25 Aralık 2009 00:00

Guantanamo kapanmıyor

ABD Başkanı Barack Obama’nın, Guantanamo Cezaevi’nin Ocak 2010’da kapanmasına ilişkin vaatlerine rağmen, bu vaadin 2011’den önce gerçekleşmesi zor görünüyor.

Paylaş

ABD Başkanı Barack Obama’nın, Guantanamo Cezaevi’nin Ocak 2010’da kapanmasına ilişkin vaatlerine rağmen, bu vaadin 2011’den önce gerçekleşmesi zor görünüyor. ABD hükümetinin Illinois eyaletindeki hapishaneyi satın alıp yeniden düzenleme sürecinin aylar süreceği, dolayısıyla da Guantanamo’nun kapatılması işleminin 2011’e kadar uzayabileceği bildirildi.
ABD Senatosu’nda Cumhuriyetçilerin Sözcüsü Mitch McConnell, partisinin, federal hükümetin Illinois eyaletindeki Thomson Cezaevi’ni satın alması için ayrılacak bütçeyi engelleme yolunda erteleme taktiklerini kullanacağını ve bu konuda Demokratlardan da destek bulmayı beklediklerini söyledi.
Kongre’nin bazı önde gelen Demokrat üyeleriyse hapishaneye ayrılacak paraya partililerin muhalefet edip etmeyeceğini söylemek için henüz erken olduğunu aktardı. Demokrat Senatör Jim Webb, daha önce, uluslararası terörizmle suçlanan zanlıların düşman savaşçı olarak değerlendirilmesi gerektiğini, bu kişilerin ABD mahkemelerinde yargılanamayacaklarını, ABD cezaevlerinde tutulamayacaklarını belirtmişti.
OBAMA VAZGEÇMEMİŞ!
Ancak, Beyaz Saray Sözcüsü Ben LaBolt, Associated Press ajansına verdiği demeçte, Obama’nın Guantanamo’daki cezaevinin kapatılması vaadine halen bağlı olduğunu, son haftalarda bu konuda ilerlemeler kaydedildiğini iddia ederek, Guantanamo’daki tutsak sayısının 2002’ye oranla azaldığına dikkat çekti. LaBolt, Thomson Cezaevi’nin satın alınıp yeniden düzenlenmesi için gerekli fonların temini konusunda Kongre ile çalıştıklarını ifade etti.
ABD Başkanı Obama, Guantanamo’nun kapatılması konusunda 22 Ocak 2010 tarihini vermişti. Bu tarih gerçekçi bulunmasa da, Obama, Guantanamo’daki tutsakların transfer edilmesi planlanan Illinois’deki yüksek güvenlikli Thomson Cezaevi’nin federal hükümet tarafından satın alınması girişimlerinin hızlandırılması talimatını vermişti.
‘KAPATMAK ZOR’ DEMİŞTİ
ABD Başkanı Barack Obama, Asya turu sırasında bazı ABD televizyonlarına verdiği mülakatlarda, Guantanamo Cezaevi’ni söz verdiği tarihte kapatamayacağını kabul etmişti. Obama, Guantanamo’nun kapatılması için belirlenen takvimin sarktığını söylemişti. Bu durumun kendisinde hayal kırıklığı yaratmadığını kaydeden Obama, Guantanamo Üssü’nün kapatılmasının zor olacağını bildiğini belirtmişti.
ABD’li yetkililer, hâlâ Guantanamo Üssü’nde bulunan 220 kadar tutsağa ne yapacaklarına karar vermeye çalışıyor.
Özellikle “tehlikeli” görülen ve tutuklanıp sorgulanma şekillerinden kaynaklanan yasal nedenlerle ABD’de aleyhlerinde dava açılamayan tutsakların akıbeti belirsiz.
ABD yönetimi, tehlikeli görülmeyen ancak işkence görecekleri kaygısıyla ülkelerine dönmeyi de kabul etmeyen onlarca tutsağı almaları için çeşitli ülkelerle görüşüyor. (DIŞ HABERLER)

OBAMA: KOPENHAG HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

ABD Başkanı Barack Obama, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Konferansı’nın sonuçlarından hayal kırıklığı duyulmasında haklılık payı bulunduğunu söyledi. Amerikan PBS televizyonuna mülakat veren Obama, buna karşın, zirvede bağlayıcı olmayan bir anlaşmaya varılmasının bile iyi bir netice olduğunu iddia etti. Ancak Obama, sera gazları salınımlarında önemli bir kesintiye gidilmesini sağlamak için özel bir çaba sarf edilmediğini de kabul etti.
197 ülkenin katıldığı Kopenhag’daki iklim zirvesinde varılan mutabakat, küresel sıcaklık artışının 2 dereceye ulaşmamasını amaçlayan çalışmalar yapılmasını ve gelişmekte olan ülkelere mali yardımı öngörüyor. Fakat mutabakatın herhangi bir yasal bağlayıcılığı bulunmadığı gibi, mali yardımlar konusunda da somut ifadeler içermiyor.
BM, yasal bağlayıcılığı bulunmayan ancak uzlaşı niteliği taşıyan Kopenhag Mutabakatı’nın önümüzdeki yıl bağlayıcı hale getirilmesini umuyor. Zirvede karbon salınımları konusunda bağlayıcı bir anlaşmaya varılamamasından ABD ve Çin sorumlu tutulmuştu.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hammami için imza kampanyası

SONRAKİ HABER

Faruk Bildirici: İntihar haberleri bulaşıcıdır

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...