25 Aralık 2009 00:00

BDP operasyonuna Bölge illerinden tepki

BDP’ye yönelik operasyona Bölge illerinde tepki geldi. Van, Siirt, Batman, Kızıltepe ve Viranşehir’de yapılan yürüyüş ve açıklamalar ile olay kınandı.

Paylaş

BDP’ye yönelik operasyona Bölge illerinde tepki geldi. Van, Siirt, Batman, Kızıltepe ve Viranşehir’de yapılan yürüyüş ve açıklamalar ile olay kınandı.
BDP Van il binası önünde bir araya gelen ve aralarında BDP merkez yöneticileri ile Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın da bulunduğu yüzlerce kişi, Sanat Sokağı’na yürüdü. BDP Van İl Başkanı Mühittin Aksin, AKP’nin proje olarak sunmaya çalıştığı “sözde barış ve demokrasi” adımlarının, Kürt halkı tarafından nasıl bir adım olduğunun bilindiğini söyledi.
BELEDİYE ÖNÜNDE EYLEM
Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak’ın sabahın erken saatlerinde evinin kapısının kırılıp gözaltına alınmasına tepki gösteren yüzlerce kişi, belediyenin önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya BDP il yöneticileri, belediye ve il genel meclisi üyeleri, SES, Eğitim Sen, İHD, SÖDER, TUHAD DER, Tüm Bel-Sen, BES, DİSK/Genel-İş, MKM, SİYDER, Yapı-Yol Sen, Haber-Sen, Barış Anneleri İnisiyatifi temsilcileri, belediye personeli ve mahalle muhtarları katıldı. Belediye bahçesinde yapılan açıklamayı okuyan Belediye Başkan Yardımcısı Seyfettin Aydın, AKP Hükümeti’ni eleştirdi. BDP Batman İl Örgütü, il binası önünde basın açıklaması yaptı. BDP Batman İl Başkanı Mehmetşah Kaygusuz, “Kürt sorununu demokratik yollarla çözme imkanı varken, derhal bu operasyonlara son verilerek gözaltına alınanlar, tutuklananlar serbest bırakılsın” dedi. Mardin’in Kızıltepe Belediyesi önünde yapılan açıklamaya, kitle örgütü temsilcileri ve belediye meclis üyeleri de katıldı. Belediye önünde açıklama yapan Kızıltepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Şerife Alp, gözaltıları kınayarak, Belediye Başkanı Ferhan Türk ve belediye meclis üyeleri serbest bırakılana kadar eylemlerine devam edeceklerini söyledi. Şanlıurfa Viranşehir ilçesinde BDP ilçe örgütünde bir araya gelen yüzlerce kişi de protesto gösterisi yaptı. Şırnak’ın Cizre İlçe Belediye Başkanı Aydın Budak’ın gözaltına alınmasını protesto eden dershane öğrencileri, belediyeye destek ziyaretinde bulundular.
(HABER MERKEZİ)

Gözaltılara itiraz edildi

BDP’lilerin gözaltına alınmasını itiraz edildi. Konuya ilişkin Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama yapan Diyarbakır Baro Başkanı M. Emin Aktar, kaçma şüphesi olmayan, bugüne kadar savcılık makamının davetlerine icabet eden ve soruşturmanın devam ettiğini bilmelerine rağmen ikametlerini terk etmeyen müvekkillerinin bütün Türkiye’de aynı anda gözaltına alınmalarının hukuk ve adalet ile izah etmenin mümkün olmadığını söyledi.
HUHUK İŞLEMİYOR
Hukuk dışı uygulamalara karşı bugün itibariyle itirazlarını sunduklarını dile getiren Aktar, “İsteğimiz müvekkillerimizin ve meslektaşlarımızın gözaltı işlemine biran önce son verilmesidir. Ayrıca daha önce de ifade ettiğimiz gibi hukukun siyasete araç edilmemesi ve bu konuda tüm kurumların dikkatine bir kez daha sunuyoruz.”
BDP’li belediye başkanları ve siyasetçilere yönelik operasyona tepki gösteren Diyarbakır Barosu Başkanı Mehmet Emin Aktar, gözaltına alınan meslektaşlarının ve müvekkilleri olan siyasetçilerin serbest bırakılmasını istedi.
(DİYARBAKIR)
ÖNCEKİ HABER

Zaman geçti anlayış değişmedi

SONRAKİ HABER

Rasim Ozan Kütahyalı, Beyaz TV'ye geri döndü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa