25 Aralık 2009 00:00

Ne ilkti ne de son oldu

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin çağrısıyla Ankara Adliyesi önünde toplanan Aleviler, emek ve demokrasi güçleri, Maraş katliamı ve bütün katliamları kınadılar.

Paylaş

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin çağrısıyla Ankara Adliyesi önünde toplanan Aleviler, emek ve demokrasi güçleri, Maraş katliamı ve bütün katliamları kınadılar. Eyleme, aralarında Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ile Sivas katliamında yaşamlarını yitirenlerin anne-baba ve yakınlarının da bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.
‘KATLİAMLARIN HESABI VERİLSİN’
Maraş katliamında Alevilerin kapılarına konan kırmızı çarpı işareti temsilen, üzerinde kırmızı çarpı işareti bulunan beyaz önlük giyen Aleviler, attıkları sloganlarla katliamları ve sorumlularını kınadılar.
Burada konuşan ABF Genel Başkanı Ali Balkız, sözlerine İsmet Özel’i kınayarak başladı. Özel’in Habertürk’te Alevilere hakaret ettiğini belirterek, “müsvedde” diyen Balkız, Sivas Madımak katliamının sıcak döneminden de yakından tanıdıkları Özel’i kınadı.
Maraş katliamının 31. yılı olduğuna dikkat çeken Balkız, “Gerek Sivas Madımak katliamının, gerekse Maraş katliamının devletin bir yerlerinde, birileri tarafından kurgulandığını, sahnelendiğini yıllardan beri söyleriz” dedi. Bu söylemlerini, Bülent Ecevit’in ölümünden sonra çekmecesinden çıkan bilgi notlarının doğruladığını ve “MİT’in içindeki MHP kanadının planladığının” yazıldığını hatırlatan Balkız, Maraş katliamının bir numaralı sanığı Ökkeş Şendiller’in (Kenger) milletvekili yapıldığı gibi, Alevi çalıştayına da davet edilmesinin “neyin nesi” olduğunu sordu.
‘16 YILDIR KAYIP!’
Madımak katliamının sanığı Erçakmak’ın ilk baştan beri kayıp olduğuna da dikkat çeken Balkız, sanıkların korunduğunu, kimisinin belediyede çalıştırıldığını, kimisinin evlenip çoluk çocuk sahibi olduğunu, kimisinin emekli maaşı almaya devam ettiğini söyledi. Erçakmak hakkında 16 yıl sonra tutuklama kararı verilebildiğini de belirten Balkız, katliamlarda devletin rolüne dikkat çekti.
“Karanlıkta kalmış ne varsa aydınlatacağım” iddiasındaki AKP Hükümeti’ne, Maraş katliamı davasını mahzenlerden çıkarıp savcıların önüne koyması çağrısı yapan Balkız, gerçek katiller, sorumlular yargılanmadan adaletin tecelli etmeyeceğini de söyledi. Balkız, Maraş katliamı aydınlatılmadığı için arkasından diğer katliamların da yaşandığını söyledi.
Daha sonra Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, Çorum’da, Dersim’de, Sivas’ta, Maraş’ta yapılan katliamların Türkiye tarihinde bir kara leke olarak durduğunu söyledi. Kılıç, katliamların aydınlatılmasını ve hesaplarının verilmesini istedi.
İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan da, aradan 31 yıl geçmesine rağmen halen cezasızlık politikasının devam ettiğine dikkat çekti. Devletin demokratikleşmesi için öncelikle kendi geçmişi ile yüzleşmesi gerektiğine işaret eden Türkdoğan, bu yapılmadıkça ülkenin demokratikleşemeyeceğinin altını çizdi. (Ankara/EVRENSEL)

ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULACAK
İSTANBUL’da Taksim Tramvay Durağı’nda bir araya gelen Pir Sultan Abdal Derneği üyeleri de Maraş katliamını kınadı. ‘Maraş ne ilk ne son katliamdı’ pankartı arkasında toplanan kitle, katliamın sorumlularının bulunmasını istedi. Açıklamayı yapan Pir Sultan Abdal Derneği Kültür Sanat Sekreteri Servet Demir, Alevilere yönelik ret, imha ve inkar politikası olduğuna dikkat çekerek, çok kültürlü, çok kimlikli Türkiye toplumunu yok edip, tekçi bir zihniyet yaratmaya çalıştıklarını söyledi.
Maraş katliamını planlayan güçlerin düzmece bir dava ve hukuk yöntemi ile serbest bıraktırıldıklarına dikkat çeken Demir, ‘Maraş Katlimı Gerçeğini Araştırma ve Adalet Komisyonu’ kuracaklarını da sözlerine ekledi. (İstanbul/EVRENSEL)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

ÇÜ öğrencileri rektörden yanıt bekliyor

SONRAKİ HABER

ÖZGÜRCE

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...