25 Aralık 2009 00:00

TÜZEL: AMAÇ SİNDİRME VE TASFİYE

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Levent Tüzel, BDP’ye yönelik operasyona ilişkin yaptığı açıklamada, “Kürt halkının meşru ve seçilmiş temsilcilerine baskılara son verilmelidir” dedi.

Paylaş

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Levent Tüzel, BDP’ye yönelik operasyona ilişkin yaptığı açıklamada, “Kürt halkının meşru ve seçilmiş temsilcilerine baskılara son verilmelidir” dedi.
“Aralarında seçilmiş belediye başkanlarının da bulunduğu son gözaltılar devletin ‘demokratikleşmenin’ yolunu Kürtlerin sesini kısmaktan geçirmeye bağladığını gösteriyor” diyen Tüzel, “Yine bildik şekilde terörle bağlantılar arayarak Kürt siyasiler ve temsilci kişiler devletin sindirme ve tasfiye kararının hedefindeler. Devlet çözüm için muhatap alması gereken güçleri muhatap olmaktan çıkartmak, barış ve çözüm isteyen demokrasi güçlerinin Kürt yığınlarla olan bağlarını kopartmak için siyasi operasyonlara devam ediyor” ifadelerini kullandı.
“Açılım dedikleri devlet projesi yürüyor” diyen Tüzel, belediye başkanları, eski milletvekilleri, insan hakları savunucuları gibi Kürtlerin demokrasi ve eşit haklar mücadelesinin bilinen, tanınan isimlerini terörist ilan ederek devletin bildiğini okumaya devam etmesinin, Kürtlerin direnç ve halkçı çözüm iradesini kırmayı amaçladığını dile getirdi. “Böyle olduğunda Kürtler kime güvenecektir? Dün Meclis’te olmalarını demokrasi için hayırlı ve gerekli gördüğünü söyleyen her türden devlet sözcüsü ve yetkilisi, daha çok yeni katılımlarla siyasette yerini alan BDP’ye bu muameleyi nasıl açıklayacaklardır” sorularını soran Tüzel, “Herhalde hep yaptıkları gibi siyasi iktidarın istediğinde düğmesine bastığı hukuk ve mahkemeye topu atacaklardır” dedi. Geçtiğimiz günlerde yapılan ‘üçlü mekanizma’ toplantısını hatırlatan Tüzel, “Üçlü görüşme sonrası terörü ezmek ve tasfiye etmekten başka şey söylemeyen ve adeta kapalı kutu gibi davranan içişleri bakanı, bu operasyonun habercisi olmuştur” dedi. Tüzel, “Bu saldırılar bir kez daha göstermiştir ki, Kürtlerin kendi güçleri ve mücadelelerine güvenmekten başka yolları yoktur. Dün olduğu gibi Türkiye’nin gerçek demokrasi ve barış güçleri, Kürtlerin eşit haklar, özgürlükler mücadelesinin samimi destekçisi olacaktır” dedi.

Türk: Baskılar devam ediyor

Kapatılan DTP’nin yasaklı Eş Başkanı Ahmet Türk, BDP’ye yönelik operasyona tepki göstererek, gözaltına alınan kişilerin demokratik siyasetin içinde yer aldığını belirtti. Kapatılan DTP’nin milletvekileri de operasyona tepki gösterdi.
BDP’ye yönelik 8 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonun ardından milletvekilleri ile birlikte BDP Genel Merkezi’ne gelen Ahmet Türk, BDP Genel Başkanı Demir Çelik ile görüştü. Genel merkez binasına gelişinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ahmet Türk, “Ben de sabah televizyonlardan izledim. BDP’nin üyelerine ilişkin baskı devam ediyor. Bunlar demokratik siyasetin içindeki insanlardır” dedi. Kapatılan DTP’nin Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, operasyonu, “25 yıldır yapılan ezberle bu sorun çözülmez. Ne olursa olsun yeni açılan bir partinin hemen ertesi gün böyle bir operasyona uğraması anlaşılır değil. Sınır ötesi ve ülke içindeki operasyonların devamıdır bu” dedi.
Muş Milletvekili Nuri Yaman ise operasyonun demokratik siyasete yönelik yapıldığını ifade ederek, “Dağdan insinler düz ovada siyaset yapsınlar deniliyor. İşte siyasete girenlerin, seçilmişlerin, parlamenterlerin, belediye başkanlarının durumları” dedi. Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis ise operasyonla açılımın samimiyetsizliğinin görüldüğünü belirterek, “Bugüne kadar yapılan tasfiye planının devamıdır” dedi. Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal ise operasyonun bugünlerde yapılmasının rastlantı olmadığını belirterek, “Gündemi değiştirici bir operasyon. Kürt sorununun barışçıl, demokratik çözümünü erteleyici, açılımı sekteye uğratıcı, kaygı verici bir operasyon. Halkın iradesi gözaltına alınıyor” dedi.

İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİ TEPKİLİ
Operasyonda İHD Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erbey’in de gözaltına alınmasına insan hakları kuruluşları tepki gösterdi.
İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan: Erbey’ingözaltına alınması, hukuk skandalıdır. Bu devlet politikasının özel savcılar eliyle yürütülmesidir.
Türkiye İnsan Hakları Vakfı Genel Sekreteri Metin Bakkalcı: Bu operasyon gayriahlakidir. Muharrem Erbey de alındı. Herkesi duyarlı ve sorumlu olmaya çağırıyoruz
MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal: Normalleşmeye gidildiğini düşündüğümüz sırada bunun olması kaygı vericidir.
İnsan Hakları Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Alataş: Bir taraftan demokratik sürece katılım isteniyor. Bir taraftan da belediye başkanları, insan hakları temsilcileri gözaltına alınıyor. Bu çok çelişkili bir durumdur.

BDP grup kuruyor

DTP’nin kapatılmasının ardından bağımsız kalan 19 milletvekili, İstanbul Milletvekili Ufuk Uras’ın da katılımı ile BDP Meclis Grubu’nu oluşturuyor. BDP Genel Başkanı Demir Çelik, milletvekillerinin BDP’ye geçtiğini, Uras’ın da katılımı ile 20 kişilik grup oluşturduklarını belirterek, milletvekillerinin bugün dilekçelerini Meclis Başkanlığı’na vermeleri ile grubun resmen kurulacağını söyledi.
ÖNCEKİ HABER

Arınç: Genelkurmay’ın açıklaması yetersiz

SONRAKİ HABER

Omar ve Tlaib, kongre üyelerine Filistin'e gitme çağrısı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa