25 Aralık 2009 05:00

ÇÜ öğrencileri rektörden yanıt bekliyor

ÇUKUROVA Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğrencileri, formasyon eylemi sırasında polise “Derhal dağıtın bunları” diyen Rektör Alper Akınoğlu’na tepki gösterdiler.

Paylaş

ÇUKUROVA Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğrencileri, formasyon eylemi sırasında polise “Derhal dağıtın bunları” diyen Rektör Alper Akınoğlu’na tepki gösterdiler. Rektörlüğün sorunlarına çözüm bulması ve kendilerini dinlemesi gerektiğini söyleyen öğrenciler, polisin kendilerini dağıtması için rektörlüğün talimat vermesini hayretle karşıladıklarını söylediler.
Öğrenciler, sorunlarını iletmek için ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu ile görüşmek istemişlerdi. Rektör Akınoğlu, öğrencilerin görüşme talebini reddettiği gibi polislere “Dağıtın bunları” demişti.
Rektör Akınoğlu ise yaptığı açıklamada, polise öğrencileri dağıtması yönünde herhangi bir yönlendirmede bulunmadığını iddia ederek, tersine, kampüse polisin gelmesini de istemediğini savundu.
RANDEVU TALEBİMİZE YANIT VERMELİ
Abidin Gülar (Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 2. sınıf öğrencisi): Fen-edebiyat fakültesinde formasyonla ilgili sorunlarımız var. Öğrenci temsilcisi arkadaşlarımız rektörden randevu talep ettiler. Ama talebimiz yanıtsız kaldı. Formasyon sorunundan kaynaklı ağırlıklı olarak 3. ve 4. sınıftan arkadaşlarımızın katıldığı bir eylem gerçekleştirdik. Eğitim süresi içerisinde bize formasyon dersleri verilmesini talep ediyoruz. Hocalarımız bu konuda bizi destekliyor, eğitim müfredatı bu konuda değişir ve düzenlerse seve seve derslere gireriz diyorlar. Yaptığımız eylemle sesimizi az da olsa rektöre duyurduğumuzu düşünüyorum. Rektörün bizim mağduriyetimizin giderilmesi için adım atmasını ve randevularımıza cevap vermesini istiyoruz.
MAĞDURUZ
Mehmet Durdu Çatlak (Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 2. sınıf öğrencisi): Formasyon konusunda gerçekten mağdur ediliyoruz. Rektörün bu konuda adım atmasını bekliyoruz. Rektörlüğün önünde toplandığımızda polisin baskısıyla bazı arkadaşlarımız eylemden ayrıldı. Rektörün tavrını kınıyoruz. Rektör formasyon konusuna olumlu veya olumsuz bir açıklama yapmak zorundadır.
NE BİLİM ÜRETEBİLİYORUZ, NE DE...
Deniz Bilgin (Biyoloji Bölümü 2. sınıf öğrencisi): Üniversitelerde ne bilim üretebiliyoruz ne de geleceğe dair ümit besleyebiliyoruz. Dört üniversitede formasyon verilirken neden Çukurova Üniversitesi’nde bu hak bizlere tanınmıyor? Biz bu talebimizi dile getirdiğimizde baskıyla karşılaşıyoruz. Üniversitemiz kışlaya dönmüş durumda. Formasyon için yaptığımız çalışmalar önce engellendi. İmza toplamamıza “yasak” denilerek müsaade edilmedi. (Adana/EVRENSEL)
Engin Sofu
ÖNCEKİ HABER

‘Sen kadınsın git evinde otur’

SONRAKİ HABER

2004’te 23 çeyrek altın alınan memur maaşı şimdi 9 çeyrek ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa