25 Aralık 2009 00:00

SGK vatandaşa verimlilik sergilesin

TÜM Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in, eczanelerle sözleşme feshini “etkin ve verimli ...

Paylaş

TÜM Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in, eczanelerle sözleşme feshini “etkin ve verimli eczanelerle çalışma isteği” şeklindeki gerekçeyle açıklamasına tepki gösterdi. Saydan ayrıca, bakanın “SGK’nın etkin ve verimli çalıştığı” yönündeki açıklamalarının da gerçeği yansıtmadığını belirtti.
Saydan yaptığı açıklamada, eczaneler ve eczacılar olarak, etkin ve verimli bir SGK ile çalışmak istediklerini vurgulayarak, “SGK sözde değil, icraatlarında vatandaşlarına ve eczacılara etkinlik ve verimlilik sergilesin” dedi.
Eczane eczacılarının amacının sadece vatandaşlara ilaç satmak olmadığını belirten Saydan, “Eczacılar vatandaşa ilaç ve sağlık hizmeti vermek istiyor. SGK, tek alıcı olduğunu söylüyor ama unutulmasın, ilaç hizmetini veren yegane kişiler bizleriz ve bu görevi yapabilmek adına mücadele veriyoruz. Asıl SGK, etkin çalışmalı ama etkinliği, eczacıları ezmek olmamalıdır” şeklinde konuştu.
SGK’nın, “kurumlarının teknolojik imkanlarının tüm eczacılara sadece tek bir tuşla ulaşabilir düzeyde olduğu, vatandaşların sağlık hizmetlerini aksatmamak ve eczacıların mağduriyetlerini engellemek için gereken tüm tedbirleri aldıkları” yönünde açıklamasına da tepki gösteren Saydan, “SGK’nın o tek tuşunun hiç çalışmadığını hatırlatarak, düzgün ve kesintisiz çalışan bir provizyon sistemi istiyoruz. SGK’ya ait olan kamu kurum ıskontolarını taşımak istemiyoruz. Ülkede ilacın tek fiyatı olsun diyoruz. SGK’ya yapılan ıskontolardan zarar etmek istemiyoruz. Bu ıskontoları kurum kendisi etkin bir şekilde tahsil etsin, eczacıları aracı olarak kullanmasın istiyoruz. Ödeme süresi 60 gün olarak belirtildiği halde şimdiye kadar zamanında ödeme yapmayan, fatura bedellerimizi zamanında ödemeden bankalarda bekleterek bizim paramız üzerinden komisyon alan, örgütlenme hakkımızı elimizden almaya çalışan SGK istemiyoruz. Kurumun görevi, kendisine hizmet verenlerin örgütlenmelerine karışmak olmamalıdır. Kurum asli görevine dönmelidir” dedi. (ANKARA)

SGK, 24 BİN ECZANEYE ‘TEK TEK SÖZLEŞME’ İHBARNAMESİ GÖNDERDİ

Türk Eczacıları Birliği ile ilaç alım sözleşmesini fesih eden Sosyal Güvenlik Kurumu, 24 bin eczaneye tek tek sözleşme ihbarnamesi gönderdi. Posta yoluyla eczacılara ulaşan ihbarnamede TEB ile iptal edilen sözleşmenin 1 ay sonra biteceği belirtildi. Eczanelere, “Ancak sözleşmeniz, fesih bildiriminin tarafınıza ulaştığı tarihten itibaren bir ay sonra sona ereceğinden bu tarihe kadar kurumumuzla yeni sözleşme imzalamanız durumunda eczane provizyon ekranınız kapatılmayacaktır” denildi. Her eczaneye posta yoluyla ulaşan ihbarnameler yeni bir sözleşmenin tarihini belirleyecek.
TEB: ECZACILAR TEK TEK SÖZLEŞME YAPMAYACAK
Türk Eczacıları Birliği ise 24 bin eczaneden tek tek sözleşme yapılmayacağına dönük imzalı dilekçeleri topluyor. Şu ana kadar eczanelerin yüzde 95’nin dilekçeyi ulaştırdığını vurguladı. Dilekçeler tamamlandığında tek tek sözleşme yapılamayacağına yönelik talepler Çalışma Bakanlığı’na bırakılacak.
ÖNCEKİ HABER

Hükümet süreci yönetemedi

SONRAKİ HABER

AA "Öcalan'dan HDP'ye tarafsızlık çağrısı" dedi, HDP'li Ziya Pir yalanladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa