13 Mart 2011 13:08

Kürtlere statü verilmezse KCK devreye girer

PKK Lideri Abdullah Öcalan avukatlarıyla yaptığı görüşmede, “Kürtlerin statülerine dönük bir gelişme sağlanmazsa, Kürtlerin hakları anayasal güvenceye alınmazsa, artık Kürtlerle ilgili tamamen KCK sistemi devreye girer” dedi.Öcalan’ın avukatlarıyla yaptığı görüşme Fırat Haber Ajansı (ANF) tar

Kürtlere statü verilmezse KCK devreye girer

Paylaş

PKK Lideri Abdullah Öcalan avukatlarıyla yaptığı görüşmede, “Kürtlerin statülerine dönük bir gelişme sağlanmazsa, Kürtlerin hakları anayasal güvenceye alınmazsa, artık Kürtlerle ilgili tamamen KCK sistemi devreye girer” dedi.
Öcalan’ın avukatlarıyla yaptığı görüşme Fırat Haber Ajansı (ANF) tarafından haberleştirildi.

Son günlerde televizyonlarda aleyhinde yapılan konuşmalara değinen Öcalan, “Açıkça söylüyorum, bizim öyle kimseyi ölümle tehdit ettiğimiz yok” dedi.

Kürtlere karşı hukuk kırımı yapıldığını belirten Öcalan , 1993-94’te Tansu Çiller döneminde Kürtlere dönük kirli politikalarına alet olan Kürt sözcülerin olduğunu söyledi. Aynı durumunda Recep Tayyip Erdoğan döneminde yaşandığını söyleyen Öcalan, bu kez hukukun kullanıldığı söyledi.

ŞİVANLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Şıvan Perwerle ilgili de Öcalan şunları dile getirdi: “Şıvan’ın Arınç’la görüşmesinin benim açımdan hiçbir sakıncası yoktur, istediği kişiyle görüşebilir, görüşmesin demiyorum. Ama öyle kişisel çıkar için değil. Kürtler için görüşsün. Kürtlerin hakları için ne diyor, çözümleri nelerdir bunları görüşsün. Peki Arınç’la görüşüyorsun ama ne yapıyorsun? Kürt sorununun çözümü için bir plan, bir proje mi sunuyorsun? Kürtler adına müzakere mi yapıyorsun? Hangi güvenceleri alıyorsun? Aleyhimize konuşan yazarların var mı Kürt sorununa ilişkin bir projeleri, çözümleri? Kemal Burkay’ın bir projesi mi var, Kürtler adına devletle müzakere mi ediyor? Var mı böyle bir durumu? Varsa böyle bir durumun, varsa bir projen ve devletle müzakere edebiliyorsan, Kürtler adına seni ciddiye alıp müzakere ediyorlarsa o zaman sen bizi temsil et, biz sana uyalım.”  

Mart ayı içerisinde yapacağı değerlendirmelere ilişkinde Öcalan, “Kürtlerin statülerine dönük bir gelişme sağlanmazsa, Kürtlerin hakları anayasal güvenceye alınmazsa, artık Kürtlerle ilgili tamamen KCK sistemi devreye girer. Bundan sonra varlığını koruma ve özgürlüklerini sağlama mücadelesi olur. Kürtlerin durumuyla ilgili tüm boyutları hayata geçirir. Eğitim, sağlık da sosyal boyuta girer. KCK bugüne kadar siyasi boyuta ağırlık verdi. Bundan sonra bu yedi boyutu birlikte ele alır. Zaten Murat Karayılan’ın açıklaması da o yönde, topyekün direniş geliştireceklerini belirtiyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Van’da TOKİ’ye suç duyurusu

SONRAKİ HABER

Çavuşoğlu: ABD'de FETÖ tutuklamaları başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa