’un, İ.U. için Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile telefonda görüştüğü ve İ.U’yu listeye yerleştirmesini istediği iddia edilmişti. İddianamede, PKK adına faaliyet yürüten KCK/TM üyelerinin sık sık örgütün Kandil’de bulunan kamplarına giderek toplantılara katıldığı, verilen talimatları ve gözlemlerini diğer TM üyelerine anlattıkları öne sürülüyor.

GÖZALTI FURYASI

Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında BDP’ye yönelik gözaltı furyası başlatıldı. Dün sabahın erken saatlerinde 11 ilde eş zamanlı olarak yapılan operasyonda 81 kişi gözaltında alındı. Operasyon Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Siirt, Hakkari, Tunceli, Batman, Şanlıurfa, Şırnak ve Van’da gerçekleşti.
Yapılan operasyonda gözaltına alınanlar şöyle: DEP eski Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Şimşek, Çınar Belediye Başkanı Ahmet Cengiz, kapatılan DTP’nin Diyarbakır İl Başkanı Fırat Anlı, İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey, Kayapınar Belediye Meclis Üyesi Bedriye Aydın, DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı, Sakine Karyen, Ramazan Dede, Dicle eski Belediye Başkanı Abdullah Akengin, Silvan eski Belediye Başkanı Fikret Kaya, kapatılan DTP’nin Sur İlçe Başkanı Ömer Güven, Adil Erkek, Avukat Servet Özen, siyasi yasaklı Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, siyasi yasaklı Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay, siyasi yasaklı Cizre Belediye Başkanı Aydın Budak, siyasi yasaklı Kızıltepe Belediye Başkanı Ferhan Türk, Batman eski Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, Viranşehir Belediye Başkanı Leyla Güven, Viranşehir eski Belediye Başkanı Emrullah Cin, Suruç Belediye Başkanı Ethem Şahin, Mehmet Beşaltı, Müslüm Caymaz, Mehmet Çağlayan, İbrahim Halil Göv, Abdulrezak İpek, MEYADER Van Şube Başkanı Ferzende Abi, Hacibekir Mahallesi Özgür Yurttaş Derneği Başkanı Tefik Say, kapatılan DTP’nin Van İl Saymanı Sıddık Gül, BDP Kadın Meclisi Üyesi Yıldız Tekin, Kerem Çağlı, Ahmet Makas, Sabriye Duman, Ramazan Özlü, Selim Çay, Cafer Koçak, Resul Edemen, Zihni Karakaya, DTP’nin Batman eski Merkez İlçe Yöneticisi Aydın Kılıç, DTP’nin Batman eski İl Yöneticisi İlyas Sağlam ile Veysi Gülseren, Kadın Meclisi çalışanı Gülizar Kal, GÖÇ-DER Batman Şube Yöneticisi Selamet Akyüz, Nesri Kılıç, Rıfat Başalak, Batman Belediye Meclis Üyesi Şirin Bağlı, kapatılan DTP Ankara İl Başkanı ve Tunceli eski Belediye Başkanı Abdil. İHD Diyarbakır Şubesi’nde operasyon kapmasında arama yapıldı. Van’da gözaltına alınan 12 kişiden Ahmet Makas’ın Diyarbakır’a götürüleceği öğrenilirken, 11 kişinin de Van Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğu belirtildi. Öte yandan, savcılığın gözaltına alınanları 24 saat avukatları ile görüştürmeme kararı aldığı belirtildi.

DTP’YE DE HAZIMSIZLIK OPERASYONU YAPILMIŞTI
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 14 Nisan’da DTP’ye yönelik operasyon başlatıldı. 13 ilde eş zamanlı olarak yapılan operasyonun gerekçesi ise DTP’lilerin KCK adına faaliyet yürüttükleri iddiası oldu.
Özel yetkili 5 savcı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında DTP’lilerin PKK’nin Türkiye genelinde eylemler planlayıp yönlendirmek için 2 yıl önce “Türkiye Koordinasyon Birimi” adı altında 8 kişiden oluşan bir grup oluşturduğunu iddia eden Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, grubun yaklaşık 2 yıldır mahkeme kararıyla teknik takibe alındığı, banka hesaplarındaki hareketin kontrol edildiği belirtildi. Başsavcılık, söz konusu 8 kişinin, PKK adına tüm kentlerdeki eylemleri planladıklarını, eylemleri yönlendirdiklerini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’a gelişini protesto etmek amacıyla kepenk kapatma eylemini de organize ettiklerini öne sürmüştü. Nisan ayında DTP’ye yönelik Türkiye genelinde yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 256 kişiden 83’ü tutuklanarak cezaevine gönderildi. Diyarbakır’da 51 DTP’li tutuklandı. DTP Eş Başkan Yardımcısı Bayram Altun, DTP Eş Başkan Yardımcısı Kamuran Yüksek, DTP PM Üyesi Selma Irmak’ın da aralarında bulunduğu 51 kişi tutuklanarak, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne konuldular. (DİYARBAKIR)

HER YERDE GÖZALTI
Birçok ilde de DTP’nin kapatılmasını protesto etmek istedikleri ve Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarını proteste ettikleri gerekçesiyle çok sayıda kişi gözaltında alındı. Ağrı’nın Diyadin ilçesinde 6 kişi gözaltına alındı. Bitlis’in Tatvan, Güroymak, Hizan ve Ahlat ilçelerinde eş zamanlı olarak yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 19 kişiden 3’ü, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Aydın Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi polisleri, Telli Dede Tepesi Mahallesi’nde evlere baskın düzenledi. Baskınlarda 2’si öğrenci 25 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Şırnak’ın Uludere ilçesi ile Şenoba (Gundikê Melê) beldesinde düzenlenen ev baskınlarında da 18 kişi gözaltına alındı.
ÖNCEKİ HABER

BDP operasyonuna Bölge illerinden tepki

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa