25 Aralık 2009 00:00

Hükümet süreci yönetemedi

SAĞLIK Bakanlığının bundan sonra domuz gribinden ölenlerin sayısının açıklanmayacağını duyurmasına sağlık meslek örgütü ve sendikalardan tepki geldi.

Paylaş

SAĞLIK Bakanlığının bundan sonra domuz gribinden ölenlerin sayısının açıklanmayacağını duyurmasına sağlık meslek örgütü ve sendikalardan tepki geldi. TTB Genel Başkanı Gencay Gürsoy, sağlık alanında saydamlığın önemli olduğunu vurgularken, SES Genel Sekreteri Kemal Yılmaz ise hükümetin ölüm vakalarını halktan gizlemeye çalıştığını belirterek, “Hükümet bu şekilde bu süreci yönetemediğini gizlemek istiyor” dedi.
Sağlık Bakanlığı, periyodik olarak her hafta domuz gribinden kaynaklanan ölümlerin sayısını bildirmenin halk sağlığı, alınması gereken önlemler ve buna karşı yürütülen mücadele açısından bir faydası olmadığı gerekçesiyle açıklamayacağını duyurdu. Alınan karar tepki gösteren sağlık meslek örgütleri ve sendika temsilcileri, süreciğin doğru yönetilemediği için böylesi bir yönetme başvurulduğunu savunuyor. Hükümetin kamuoyuna ambargo koymak istediğini belirten TTB Genel Başkanı Gençay Gürsoy, başvurulan yolun yanlış olduğunu söyledi. Gürsoy, “Panik yaratmasın diye bu yola başvuruyorlarsa bunun yanlış olduğunu geçmişteki deneyimlerimizden biliyoruz. Çünkü böyle durumlarda fısıltı gazetesi daha büyük paniklere yol açabiliyor. Her şeyden önce sağlıkta saydamlık en önemli şeydir. Resmi kanallardan bilgi akışı doğru yönlendirildiği taktirde bu aşı kampanyası için iyi olacağı için böyle bir ambargonun doğru olmadığını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
‘ÖLÜMLER ARTACAK FAKAT ÇOK BÜYÜK ORANDA OLMAYACAK’
Domuz gribinden yaşanan ölümlerin açıklanmasının aşının önemi konusunda halkı bilgilendirdiğine dikkat çeken TTB Pandemi İzleme Kurulu üyesi ve Marmara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr Önder Ergönül, bu güne kadar izlenen yöntemin doğru olduğunu ancak alınan açıklamama kararının yanlış ve anlamsız olduğunu belirtti. Ergönül, “Önceden bu rakamları açıklıyorlardı bu doğru olanıydı fakat daha sonra bundan vazgeçmelerini anlamıyorum. Bu rakamlar halkta aşının önemi konusunda bir bilgi oluyordu. Zaten gribin daha fazla görüldüğü bir evreye girdik. Tabi ki ölümler artacaktır ama bu artış çok büyük bir oranda olmayacaktır. Zaten yaşanan ölümlerde dünyadaki vakalarla paralel olarak gelişmektedir” dedi.
‘SAĞLIK BAKANLIĞI’NA GÜVENİLMEDİĞİ ORTAYA ÇIKMIŞTIR’
Hükümetin ölüm vakalarını haltan gizlemeye çalıştığını vurgulayan SES Genel Sekreteri Kemal Yılmaz ise hükümete “Kimden neyi kaçıracaksınız?” diye sordu. Daha öncede ölümlerin duyurulmayacağının belirtildiğini ancak açıklamaya devam edildiğini hatırlatan Yılmaz, “Bunun hastalığın ilerlemesini durdurmakla bir alakası yok. Zaten domuz gribi vakası Sağlık Bakanlığı’na kimsenin güvenmediğini ortaya çıkarmıştır. Başbakan ile Sağlık Bakanı’nın çelişkili söylemleri hastalığa yakalanan insanların zorda kalmasına neden olmuştur. Hükümet bütün bunların üstüne birde ölüm vakalarını saklayarak bu süreci yönetemediğini gizlemeye çalışıyor. Zaten insanlar ölümlerin yoğun olduğunu biliyor” diye kaydetti. (Ankara/DİHA)
Alper Atalay
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bir eylem planı hazırlanmalı

SONRAKİ HABER

İzmir ve Adana'da hukuk örgütleri Pakistanlı meslektaşlarını unutmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa